Drogy: Štúdia zistila, že huby sú najbezpečnejšou rekreačnou drogou

Neexistuje podobný strach, ako ten nervózny výbuch energie tesne predtým ako sa ponoríte do psychedelického tripu. Je to trvalý pulz plný „čo ak momentov“ a druhých myšlienok, ktoré vytvárajú pocit podobný výstupu húsenkovej dráhy pred náhlym spádom. Podobne ako u húsenkovej dráhy tak aj tu výsledných pár hodín je plných emočných a vizuálnych vrcholov a údolí. Vďaka novej správe od GDS sa zistilo, že ten známy strašidelný pocit je jedinou vecou, ktorej sa u psychedelických drôg musíme obávať.

Podľa najaktuálnejších zistení GDS ich čísla, zozbierané každoročne od rekreačných používateľov naprieč celým svetom, hovoria, že psychedeliká sú najbezpečnejšou drogou akú len môžete užiť.

Správa zistila, že LSD, marihuana a psilocybín – aktívne látky v magických hríboch – boli zodpovedné za výrazne menšie potreby využitia pohotovostnej služby ako iné rekreačné drogy. Na vrchole zoznamu sa nachádzali metamfetamín, syntetické konope a alkohol. V prieskume neboli zahrnuté drogy na predpis.

Čo to znamená? Ako je možné, že niektoré z najviac obávaných drog na svete sú zároveň najbezpečnejšími?

Podľa Brada Burgeho z inštitútu Multidisciplinary Association of Psychedelic Sciences existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k bezpečnosti psychedelického tripu. MAPS v súčasnosti vykonáva testy MDMA ako liečby pre PTSD. Jedná sa o klinické testy, ktoré sú vo finálnom štádiu schválenia zo strany FDA.

V laboratóriu využíva spoločnosť MAPS tie najčistejšie formy psychedelických drog, ktoré testujú. Avšak podľa Burgeho je v reálnom živote „na ulici“ ťažké vedieť, čo si vlastne kupujete.

„Väčšina extázy, ktorú na uliciach nájdete, neobsahuje žiadne MDMA a často obsahuje iné amfetamíny.“ Bradove tvrdenie môže vysvetľovať vyššie číslo návštev pohotovostnej služby.

Dr. Alex O’Bryan-Tear z Beckley Foundation súhlasí a tvrdí, že takmer všetky drogy, ktoré na ulici nájdete, nie sú tým čo o nich tvrdí ich díler. „Či to už považujete ako ujmu alebo ako aktuálny právny problém, to je otázkou pre diskusiu,“ dodáva.

Zatiaľ čo sa zdá, že magické „hubičky“ sú nízko-rizikovou voľbou, tak Burge aj Dr. O’Bryan-Tear sa zhodujú, že je ťažké tvrdiť, či je niektorá z drog naozaj najbezpečnejšou. Koniec koncov výskum sa zakladal na nahlásených prípadoch a keď prichádza na psychedeliká tak to všetko zapadá do kontextu.

„Samozrejme že tu sú prítomné psychologické riziká,“ tvrdí Burge. „Niekto by mohol byť traumatizovaný prijatím príliš veľkej dávky LSD v nesprávny čas.“

A práve preto je nesmierne dôležitým faktorom prostredie. A tak sa výskumníci a rekreační užívatelia musia sústrediť na niečo, ako je miesto a čas. Termín sa týka myslenia jednotlivca a prostredia v ktorom drogu užije.

S ohľadom na tieto premenné MAPS a Beckley preverujú všetkých účastníkov z dôvodu zdravotných a psychologických problémov a laboratóriá nie sú práve typickou sterilnou operačnou miestnosťou. Sú útulne vyzdobené, aby tak uľahčili účastníkom dostať sa do pocitu pohodlia s pomocou terapeuta a vhodného playlistu.

Drogy a prostredie

„Prostredie nie je dôležité len v prípade psychedelík ale celkovo u všetkých drog,“

dodáva Burge s poznámkou, že pitie v obývačke je úplne inou skúsenosťou ako pitie za volantom. A práve ten rozdiel spolu s duševným stavom jednotlivca môže mať za príčinu buď nádherný trip alebo traumatizujúcu cestu na pohotovosť.

A akonáhle je človek tam, tak práve nahlásené skúsenosti sú to, čo môže skresliť štatistiky a zvýšiť nebezpečenstvo drogy. Je to niečo čo Dr. O’Bryan-Tear považuje za nadhodnotenie pacientových potrieb.

„Čo sa následne deje, sú ľudia, ktorí zažívajú zlý trip a nepotrebujú zdravotnú pomoc, ale len proste niekoho, kto by si s nimi sadol a relaxoval.“

Festivalový trip

Práve takéto relaxačné prostredie ponúka MAPS na festivaloch ako Burning Man, kde ich projekt Zendo obslúžil viac ako 400 účastníkov tohto festivalu. Projekt ponúka pohodlné miesto pre účastníkov festivalu, kde sa môžu vydať na svoj trip a nechať sa jednoducho unášať prúdom emócií a nie s nimi bojovať.

Dr, O’Bryan-Tear podotýka, že v rekreačnom prostredí je menej pravdepodobné dosiahnutie zlého tripu. Zvlášť ak takýto trip trvá hodiny. LSD alebo psilocybínový trip je hotovou húsenkovou dráhou a pár negatívnych emócií neznamená, že celý trip bol negatívnou skúsenosťou.

Čo sa týka predávkovania, tak v záznamoch nie je žiadny incident predávkovania sa či už LSD, marihuanou alebo hríbmi. V skutočnosti sa dokonca hovorí, že najväčšia známa dávka LSD bola 32-tisíc krát väčšia ako rekreačná dávka a tak ako podotkol aj Dr. Obryan-Tear, statočný muž, ktorý sa vydal do tejto „králičej nory“, sa z nej aj bezpečne dostal.

To ale neznamená, že by psychedeliká mali byť podceňované. Sú to látky, ktoré majú neuveriteľne silný vplyv na našu myseľ a takýto druh moci si vyžaduje rešpekt. Avšak ako hovorí výskum a čísla, príšery sú len v našich hlavách.