Ako účinkuje marihuana? Spoznajte plusy aj možné riziká jej vplyvu!

Ako účinkuje marihuana? Odborníci aj zástupcovia z radov bežných konzumentov sa zhodujú, že kanabis môže na každého jednotlivca vplývať trochu odlišne. Keďže účinok marihuany je ovplyvnený celým radom subjektívnych aj objektívnych faktorov, s ich názorom môžeme iba súhlasiť. Rozhodujúca je napríklad veľkosť dávky, koncentrácia účinných látok, spôsob použitia (fajčenie, vapovanie, zjedenie), ale aj metabolizmus spotrebiteľa či úroveň jeho tolerancie THC. Všeobecne a veľmi zjednodušene platí, že väčšia dávka + nižšia tolerancia = silný účinok, alebo tiež menšia dávka + vyššia tolerancia = slabší účinok. Ako to teda marihuana robí?

Za všetko môže THC!

Psychoaktívny efekt marihuany má na svedomí tetrahydrokanabinol, známejší pod názvom THC. Vo vysušených šiškách konope sa vytvára počas procesu dekarboxylácie, kedy sa transformuje z dovtedy neaktívnej kyseliny tetrahydrokanabinolovej (THCA). Pri fajčení jointa preniká tetrahydrokanabinol do krvného obehu už pár sekúnd po prvom šluku a jeho účinok trvá obvykle 2-3 hodiny. Po zjedení konopného koláča musí marihuana prejsť najskôr tráviacim traktom, preto sa jej účinky prejavia trochu neskôr. Niekedy to bývajú aj 2 hodiny, no jej silu si potom môžete užívať aj polovicu dňa! Ako to funguje? THC sa v tele viaže na receptory CB1, ktoré sa nachádzajú v mozgu a tvoria súčasť nášho endokanabinoidného systému. Aktiváciou týchto receptorov dokáže THC ovplyvňovať pamäť, koordináciu pohybu, vnímanie času, bolesti, ale aj našu schopnosť myslieť alebo učiť sa. THC stojí aj za uvoľňovaním dopamínu (hormónu šťastia), ktorý u konzumenta marihuany vyvoláva pocity eufórie, šťastia a dobrej nálady.

Odroda marihuany je kľúčová!

Váš stav po konzumácii trávy je okrem iného závislý aj od toho, aký druh konope ste si dopriali. Cannabis sativa aj Cannabis indica sú rastliny patriace do čeľade konopovitých (lat. Cannabaceae), pričom obe majú významné psychotropné účinky. Sativa je vyššia, štíhlejšia a jej efekt je viac stimulačný. Nabíja energiou, zlepšuje náladu, podnecuje kreativitu, podnikavosť, tvorivosť, vyvoláva smiech a pôsobí antidepresívne. Indica je zas nižšia, širšia a jej účinky sú skôr sedatívne, upokojujúce a tlmivé. Ak je teda vaším cieľom dostať sa „hore“ a poriadne si zalietať v oblakoch, siahnite po sative. Úplne opačným prípadom je tzv. couch-lock efekt, povestný ako „uzamknutie v gauči“. Dotyčný po dávke marihuany prežíva stav maximálneho fyzického relaxu – je apatický, ospalý, malátny a vyzerá celkom paralyzovane. O človeku v tejto situácii sa hovorí, že je „stoned“, čo v preklade znamená „ukameňovaný“, alebo „utlčený kameňmi“. Ak túžite po takomto druhu zážitku, voľte indiku s vyšším obsahom THC.

Ako marihuana pomáha?

Na účinky marihuany je stále potrebné hľadieť a posudzovať ich komplexne – z rekreačného aj medicínskeho aspektu. Podľa znalcov prišiel človek prvýkrát do kontaktu s marihuanou asi 5000 rokov pred naším letopočtom, teda v mladšej dobe kamennej – neolite. Marihuanu a jej liečivé účinky poznali už starí Číňania, Rimania, obyvatelia Egypta aj Indiáni, ktorí ju často používali na duchovné a magické účely. Možný terapeutický účinok tejto „kúzelnej bylinky“, ako ju mnohí volajú, je možné využiť pri liečbe bolesti, nechutenstve, nevoľnosti či poruchách spánku. Je preukázané, že THC v marihuane tíši najmä chronickú bolesť, preto sa konope čoraz viac používa aj vo viacerých oblastiach modernej medicíny. Pomôcť môže tiež pri liečbe reumatickej artritídy, alebo detskej epilepsie – Dravetovho a Lennox-Gastautovho syndrómu. Blahodarný vplyv THC sa skúmal aj pri liečbe glaukómu – zeleného zákalu oka.

Aké sú negatíva?

V nasledujúcich riadkoch si priblížime nepriaznivé následky a riziká, ktoré s konzumáciou marihuany úzko súvisia. Medzi tie ľahšie patrí začervenanie očí, skreslené vnímanie času, nástup obrovského hladu, porucha krátkodobej pamäte, či sucho v ústach. Ak to s marihuanou preženiete a prekročíte svoje limity, môžete očakávať aj tzv. bad trip. Je to veľmi nepríjemná a zlá skúsenosť, ktorá vzniká po nárazovej konzumácii väčšieho množstva marihuany pri nízkej tolerancii THC. Prejavuje sa stratou orientácie, nevoľnosťou, zvracaním, halucináciami a pocitmi silnej úzkosti. Trvá obvykle niekoľko hodín a hoci je fakt nepríjemný, o život ohrozujúci stav sa nejedná.

Ako účinkuje marihuana – potenciálne hrozby!

Dlhodobé a časté používanie marihuany môže viesť ku vzniku a rozvoju depresie, no i zhoršeniu prejavov iných, už existujúcich psychických ochorení. Prítomné je aj riziko sociálnej izolácie, straty záujmu o rodinu, prácu či koníčky. V dôsledku nadmernej konzumácie konope môže dôjsť k trvalému poškodeniu mozgu, poruchám sústredenia, učenia, či poklesu IQ. Marihuanový dym zas obsahuje karcinogény, ktoré majú negatívny vplyv na celé dýchacie ústrojenstvo. Fajčiarovi konope hrozia rôzne pľúcne infekcie, kašeľ, bronchitída, do hry však môže vstúpiť aj rakovina pľúc. Marihuana zvyšuje aj pravdepodobnosť výskytu srdcovo-cievnych problémov a infarktu. Spomenúť musíme aj nebezpečenstvo vytvorenia závislosti (prevažne psychickej), ktorá trápi asi 10% konzumentov marihuany.