Marihuana a sucho v ústach: Vieš, prečo ich máš od húlenia vyprahnuté ako Sahara? TOTO je dôvod!

Marihuana a sucho v ústach húliča je záležitosť stará ako konope samotné. V kruhu nadšencov zelenej rastlinky sa táto téma rozoberala už mnohokrát, avšak svetlo do problému vniesol až výskum, ktorý sa uskutočnil len pomerne nedávno. Štúdia bola vykonaná na potkanoch a jej výsledky sú viac než zaujímavé. Skupina vedcov z Buenos Aires v Argentíne (Juan Pablo Prestifilippo a kol.) v roku 2006 zistila, že submandibulárna (podčeľustná) žľaza, ktorá produkuje viac než polovicu slín v ústach, obsahuje kanabinoidné receptory CB1 a CB2. Na tieto sa s vysokou afinitou viaže anandamid (priblížime si ho nižšie), ktorý prostredníctvom nich potom v podčeľustnej žľaze znižuje sekréciu slín.

Prečo práve anandamid?

Anandamid (AEA) je endokanabinoid, ktorý sa v tele viaže na tie isté kanabinoidné receptory ako tetrahydrokanabinol (THC) – hlavná psychoaktívna zložka konope. Na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme ho v roku 1992 prvýkrát izoloval český chemik Lumír Ondřej Hanuš a americký molekulárny farmakológ William Anthony Devane. Anandamid je neurotransmiter (ako aj adrenalín, serotonín či dopamín), ktorý prirodzene vzniká v nervovej sústave živočíchov a slúži na prenos vzruchov. Jeho pomenovanie je odvodené zo sanskrtského slova „ananda“, čo znamená blaženosť, radosť alebo potešenie, pričom „amid“ zas poukazuje na chemickú podstatu tejto látky. Anandamid sa práve preto nazýva aj „molekula blaženosti“.

Je sucho v ústach nebezpečné?

Sucho v ústach od marihuany je síce neškodné, avšak dosť mrzuté. V slangovej angličtine sa tento jav označuje veľmi výstižným termínom „cottonmouth“. V preklade znamená niečo ako bavlnené ústa a je presným vyjadrením toho, čo fajčiar pri kanabise občas prežíva. Vysušená sliznica úst totiž dokáže zážitok z trávy celkom pokaziť a chvíle oddychu a relaxu premeniť na zúfalý boj o trochu vlahy. Nedostatok slín v ústach volajú odborníci xerostómia. Typickými prejavmi zníženého slinenia sú popraskané pery, silný pocit smädu a suchosti v ústach, obťažné prehĺtanie či zhoršený príjem potravy. Suchá ústna dutina je citlivá a jej náchylnosť na rôzne bakteriálne či kvasinkové (hubovité) infekcie pomerne vysoká. Objaviť sa môže aj zvýšená kazivosť chrupu.

Ako dlho trvá „bavlna v ústach“?

Sucho v ústach môže trvať rôzne dlhý čas a závisí od množstva skonzumovaného matroša, jeho sily aj spôsobu použitia. Objavuje sa zvyčajne vtedy, keď účinky konope v tele húliča kulminujú a vydrží hoci aj niekoľko hodín. Po vyfajčení priemerného jointa sa symptómy objavia spravidla do 30 až 60 minút. Po zjedení konopnej pochúťky sa nemusí diať nič hoci aj dve hodiny, následný „sucháč“ však trvá relatívne dlho. Je zrejmé, že suché ústa sa objavujú ako následok dymovej aj bezdymovej formy používania konope. Pôvodná teória, že ústa sa vysušujú od spalín, vznikajúcich počas horenia trávy, sa ukázala ako nesprávna. Je preto úplne jedno, či vypiješ konopné kakao, ochutnáš weed brownies, alebo si párkrát potiahneš z bonga – pravdepodobnosť výskytu „cottonmouth“ je vždy rovnaká.

Svoje urobí aj THC!

Tetrahydrokanabinol (THC) a anandamid(AEA) sú si veľmi podobní a blízki. Je známe, že THC pôsobí na kanabinoidné receptory CB1, ktoré sa okrem iného nachádzajú aj v submandibulárnej žľaze a mozgu. Vplyvom THC začne nervový systém znižovať tvorbu slín až natoľko, že ústa fajčiara vyschnú. Tetrahydrokanabinol tak vstupuje do hry ako ďalší významný inhibítor slinenia. V zásade platí, že čím je hladina THC v krvi vyššia, tým je tvorba slín nižšia. Funguje to, samozrejme, aj naopak. Medzi húličmi sa vyskytuje tiež názor, že tolerancia THC sa týka aj slinenia. Pravidelní konzumenti konope by tak mali suchosť v ústach pociťovať slabšie a menej výrazne ako začiatočníci.

Marihuana a sucho v ústach – stalo sa, ako vyzerá pomoc?

Spotrebitelia marihuany, ktorých prioritou je vyšší obsah THC, sa suchotám v ústach asi nevyhnú. Čo teda robiť, ak sa objavia? Najúčinnejší a najjednoduchší spôsob je hydratácia , ideálne je použitie čistej (neperlivej) vody v menších dávkach. Určite sa vyhni alkoholu, kofeínu, cukru a soli – majú totiž silný diuretický charakter a dehydratáciu organizmu iba podporia! Vhodné sú najmä prostriedky stimulujúce tvorbu slín – cukríky, lízanky alebo žuvačky bez cukru či rôzne nesladené nápoje. Ak máš možnosť výberu, zvoľ si kyslú príchuť – na sekréciu slín pôsobí lepšie. Pomôcť však môžu aj pastilky proti bolesti a škriabaniu v krku, ktoré sliznicu úst pokryjú zvlhčujúcou vrstvou liečiva. Siahnuť môžeš aj po osviežujúcom bylinkovom čaji, zubnej paste či ústnej vode s obsahom mäty alebo mentolu. V boji so suchom v ústach sa nezdráhaj vyskúšať i techniku – ultrazvukový zvlhčovač vzduchu sa javí ako naozaj skvelý pomocník. Veľa šťastia!