Rozdiel medzi Šalviou lekárskou a Šalviou Divotvornou

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) a Šalviou Divotvorná (Salvia divinorum) – obe patria do čelade mätovitých rastlín, ale líšia sa pomerne významne. Šalvia lekárska je šalvia so sivozelenými listami, ktoré sú bežným korením používaným v kuchyni. Salvia divinorum, pôvodom zo severného pohoria Sierra Mazateca v Mexiku, má halucinogénne vlastnosti pri požití alebo fajčení.

Šalvia lekárska
Šalvia lekárska

Opis Salvia Officinalis

Officinalis, záhradná šalvia, pochádza zo stredozemného regiónu. Je to krátkožijúci, polodrevnatý ker s chĺpkatými, hrubými, sivozelenými alebo viacfarebnými oválnymi listami, ktoré sú intenzívne aromatické. Listy, asi 3 palce dlhé, majú mierne horkú vôňu, pripomínajúcu citrón alebo rozmarín. Majú „kamienkovitý“ povrch a sú usporiadané v protiľahlých pároch na štvorcovej stonke; na spodnej strane majú nápadné žily.

Officinalis a jej využitie

Officinalis je dôležitá bylina v západoeurópskej gastronómii. Používa sa na ochutenie vaječných jedál, šalátov, mäsa, polievok, duseného mäsa a zeleniny, ako aj na ochutenie čajov a octov. Je tiež zložkou kozmetiky, parfumov a mydiel. Zástancovia alternatívnej medicíny tvrdia, že extrakty šalvie sú užitočné v kloktadlách na liečbu bolesti v krku a tonikách, ktoré pôsobia ako stimulant trávenia; extrakty zo šalvie sú tiež považované za pomoc pri trávení tučného mäsa, znižovaní cukru v krvi u diabetikov a pri liečbe svalových kŕčov. Tieto a ďalšie liečivé vlastnosti S. officinalis sú založené na neoficiálnych dôkazoch a neboli preukázané klinickými skúškami.

Šalvia divotvorná
Šalvia divotvorná

Opis Salvia Divinorum

Divinorum je semi-tropický trvalý ker s oválnymi, zúbkovanými listami, ktoré rastú až do výšky 9 palcov. Majú slabú mätovú arómu. Rastlina má výrazný kmeň, ktorý je dutý a štvorcový. Rastlina môže vyrásť až do výšky niekoľkých yardov. Kvety sú biele s fialovým kalichom – časť kvetu, ktorá drží lístky kalicha. S. divinorum obsahuje aktívny halucinogén, salvinorín. V roku 2002 výskumníci zistili, že S. divinorum pôsobí na tú časť mozgu, ktorá je známa ako kappa opiátový receptor, ktorý reguluje väčšinu ľudského vnímania.

Divinorum a jej využitie

Sušené listy S. divinorum môžu byť fajčené cez šlukovky alebo ako joint a spôsobia mierne euforické účinky trvajúce až 15 minút. Pri žuvaní listov, salvinorín vstupuje do hlienu úst, čo spôsobuje vizuálne halucinácie. Jej listy sú niekedy rozdrvené a zmiešané s nápojmi. Extrakty salvinorínu sú vaporizované a inhalujú sa.

Upozornenie

Dr. Jay L. Hoecker z Mayo Clinic hovorí, že S. divinorum nie je považovaná za návykovú, ale nebola adekvátne preskúmaná v klinických štúdiách. Vedci vedia iba málo o dlhodobých účinkoch a rizikách používania byliny ako halucinogénu. Salvia divinorum funguje ako kontrolovaná substancia v Amerických štátoch Delaware, Florida, Illinois, Kansas, Kentucky, Mississippi, Missouri, Severnej Dakote, Ohiu, Oklahome, Južnej Dakote a Virgínii. Ide o nelegálne používanie, ak je určená na spotrebu pre ľudí v Louisiane a Tennessee. Používanie je nezákonné v Austrálii, Dánsku, Belgicku, Taliansku, Nemecku, Japonsku, Poľsku, Južnej Kórei, Lotyšsku a Litve. Na jej dovoz do Estónska, Fínska, Islandu a Nórska je potrebný lekársky predpis. Jej predaj, ale nie vlastníctvo, je nezákonný i v Španielsku.V Slovakistane je zatiaľ povolená.