Marihuana: Prečo mám červené oči z húlenia?

Je veľmi bežné mať po použití marihuany červené oči. Obyčajne si ľudia spájajú červené oči s fajčením marihuany. Toto začervenanie očí, môže byť pre niektorých veľmi nepríjemné. Deje sa tak z dôvodu, že marihuana prispieva k rozširovaniu krvných ciev a zvyšuje krvný tlak, ktorý sa často prejavuje začervenaním očí. Práve toto začervenanie očí môže ľuďom povedať o našich súkromných zvykoch.

Prečo mi sčervenejú, keď fajčím marihuanu?

Hlavným dôvodom, prečo sa to stane, je jedna z hlavných zlúčenín kanabisu: tetrahydrokanabinol, lepšie známy ako THC. Táto zlúčenina znižuje krvný tlak, spôsobuje rozširovanie krvných ciev a zvyšuje krvný obeh. Takže pri používaní marihuany bude krv v organizme prúdiť rýchlejšie.

Krvný tlak má priamy vplyv na artérie očných guľôčok, čo spôsobuje ich rozširovanie z dôvodu zvýšeného toku krvi vo vnútri oka. Preto, ak vám pri fajčení marihuany sčervenejú oči, je to spôsobené práve touto zvýšenou intenzitou krvného toku.

Stáva sa to len keď fajčím trávu?

Mnohí ľudia si myslia, že červené oči budú mať len po fajčení marihuany cez bongo. Ale tento jav sa deje nielen vtedy, keď marihuanu fajčíme ale pri hociktorom spôsobe užitia marihuany (jej priamou konzumáciou, použitím vaporizéru), ak je minimálna teplota spotreby dostatočná na aktiváciu THC.

začervenané oko pred a po húlení

Ako môže marihuana pomôcť pri zelenom očnom zákale?

Mnohí užívatelia marihuany sa obávajú o začervenanie očí, nakoľko práve to môže byť pre druhých znakom, že sú zhúlený. Skúmajú sa však aj pozitívne účinky marihuany pri liečení zeleného očného zákalu nazývaného aj glaukóm.

Glaukóm je choroba zapríčinená zvýšeným tlakom vo vnútri oka, ktorý by mohol spôsobiť trvalé poškodenie očného laloku a tým aj oslepnutie.

Laboratórne testy dokázali, že používaním marihuany, sa zlepšuje tok krvi v oku a v celom očnom laloku sa zmenšuje očný tlak, čím sa zmenšujú príznaky zapríčinené zeleným zákalom a pacientovi tým zlepšujú kvalitu života.

Medicínska marihuana je jedinou efektívnou látkou na liečenie zeleného zákalu, čo bolo testované a dokázané vo viacerých vedeckých štúdiách rôznych krajín.
Tieto štúdie zaznamenávajú zníženie očného tlaku o 25%.

Ako znížiť efekt červených očí

Tento problém je nepríjemný pre mnohých, má však ľahké riešenie: najbežnejšie je použitie očných kvapiek – sú rýchle a efektívne. Oční lekári odporúčajú konzumáciu takých produktov, ktoré majú vazokonstrikčné vlastnosti. Patrí sem napríklad:

– Káva alebo kofeínové produkty
– čokoláda.
– Slané jedlá (snacky alebo chuťovky)

Z týchto sa ale priberá!

Doma v chladničke môžeme nájsť viacero prírodných produktov, ktoré sa dajú použiť: kolieska z čerstvej uhorky na unavené oči alebo vlhčené obrúsky, ktorými si zakryjeme oči mne osobne pomáhajú vlhké sáčky z čaju prípadne odličovací tampón navlhčený mliekom (toto nie je vedecká metóda, ale je veľmi populárna vďaka jej efektívnosti)
prečítajte: Ako sa zbaviť začervenaných očí.

Postupná tolerancia

Je pravdou, že po zvýšenom vystavení sa účinkom THC sa ich účinky znižujú, takže môžeme povedať, že tolerancia voči látke znižuje jej účinky v porovnaní s prvým použitím.
Zároveň každý reaguje na tieto vplyvy inak, takže nie je isté, či sa tieto účinky zvýšenou toleranciou a časom znížia.

Ak nebude nič fungovať, môžete vždy v týchto situáciách použiť slnečné okuliare! 😉