Fajčenie marihuany a výrazy s ním spojené – Huličský slovník – časť prvá

Fajčenie marihuany nie je len o tom byť zhúlený. Pokiaľ vyznávaš cannabisovú kultúru a berieš fajčenie marihuany ako lifestyle, nebuď labuť a poď sa s nami trochu dovzdelať! Pripravili sme pre teba zopár anglických výrazov, ktoré ako správny rastaman či hipík jednoducho musíš ovládať.
Si pripravený? Poďme na to!

Fajčiarske potreby

Začneme tým najzákladnejším a tým sú pomôcky na fajčenie marihuany. Nenechaj sa v partii zahanbiť svojou neznalosťou huličského nádobíčka.

Adapter – Prídavné zariadenie na bongo, ktoré uľahčuje fajčenie. Niektoré adaptéry chránia dab rig, či bongo pred zahrievaním, iné slúžia na zachytávanie prebytočného oleja alebo popola, ktoré by inak znečistili vodu v bongu. Výraz adaptér sa u nás používa aj ako označenie náhradného dielu na bongo, ktorý umožňuje redukciu veľkosti priemeru prstenca kotla.

Banger – „Miska“ na odparovanie marihuany na bongo či dab rig. Vyrábajú sa väčšinou zo skla, keramiky alebo titánu.

Banger Bead – Je malá guľa, umiestnená v miske (zátke), ktorá umožňuje rovnomerné rozdelenie koncentrátu.

Bong – Bongo slúži na fajčenie marihuany či iných byliniek. Funguje na princípe filtrácie a ochladzovania dymu z fajčeného materiálu cez vodu. Dym sa filtruje cez vodu a prechádza z kotlíka so sitkom cez telo bonga až ku náustku. Bongá sú vyrábané z rôznych materiálov: najčastejšie zo skla, keramiky, akrylu, plastu či dokonca silikónu. Niektoré z nich sú vybavené turbom, precoolermi, difúzormi, ľadovačom a ďalšími vylepšovákmi.

Bongo zapaľovač húlenie
Sklenené bongo

Bubbler – Po našom bublačka je niečo ako mini bongo, ktoré sa skladá z jedného kusu skla. Bubblery fungujú tiež na princípe ochladzovania a filtrovania dymu cez vodu. Zaujmú ťa svojím špecifickým tvarom a perfektne sadnú do ruky.

Carb Cap – Príslušenstvo na dabbing, ktoré obmedzuje prúdenie vzduchu a zachytáva teplo okolo nailov či bangerov a marihuana sa tak odparuje pri nižšej teplote, čím sa uchováva chuť a kvalita oleja či koncentrátu.

Dab Rig – Fajka určená na inhalovanie oleja či koncentrátov, označuje sa aj ako Oil Rig, či Vapor Rig. Princíp je podobný ako pri bongu, inhalovaná látka je filtrovaná cez vodu. Pre najlepší efekt sa odporúča použiť kvalitný tryskový zapaľovač či horák.

Dab/Dabbing – Dab je pojem používaný na označenie nešpecifikovanej dávky koncentrátu ako napríklad vosk. Dabbing je proces inhalovania konopného koncentrátu pomocou zahrievania.

Dabber – Je špicatý nástroj, ktorý sa používa v procese inhalovania. Zachytáva konopný koncentrát ako napríklad vosk či hašiš, ktorý sa aplikuje na zahrievaný povrch.

Downstem/Downpipe – Dlhá rúrka zo skla, ktorá spája kotlík s telom bonga v ktorom sa nachádza voda a umožňuje jednoduchšie vdychovanie dymu. Niektoré downstemy sú vybavené difúzorom, ktorý ochladzuje a zjemňuje dym.

Nail – Vyrába sa z kremeňa, keramiky či titánu a slúži ako vložka na vaporizovanie konopných koncentrátov. Pripomína klinec či hrot.

Fajka na marihuanu
Fajka na marihuanu

PipeFajka slúži na fajčenie sušených bylín či marihuany. Je to malý šikovný nástroj, ktorý sa ti ľahko zmestí do vrecka a môžeš si ju teda zobrať zo sebou kamkoľvek. Fajky sa vyrábajú z rôznych materiálov ako sú napríklad – sklo, kov, drevo, keramika či silikón a zoženieš ich v ktoromkoľvek smokeshope.

Precooler – Slúži na ochladenie dymu cez komoru, ktorá je naplnená vodou. Chladič môže byť vstavaný priamo v bongu alebo si ho môžeš dokúpiť ako prídavné zariadenie k tvojmu obľúbenému bonečku. Na trhu je viacero typov precoolerov od špirálových, s leg difúzormi, honeycomb difúzormi a predchladičmi so zachytávačom popola.

Veríme, že sme ti pomohli zorientovať sa vo svete húličských inštrumentov. Sleduj náš blog alebo našu FB stránku a v pokračovaní článku sa dozvieš viac zo sveta marihuany.

Článok pre teba pripravila: Veronika

Veronika Skepta

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu...