Ako fajčiť trávu v Amsterdame aj po pandémii?

Ako fajčiť trávu v Amsterdame aj po konci momentálnej pandémie? Podľa štatistík je návšteva coffeeshopu hlavným cieľom takmer každého opýtaného turistu v tejto metropole. Bežnému človeku sa musí na prvý pohľad zdať, že Amsterdam preto musí byť liberálnym rajom, všetci sú tam vždy zhúlení a všetko je dovolené. Ponúka sa aj argument, že mesto vďaka tomu veľa zarobí na turizme a je to teda pre všetkých výhodné. Každá minca má ale dve strany, preto je jasné, že sa nájdu ľudia, ktorí to všetko vidia inak…

Nočný pohľad na Amsterdam

Fajčenie na verejnosti, lacný turizmus a nelichotivá reputácia

Fajčenie marihuany je v Amsterdame legálne iba na súkromnom pozemku alebo v Coffee shopoch. Turisti ale tento zákon nepoznajú a často fajčia aj na verejnosti, prípadne pred inými podnikmi, ktoré nemusia mať licenciu alebo záujem o tento typ hostí. Starostka Amsterdamu Famke Halsema preto predniesla návrh zmeny zákona, podľa ktorého turistom nebude umožnený vstup do ich slávnych coffeeshopov. Na jej strane tentokrát stojí aj polícia a verejný prokurátor. Marihuanový biznis sa rozrástol do väčších rozmerov ako je možné efektívne kontrolovať. Tiež sa mestom šíria tvrdšie drogy a ich predaj na čierno.

Mladá žena v slnečných okuliaroch fajčí jointa

Ako fajčiť trávu aj keď zákon prejde?

Vedenie mesta si je vedomé, že takýto krok bude mať rapídny dopad na pokles turizmu, nepovažujú to však za výrazný problém. Podľa slov starostky, mesto rado uvíta turistov ktorí majú záujem o jeho bohatú kultúru a do mestského rozpočtu prispejú napríklad návštevou múzea. Návštevníci, ktorí prídu na dva dni do lacného hostela a zaujíma ich len ľahko prístupný sex a drogy, pričom aktívne porušujú miestne pravidlá, majú pre mesto minimálnu až žiadnu hodnotu. Predaj marihuany v meste môže po tejto zmene klesnúť aj o 50%. Turisti – huliči si budú musieť nájsť alternatívny spôsob ako si užiť tieto stránky mesta. Otázka je či to nebude kontraproduktívne keďže čierny obchod sa tým môže rozrásť ešte viac.

Detail mladého muža, pripaľujúceho si jointa

Fajčenie marihuany v Európe je na vzostupe

Fajčenie marihuany už dávno nie je výsadou iba v Holandsku. Aj španieli postupne uvoľňujú zákony o marihuane na osobné použitie. Vďaka čomu vznikli prevažne v Barcelone súkromné kluby podobné holandským coffeeshopom. Môžme len dúfať, že tento trend bude pokračovať aj bližšie k našim končinám.

Článok pre teba pripravila Sheena

Monika Sheena

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.