Fajčenie verzus jedenie marihuany: Aký je rozdiel?

Fajčenie verzus jedenie marihuany. Viete, aké sú rozdiely, benefity a riziká dvoch najčastejších metód spotreby tejto magickej bylinky? Marihuana alebo tiež konope, weed, burina či kanabis – to všetko sú názvy pre vysušené listy a kvety rastlín Cannabis sativa, Cannabis indica a Cannabis ruderalis. Predpokladáme, že skúseným weed mastrom je odlišnosť účinkov pri rôznych spôsoboch ich konzumácie dobre známa. Svoju pozornosť sme preto upriamili na menej zbehlých členov fanklubu, ktorí môžu rozdiely medzi fajčením a jedením marihuany teraz nájsť práve TU!

Čo hovoria skúsenosti?

Je nesporné, že spôsob upotrebenia marihuany je vec prudko individuálna. Každý totiž vníma jej účinky trochu inak, čo sa nutne odráža aj na voľbe metódy jej konzumu. Aj keď sa pocity opýtaných neraz líšia, všeobecne použiteľné pravidlo by mohlo znieť nasledovne: Zjedenie marihuany spôsobuje silnejší, dlhší a intenzívnejší „high efekt“, avšak pri jej fajčení sa dá úder THC lepšie vypočítať, regulovať a zvládnuť. Ak sa bavíme o fajčení konope, máme na mysli joint, blunt, spliff, bong alebo vodnú fajku. V prípade požívatín sú to napríklad marihuanové sušienky (weed brownies), marihuanoví gumoví medvedíci (weed gummy bears/ weed gummies), konopný vesmírny koláč (weed space cake), ale i konopný med, čaj, maslo, káva, čokoláda či iné cukrovinky s infúziou kanabisu.

Nerovnaké vstrebávanie THC

Pri zjedení marihuany sa THC vstrebáva úplne odlišne, ako pri fajčení alebo vapingu. Po prechode tráviacim traktom sa väčšia časť delta-9- tetrahydrokanabinolu (THC) v pečeni metabolizuje na menej známy 11-hydroxy-THC. Ukazuje sa, že tento metabolit je 2- až 3-krát silnejší než pôvodný THC, z čoho vyplýva i jeho výraznejší a dlhšie trvajúci psychotropný účinok.
Pri fajčení kanabisu sa THC dostáva cez pľúcne mechúriky takmer okamžite do krvného obehu, kde po prekročení hematoencefalickej (mozgovo-krvnej) bariéry preniká do centrálnej nervovej sústavy a mozgu. Fajčiar konope tak môže jeho účinky pocítiť už behom niekoľkých minút.

Nástup účinkov

Pri konopných požívatinách sa účinky THC prejavia obvykle po 30 až 90 minútach, čo je v porovnaní s fajčením pomerne neskoro. Dôvodom je už spomenutá tráviaca sústava konzumenta. Ak teda hneď po ich zjedení nič necítite, nepanikárte. Buďte trpezliví a nikdy neužívajte v návale nedočkavosti ďalšie dávky, aby ste veci urýchlili. Platí to najmä vtedy, ak sa s kanabisom len zoznamujete. Čas nástupu prvých účinkov závisí od veľkosti dávky, koncentrácie THC, metabolizmu jednotlivca a jeho hmotnosti, tolerancie, ale i prítomnosti iného jedla v jeho žalúdku.
Ako sme už spomenuli, pri fajčení sa účinky THC prejavia mimoriadne rýchlo. Keďže marihuana nemusí prejsť trávením a THC sa dostáva cez pľúca priamo do krvi, bavíme sa skutočne iba o minútach. Efekt THC nastupuje bleskovo, je ihneď citeľný, preto sa môže prijímanie ďalších dávok lepšie korigovať.

Trvanie účinku THC

Účinky zjedeného konope sa dostavujú síce neskôr, ich trvanie je však oveľa dlhšie, než pri fajčení. V priemere je to 4 až 8 hodín, nezriedka dokonca až 12. Nájdu sa ale aj takí, čo pôsobenie THC pociťujú celý deň – a to už je iná nálož!
Fajčenie marihuany prináša rýchly a silný zásah THC, ktorého účinky trvajú cca 2-3 hodiny. Joint vás tak dostane do rauša pomerne rýchlo, avšak „hore“ budete relatívne krátko. Pripravte sa, že asi po 3 hodinách začínajú účinky fajčeného konope slabnúť, zhruba po ďalšej hodine až dvoch sa vytratia úplne.

Fajčenie verzus jedenie marihuany z aspektu dávkovania

S prihliadnutím na nerovnaký spôsob vstrebávania, rýchlosť nástupu účinkov či potenciu konope je aj dávkovanie THC pri jedení a fajčení trávy rozdielne. Čo to znamená?
Stanovenie presného obsahu THC je pri požívatinách problém. Oneskorený nástup účinkov totiž zvádza konzumenta k užitiu ďalších a ďalších dávok, čo môže narobiť poriadnu galibu. Vyššia jednorazová dávka než 10mg THC sa pri jedení marihuany preto neodporúča. Zdá sa vám to málo? Spokojne si neskôr pridajte, avšak POZOR! Vždy počkajte, kým prvá 10mg dávka THC začne účinkovať. Potrebujete aspoň dve hodiny, aby ste reálne spoznali jej silu a vedeli situáciu náležite vyhodnotiť. Až potom si môžete dať bezpečne ďalšiu. Stále však začnite nízko a pomaly, pomôcť vám môže náš hrubý, orientačný prepočet:
• Nízka dávka = 3 až 5mg THC
• Normálna dávka = 5 až 15mg THC
• Vysoká dávka = 20 až 30mg THC
• Extra vysoká dávka = 50 až 500mg THC

Pri fajčení je to s počítaním množstva THC trochu ľahšie. Stačí, ak poznáte hmotnosť použitého kanabisu v miligramoch a jeho percentuálnu koncentráciu THC. Ak teda joint po odpočítaní hmotnosti papierika a filtra váži 500mg a marihuana má obsah THC rovných 15%, vyzerá to asi takto:

500mg x 0,15% = 75mg THC

Fajčiarom s nižšou toleranciou stačí 10-15mg THC v jednej dávke a zažijú stavy ako v raji. Tí zdatnejší, samozrejme, ho však na dosiahnutie rovnakého cieľa potrebujú vyfajčiť asi 5-krát viac. Na záver vám pripomíname ešte jednu dôležitú vec. Nezabúdajte, že odhadnúť svoje limity a neprekročiť únosnú mieru je pri dávkovaní THC viac než podstatné!