Kratom môže byť tajnou zbraňou v opioidnej epidémii

Kratom je ešte stále málo chápaná látka, ktorá stále predstavuje vlnu hystérie. Ak by americká DEA uspela, už by bola táto látka miestnou vládou zakázaná. Avšak kratom predstavuje aj mnoho prekvapujúcich schopností. Riziko úmrtia a závislosti je nízke a taktiež môže byť táto látka nápomocná v boji s opioidnou epidémiou.

Kratom je predávaný na internete a je označovaný za prírodnú rastlinu s prekvapujúcimi liečebnými vlastnosťami. Takýto typ reklamy zalarmoval Dr. Josha Blooma. Bloom je riaditeľom Chemical and Pharmaceutical Sciences v americkom inštitúte American Council of Science and Health. „Jedna z hlavných tém o ktorých píšem sú rastlinné doplnky“ . Vo väčšine prípadov je celý tento priemysel falošný a zavádzajúci. Jednoducho netestované lieky bez využitia a s rizikom ujmy na zdraví, hovorí Bloom.

Bloom minulý rok vydal článok s názvom „Kratom: Doplnok, ktorý by zabil aj Godzillu.“ Zatiaľ čo je názov článku senzačný, pointou článku je, že kratom je látka so skutočnými účinkami a nie neškodný doplnok. Jeho pohľad na kratom sa síce nezmenil, no situácia áno.

Po požití kratom zasiahne mnoho receptorov v ľudskom mozgu. „Voláme ho špinavá droga,“ hovorí Bloom. Špinavá v zmysle toho na aký počet receptorov sa v rámci mozgu zameriava. Kratom zasahuje niektoré receptory, no nie všetky z nich fungujú ako známe opioidy oxytocín či fentanyl. Táto široká škála receptorov je kľúčom k pochopeniu toho, čo robí kratom účinným nástrojom, no zároveň upozorňuje na niektoré nebezpečenstvá, ktoré predstavuje.

Štúdia z roku 2008 od Society for the Study of Addiction zistila, že u 43-ročného muža sa kratom choval ako terapia opioidnej náhrady. Štúdia podotýka, že „kratom má dodatočné receptorové afinity, ktoré by mohli zvýšiť jeho účinnosť pri zmierňovaní odvykania od opiátov.“

Photo by Joe Raedle/Getty Images

Rastúce množstvo výskumov naznačuje, že kratom môže napomáhať pri vyliečení od závislosti na ťažších drogách. Toto si všimli aj špecialisti na znižovanie škodlivosti drog.

Kratom je relatívne bezpečný v porovnaní s hrôzou ako je fentanyl, priznáva Dr. Bloom a dodáva, že si kratom môže nájsť v tejto konverzácii svoje miesto. Pre Sarah Blythovú je kratom nádejným nástrojom v týchto ťažkých časoch. Blythová vedie DIY organizáciu pre prevenciu pred predávkovaním v kanadskom Vancouveri. Hlavne východ Vancouveru je zdevastovaný fentanylovou krízou. „Každý deň zomiera viac a viac ľudí,“ dodáva.

Blythová sa prvýkrát s kratomom stretla na podujatí High Hopes, kedy bola oslovená človekom, ktorý sa s ňou podelil o svoju skúsenosť. Kratom mu pomohol zbaviť sa závislosti na smrteľných opiátoch a tak sa Blythová začala pýtať rôzne otázky a zistila, že kratom je oveľa viac populárny ako si pôvodne myslela. „Prekvapilo ma, že tak veľa ľudí o ňom vie,“ dodáva.

Akonáhle sa dostala k spoľahlivému a certifikovateľnému zdroju kratomu, stal sa oporným bodom v jej organizácii pre prevenciu pred predávkovaním. Plánuje získať surové listy a vyrábať ho kvôli kvalite na vlastnú päsť. Zatiaľ sa nevyskytli žiadne negatívne reakcie na kratom o ktorých by Blythová vedela. „Občas vôbec nefunguje,“ podotýka, no vo všeobecnosti „sme mali oveľa viac negatívnych výsledkov pri použití THC.“

Zatiaľ čo Dr. Bloom podotýka, že kratom je oveľa bezpečnejší ako iné opiáty, je znepokojený pri myšlienke jeho použitia v rámci prevencie. Keďže je okolo kratomu ešte mnoho neznámych, Bloom hovorí, že situácie ako tieto môžu mať charakter „používania ľudských subjektov na niečo na čo mali byť využité zvieratá.“

Na východe Vancouveru už nie je čas čakať na to kým bude kratom plne porozumený. Ak je možné, že niekomu môže pomôcť ostať na žive aspoň o jeden deň dlhšie, tak to za to stojí. „Ak aj pomôže len piatim ľuďom,“ dodáva Blythová.

Kratom má vlastnosti, ktoré ho robia efektívnym pri terapii náhrady opiátov, no nie je jasné v akej miere je efektívnym. A je priam astronomicky bezpečnejší ako fentanyl. Aby došlo k istým poznatkom tak si kratom vyžaduje ešte mnoho štúdií. Blythová a jej High Hopes už majú dobrovoľníkov poskytujúcich dáta, „no je to veľmi pomalý proces“.

Medzitým je však jej cieľ jasný. Kratom znižuje pohnútky užívať drogy, ktoré človeka zabíjajú. My len robíme všetko čo je v našich silách, aby sme takémuto umieraniu zabránili.“