420 – Čo to znamená?

420, 4:20 alebo 4/20. Ak sa medzi húličmi pohybuješ už nejaký ten čas, určite si sa už s týmto pojmom stretol. Ale vieš čo to vlastne znamená a odkiaľ toto označenie pochádza? Vysvetlení existuje hneď niekoľko – od času pravidelného stretka na jointa skupinky študentov v 70tych rokoch v Kalifornii, až po narodeniny Adolfa Hitlera. Jedno je isté – huliči po celom svete tento pojem poznajú a používajú.

420 = čas na fajčenie marihuany

V krajinách, v ktorých vnímajú fajčenie marihuany otvorenejšie ako u nás je tento pojem dobre známy. Označuje čas 16:20, kedy je vraj najvhodnejšie zapáliť si jointa alebo natiahnuť bongo. Ale neplatí to len pre každodenný rituál. 420 označuje aj presný deň v roku. V Amerike je 20. apríl (4/20) medzinárodným dňom marihuany a konajú sa mnohé podujatia, na ktorých ide v skratke o zhúlenie sa v čo najväčšom počte ľudí. Zámerom týchto podujatí je ukázať verejnosti, že fajčiari marihuany sú početnou skupinou spoločnosti a nehanbia sa za svoj obľúbený spôsob relaxu. Samozrejme sa na takýchto oslavách konope konajú aj prednášky o lekárskom využití marihuany a výhodách konope v priemysle ako takom. Najmä v štátoch, kde je fajčenie marihuany legálne (USA), sa v tento deň schádzajú až desaťtisíce ľudí na námestiach a bez ostychu odpaľujú jointy.

Mile High 420 Festival Denver foto by RiosFoto
Mile High 420 Festival Denver foto by RiosFoto

420 = prečo toto číslo?

Nikto presne nevie, prečo sa práve toto číslo stalo symbolom konopnej kultúry, no jeden príbeh znie najpravdepodobnejšie. V 70tych rokoch minulého storočia sa skupinka stredoškolákov z Kalifornského San Rafael pravidelne po škole v čase 16:20 stretávala pri soche Louisa Pasteura. Posedávali na stene (anglicky wall) a fajčili jointy. Táto skupinka bola známa ako „The Waldos“. Či po vyučovaní skutočne hľadali opustené konopné pole, ako sa hovorí, alebo len tak chillovali a fajčili brká… To už nie je podstatné. Zaujímavé je, ako sa táto ich tradícia rozšírila po celej Amerike. Začalo to tým, že sa „tajný kód 420“ rozšíril v rámci celej komunity húličov na ich škole. 420 znamenalo okrem iného: „máš pri sebe trávu?“ „zahulíme?“ ale aj „vyzerám zhúlene?“

V tom čase sa v San Rafael nachádzala aj kapela The Grateful Dead, na ktorú mali chalani zo skupinky Waldos rôzne konekcie (starší brat niekoho z Waldos bol manažérom basgitaristu, niekoho otec im predal nehnuteľnosť a podobne). Grateful Dead proste tiež prevzali „kód 420“ a ten sa rozšíril aj medzi ich skalných fanúšikov. Zbytok si vieš domyslieť – šírilo sa to všade, kde táto kapela koncertovala a postupne sa z toho stal kult.

The Waldos o sebe dnes verejne vyhlasujú, že sú zakladateľmi pojmu 420. Viac si o tom môžeš prečítať na ich webe: https://420waldos.com

420 graffiti fotka by Leon Bublitz
420 graffiti fotka by Leon Bublitz

420 = sto rôznych príbehov

Vznik pojmu 420 je proste klasická urban story. Veď vieš, tak ako každá druhá Anča pozná niekoho, kto po vyfajčení jointa skočil z okna alebo si myslel, že je pomaranč a potrebuje ošúpať. Ľudia proste majú radi historky. Ku 420 sa ich viaže fakt veľa. Obzvlášť vtipné je spojenie s Adolfom Hitlerom. Na to treba naozaj silnú fantáziu, ale okrem toho, že sa Hitler narodil 20.4. tam naozaj žiadna spojitosť neexistuje.

Niektorí pseudovedci tvrdia, že marihuana obsahuje presne 420 chemických prvkov. To však nie je pravda, nielen že sa to líši v závislosti od rôznych odrôd, ale je to o dosť vyššie číslo. Z toho je približne 100 kanabinoidov. A len tie sú pre marihuanu príznačné.

Ďalším pokusom o vysvetlenie 420 je, že ide o policajný kód, ktorý sa spája/l s fajčením a prechovávaním marihuany. Avšak dôkazy to tiež jednoznačne vyvracajú.

Nech je to akokoľvek, 420 je základný identifikátor vyhúlencov po celom svete. Spomeň si na to nabudúce, keď sa budeš chcieť nahúliť o 16:19 a radšej minútku počkaj 😉

Článok pre teba pripravila Mrkva