Ako vysušiť marihuanu? TOTO je najlepší spôsob, ako na to!

Ako vysušiť marihuanu tak, aby nestratila silu a zachovala si maximum svojej chuti aj vône? Majstri z fachu vedia, že proces sušenia nemusí konope vôbec poznačiť, práve naopak. Ak sa robí správne, marihuana si svoje vlastnosti nielen udrží, ale môže ich dokonca zlepšiť! Áno, čítate dobre – počas doby sušenia vie konope naozaj získať na kvalite, a vôbec nie málo. Pravdou však je, že rovnako veľa môže aj stratiť. V tejto fáze spracovania kanabisu býva totiž každé zaváhanie growera zlomové. Vyhnite sa preto chybám a buďte o krok vpred – ušetríte si kopec nervov, peňazí aj sklamania. Chcete sa dozvedieť viac? Všetko podstatné o sušení marihuany sa dočítate práve TU!

Prílišné sucho aj vlhko škodí

Pri sušení marihuany delí úspech od nezdaru len veľmi tenká čiara. Pestovateľ totiž pracuje s vlhkosťou prostredia – musí ju nastaviť a citlivo reagovať na jej zmeny tak, aby sa dlhodobo udržala v požadovaných hodnotách. Ak je konope vystavené nadmernému teplu, svetlu či pôsobeniu kyslíka, začne vysychať. Dochádza k výraznému poklesu jeho bonity, spočívajúceho v degradácii cenných kanabinoidov (vrátane CBD a THC), flavonoidov a terpénov. Celková aróma, chuť aj potencia marihuany sa tak nenávratne mení k horšiemu. Preschnutá marihuana je horká, rýchlo horí, nepríjemne štípe a dráždi na kašeľ. Príliš vlhké konope zas vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní a choroboplodných zárodkov, ktoré ohrozujú zdravie fajčiara. Zvlhnutá tráva sa okrem toho zle drví a spaľuje sa veľmi obťažne.

Sušenie konope krok po kroku

1.
Dozretú rastlinu konope odrežte a odstráňte z nej veľké, špinavé a poškodené listy. Uľahčí sa tým prúdenie vzduchu medzi jej ostatnými časťami a schnutie bude mať lepší priebeh. Marihuanu potom zaveste kvetmi nadol na šnúru v dostatočne veľkej miestnosti, ktorá poslúži ako sušiareň. Tento priestor by mal byť suchý, tmavý, dobre vetraný a bez prístupu priameho slnečného svetla.

2.
Visiace rastliny marihuany rozmiestnite na šnúre tak, aby sa ich vetvy neprekrývali a vzduch mohol medzi nimi voľne cirkulovať. V opačnom prípade riskujete vznik plesní, ktoré môžu celú vašu úrodu priviezť navnivoč. Presne tu sa ako najlepší pomocníci moderného growera javia zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu, prenosné klimatizačné jednotky, či bežné ventilátory s možnosťou nastavenia otáčok.

3.
Teplotu v sušiarni nastavte na konštantných 18 až 21 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu sa pokúste ustáliť medzi 45 až 55%. Tieto hodnoty často kontrolujte, najlepšie každý deň. Ak zistíte odchýlku, nápravu zjednajte čo najskôr. Apropo, pri sušení konope nezabudnite zaistiť dobré odvetrávanie miestnosti!

4.
Marihuana by mala vyschnúť zhruba za dva týždne, všetko však záleží na konkrétnych klimatických podmienkach a druhu rastliny. To, či je vyschnutá správne, si viete overiť jednoduchým testom. Zveste jednu z bylín zo šnúry a začnite pomaly ohýnať jej stonku. Keď sa zlomí, vaša marihuana je O.K. a ďalší pobyt v sušiarni už nepotrebuje!

5.
Máte na sušenie marihuany menej miesta? Aj na tento problém máme riešenie! Stačí, ak z čerstvo odrezanej rastliny odstrihnete púčiky a položíte ich do sušiaceho stojana. Priedušný sieťovinový stojan je totiž skvelou alternatívou bezpečného, rovnomerného a rýchleho sušenia väčšieho množstva bylín v malom priestore. Po uložení šišiek do stojana postupujte v ich sušení podľa bodov č.1 až č. 5 tohto návodu.

Šupnite konope do skla!

Po čase strávenom v sušiarni stratí marihuana väčšinu svojej vlhkosti a je pripravená na „curing“. Tento proces sa zvykne nazývať aj vytvrdzovanie či liečenie marihuany a znamená vloženie púčikov do hermeticky uzatvárateľných sklenených pohárov. Vytvrdzovanie trvá 30 až 60 dní, pričom vlhkosť v pohároch by mala byť 55 až 65%. Konopné šišky sa do skla ukladajú tak, aby horná tretina pohára zostala vždy prázdna. To preto, aby mali dosť miesta a mohli voľne „dýchať“. Šišky marihuany počas vytvrdzovania ďalej zrejú a zbavujú sa chlorofylu. Liečené konope je potom menej drsné a pri jeho fajčení dominuje len jemná a lahodná chuť ošetreného kanabisu.

Ako vysušiť marihuanu – veľké finále

1.
Poháre s marihuanou uložte na suché, tmavé a chladné miesto so stabilnou izbovou teplotou. Vlhká pivnica, kuchyňa či kúpeľňa plná pary sa na tento účel nehodia. Ak môžete, prekryte poháre dekou, ktorá neprepúšťa svetlo.

2.
Počas prvých dvoch týždňov musíte poháre s marihuanou dvakrát denne vyvetrať. Na každom z nich otvoríte veko, vypustíte vlhkosť a púčikom doprajete trochu kyslíka. Túto procedúru budete potom až do ukončenia liečenia opakovať raz denne.

3.
Môže sa stať, že pri otvorení pohára zacítite pach čpavku. Znamená to, že vaše púčiky sú vlhké a hrozí im pleseň či hniloba. Čo potom? Pohár nezavrite a nechajte ho aspoň 24 hodín poriadne vyvetrať. Ak nie je neskoro, táto metóda zaberie takmer vždy. Dajte si záležať a vytvrdené konope vám vydrží naozaj dlho – bez vážnejšej straty kvality ho môžete skladovať aj dva roky!

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.