Konopná dovolenka

Leto je v plnom prúde a svojím čarom dlhých, slnečných dní a horúcich nocí v nás prebúdza túžbu po zážitkoch, ale aj po poriadnom oddychu. Najvyšší čas vypadnúť niekam preč od povinností a rutiny bežného dňa – na dovolenku.

Patríš však medzi ľudí, ktorí sa nevydržia nehybne slniť na pláži a sŕkať drinky, a radšej objavuješ zaujímavé, zašité zákutia starých miest či prírodných scenérií a klasika v dovolenkovom rezorte all inclusive nie je nič pre teba? Navyše zbožňuješ zintenzívnené zmyslové prežívanie zážitkov zvyšujúce sa prostredníctvom vplyvu THC, ale nechce sa ti riešiť zbytočné komplikácie s prevozom trávy cez hranice? V tom prípade mám pre teba skvelý tip!

Holandsko – Mekka marihuany.

Nosiť trávu do Holandska, to je ako voziť drevo do lesa, pretože okrem prívlastku „krajina tulipánov“ by sme ho mohli pokojne nazvať aj „krajinou konopy“. Väčšinou sa ľudia mylne domnievajú, že marihuana je legálna iba v hlavnom meste, v Amsterdame, avšak nie je to tak – platí to pre celú krajinu a vo väčšine miest predajú marihuanu bez problémov aj turistom. Preto ak si si vybral hocktoré mesto v Holandsku ako svoju dovolenkovú destináciu, pokojne nechaj všetko svoje huličské náradie, aj samotné šišky, doma – papieriky, zapalovace, drvičku, fajku, bongo či už hotový, zmotaný joint kúpiš v každom coffee shope či obchodíku so suvenírmi. Cestovanie si tak môžeš užiť v pokoji a bez stresu.

amsterdam street art graffity

Kontroverzný Amsterdam – mesto tolerancie a kontrastov.

Keď sa povie Holandsko, každému sa pravdepodobne hneď vybaví v mysli Amsterdam, ktorý je známy nie len svojimi ikonickými vodnými kanálmi a úzkymi uličkami s nespočetným množstvom svištiacich cyklistov, ale hlavne neutíchajúcou zábavou a liberálnou atmosférou. V Amsterdame sa ľahko stane, že hneď vedľa katedrály svietia červené výklady s tancujúcimi prostitútkami, a z druhej strany sa valí hustý dym, podľa ktorého spoznáš vchod do coffee shopu. Tie sú v centre starého mesta lemovaného typickými kanálmi doslova na každom rohu. Kúpiť si trávu v Amsterdame je veľmi jednoduché – proste vojdeš do coffee shopu ako do potravín, len miesto dvoch rožkov k treske si vypýtaš dva jointy alebo dva gramy marihuany či hašišu.

V Amsterdame, v centre, kde sa pohybuje najviac turistov, pred vchodom do coffee shopu kontrolujú ID, čo však nie je problém, stačí ukázať občiansky preukaz. V menších mestách, napr. v Haagu či na periférii Amsterdamu je vstup bez kontroly. Ceny sú viac než prijateľné: ak si kúpiš „pure“ joint, bez tabaku, vyjde ťa to okolo 5 – 6 eur, zmiešaný s tabakom stojí okolo 3 – 4 eur. Samozrejme, pokiaľ jointy motáš rád sám, môžeš si kúpiť iba samotnú marihuanu, predáva sa na gramy a cena závisí od odrody, ale v priemere sa to pohybuje od 10 – 16 eur/gram, hašiš je o niečo drahší, okolo 15 – 20 eur/gram. A hlavne, čokoľvek máš na srdci, neboj sa opýtať! Nemusíš mať strach z jazykovej bariéry, Holanďania vedia perfektne po anglicky a väčšinou sú ochotní, usmievaví a nápomocní, preto treba využiť príležitosť, že si trávu kupuješ od ľudí, ktorí vedia, čo ti predávajú.

amsterdam vstup do cofeeshopu

Coffee shopy však nefungujú iba ako obchody – tieto podniky majú vyhradené priestory, v ktorých si môžeš joint, alebo šluky z bonga či fajky bez strachu vychutnať a objednať si k tomu veľkú colu či minerálku na zahasenie večného marihuanového smädu. S pivkom ale nerátaj, pretože alkoholické nápoje sú v coffee shopoch zakázané.

Čo sa týka fajčenia trávy mimo coffee shopov, podľa zákona sa to tiež nesmie, avšak nikto to nedodržiava – lahodná vôňa horiacej marihuany sa vinie každou jednou zašitou uličkou a skupinky ľudí podávajúcich si bylinnú cigošku či dymiacu fajku vidno na rohu každého kanála. Keď preferuješ pokojnejšie miesta, pretože coffee shopy sú rušné a hemží sa to v nich turistami, odporúčam nájsť nejaké príjemné miesto so zaujímavým výhľadom, tých je v starom meste Amsterdamu neúrekom.

Samozrejme, Amsterdam nie je zaujímavým európskym mestom len kvôli legálnemu predaju marihuany v coffee shopoch – tie vznikli pomerne nedávno, v 70. rokoch minulého storočia, čo podnietila tolerantná a liberálna politická atmosféra. Okrem kvetinových trhov, ktoré sú najzakvitnutejšie v jarných mesiacoch, obchodíkov s tradičnými holandskými syrmi či rôznymi malebnými kaviarničkami, sa v Amsterdame nachádza niekoľko slávnych galérií, ktoré si vychutná aj konzervatívny milovník umenia, ktorému tráva nevonia. Spomeniem len obrovské Rijksmuseum, v ktorom sa nachádza legendárna Rembrandtova Nočná hliadka či Van Gogh Museum, v ktorom nájdete okrem iného aj nesmrteľné Slnečnice. Okrem týchto najznámejších galérii je Amsterdam plný rôznych mini múzeí či galérií, ktoré ani nemusíte zvlášť vyhľadávať, jednoducho na nejaké narazíte.

vaporizer volcano a marihuanove sisky na stole v amsterdamskom cofeeshope

Holandsko nie je len Amsterdam

Ako bolo spomenuté v úvode, veľa ľudí Holandsko spája hlavne s Amsterdamom, avšak neďaleko od neho sa nachádzajú mestá, ktoré tiež stoja za návštevu. Iba pol hodinu vlakom dôjdete do prímorského mesta Haag, v ktorom okrem holandského kráľa sídli aj parlament a vláda. Opäť nás privíta nádherné staré mesto, v ktorom sa mieša tradičná architektúra s modernými budovami, kamenné uličky lemujú kaviarničky, coffee shopy a obchodíky so suvenírmi, avšak len pár minút jazdou bicyklom sa architektonika mesta začína meniť: prímorskú atmosféru predznamenávajú pásikavé markízy zdobiace okná a zrazu sa otvára výhľad na zvlnený obzor Severného mora. Pláž je piesková a nie celkom tradične dovolenková, v letných mesiacoch sa dá síce pokojne opaľovať, otužilci sa aj okúpu, avšak mimo letnej sezóny odporúčam vziať si čiapku, šál a pre istotu aj pršiplášť – počasie je kvôli moru veľmi premenlivé a veľmi často upršané. Uprostred pláže sa týči dlhé dvojposchodové mólo plné reštaurácií, obchodíkov a kaviarní. Pre všetkých zadumaných romantikov je toto miesto ako stvorené na relax: zapáliť joint sediac uprostred piesočnatých dún sledujúc šumiace more a počítať čajky na obzore.

Ďalšiu pol hodinu od Haagu vlakom leží obrovské prístavné mesto – Rotterdam, ktoré bolo počas druhej svetovej vojny zbombardované a následne postavené nanovo. Tak ako Amsterdam láka milovníkov výtvarného umenia, Rotterdam je zas rajom pre architektov a obdivovateľov architektúry. Okrem toho celá atmosféra mesta je prudko nadčasová a futuristická, kým v Amsterdame je stále zreteľné cítiť minulosť a istú nostalgiu. V oboch spomínaných mestách sa nachádzajú coffee shopy, takže o konopnú turistiku neprídeš, práve naopak. Objavíš ďalšie krásne a zaujímavé miesta, pokiaľ navštíviš haagsku pláž, zažiješ dovolenku so všetkým, čo k nej patrí: more, slnko, chill a dobrá tráva.

Jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.