Kedy a ako polievať konope

Väčšie rastliny konope potrebujú viac vody ako malé, taktiež polievanie závisí od veľkosti rastlín a od mnoho ďalších faktorov, podľa ktorých sa treba riadiť pri polievaní. Vek rastliny, veľkosť kvetináča, zloženie substrátu, teplota, vlhkosť a vetranie sú všetko faktory, podľa ktorých sa určuje potreba polievania rastlín. Zmene ktoréhokoľvek z týchto faktorov, treba prispôsobiť aj polievanie.

Dobré vetranie je veľmi dôležité, aby sa dosiahla dobrá cirkulácia vody, aby rastliny mohli dobre dýchať a rýchlejšie rásť. Čím sú rastliny zdravšie, rastú rýchlejšie a tak potrebujú aj viacej vody.

Malé rastliny so širokým koreňovým základom potrebujú menej vody ako rastliny v malých kvetináčoch, ktoré treba zalievať častejšie.

Rastliny treba polievať hneď ako miesto, kde sú zasadené, je suché. Treba sa vyvarovať extrémov: pôdu, v ktorej je zasadená rastlina netreba nechať úplne vyschnúť, ale nemôže sa polievať ani keď je pôda ešte stále vlhká. Nadbytočná voda môže byť v začiatkoch rastu pre rastlinu škodlivá a spomaliť jej rast.

Marihuana nemá rada premočenú pôdu. Ak sa substrát nechá dlhodobo mokrý, utopí korene a rastlina nedostane potrebný kyslík. Tým sa spomalí rast marihuany a hrozí aj hniloba rastliny. Kvitnúca marihuana potrebuje viac vody, aby sa zvýšila produkcia kvetov. Naopak, ak v tomto štádiu polievame menej, tvorba kvetov sa zníži.

Vplyv vetra na konope

Marihuana je rastlina, ktorá sa rýchlo vysuší pôsobením vetra. Počas horúceho a veterného dňa treba dávku vody troj až štvornásobiť u rastlín, ktoré pestujeme vonku, na terasách alebo dvoroch. Je dobré používať automatické zavlažovacie systémy. Prikrytie substrátu zabraňuje jeho nadmernému vysychaniu.

Najvhodnejší čas na polievanie marihuany

Najlepšie je zalievať rastliny skoro ráno, ešte predtým ako slnko začne silno hriať. Večerné polievanie by mohlo zapríčiniť infekciu a hnilobu rastlín.

Polievať treba pomaly

Hmotnostný pomer nádoby a zavlažovacej vody

Po niekoľkých pokusoch sa ľahko naučíte rozpoznať hmotnostný pomer nádoby, v ktorej pestujeme konope a množstvom vody potrebnej na zálievku. Po zalievaní, keď má kvetináč maximálnu váhu ho zdvihneme, aby sme pocítili, aký je ťažký. Postupne sa bude voda zo substrátu vyparovať, až pokiaľ bude kvetináč zasa úplne ľahký na zdvihnutie – to je najvhodnejší čas na ďalšiu zálievku.

Nadnerné polievanie marihuany spôsobuje plesne, uhynutie koreňov a žltnutie listov

Nadmerné polievanie marihuany

Nadmerné zalievanie je bežným problémom, najmä v počiatočných štádiách rastlín, vtedy totiž nepotrebujú veľa vody. Príliš veľa vody utopí korene a zabráni prívodu kyslíka do rastliny. Ukazovateľom nadmerného zalievania sú žltkasté listy, premočené korene, rast plesní a pomalý vývoj. Neskúsení pestovatelia si tieto príznaky niekedy nevšimnú.

Kontrast medzi zaliatym a nezaliatym kvetináčom

Nedostatok zalievania konope

Toto je bežný problém hlavne v prípadoch, keď sa rastliny pestujú v malých kvetináčoch. Tie sa totiž rýchlo vysušia a často je ich potrebné denne zalievať. Ak sa ešte tenké korienky mladých rastlín vysušia, odumrú. V horúčavách potrebujú rastliny dlhší čas na zotavenie.