Marihuana účinkuje aj bez dymu: Aké sú (ne)výhody konopných jedál oproti húleniu?

Marihuana rozhodne nie je produktom modernej doby a jej liečivé a omamné účinky sú ľudstvu známe už tisícky rokov. Vedel si, že konzumácia marihuany je omnoho starší spôsob jej používania než fajčenie? Existujú totiž relevantné dôkazy o tom, že konope si ako prísadu v rôznych druhoch pokrmov vychutnávali už obyvatelia Babylonu, starovekého Ríma, Egypta aj cisárskej Číny. Nech už sa na túto čarovnú rastlinku hľadelo či hľadí akokoľvek, na jedálničku početnej skupiny svojich skalných si stabilné a pevné miesto udržala až dodnes. Veď pochúťky, ako napríklad konopné sušienky, brownies, vesmírny koláč alebo, gumové medvedíky s obsahom kanabisu ti určite predstavovať netreba. Poďme sa do nich teda spoločne zahryznúť!

Zdravotné hľadisko

Z pohľadu zdravia ťahá fajčenie trávy v porovnaní s jej konzumáciou jednoznačne za kratší koniec. Len pre poriadok, pod pojmom fajčenie nemám v žiadnom prípade na mysli vaping inhalácia konopnej pary je totiž úplne iná liga. Pri klasickom fajčení prebieha proces horenia – gandža sa spaľuje a do organizmu húliča sa okrem aktívnych látok dostáva aj množstvo patogénov a škodlivín. Ak však marihuanu zješ, široké spektrum vzácnych kanabinoidov sa ti do tela uvoľní prirodzene – bez zbytočných choroboplodných látok a toxínov. Konzumovaná marihuana však musí byť vždy dekarboxylovaná – v opačnom prípade bude jej účinok nulový.

Nástup a trvanie účinku

Pri fajčení jointa je prienik psychotropného THC do krvného obehu otázkou sekúnd. Jeho účinok vrcholí zhruba po 30 minútach a odznieť by mal asi po 2 hodinách. Marihuana zapečená vo vesmírnom koláčiku sa správa o poznanie inak. Na poriadny rauš si počkáš niekedy aj 1-2 hodiny, no ako sa hovorí – trpezlivosť ruže prináša. Blažený stav kulminuje obvykle po 3 hodinách, avšak účinky tetrahydrokanabinolu trvajú 6 až 8 hodín, niekedy aj dlhšie! Citlivejší jedinci môžu vplyv THC po zjedení kanabisu vnímať dokonca celý deň. Čím sú zapríčinené tieto výrazné časové rozdiely? Skonzumované konope musí totiž prejsť celým tráviacim traktom, čo chvíľu potrvá. Pri fajčení sa zas THC dostáva do krvi priamo cez pľúca – táto cesta je neporovnateľne kratšia a rýchlejšia.

Veľkosť dávky

Pri fajčení je odhadnutie potrebnej dávky kanabisu trochu jednoduchšie. Ak poznáš silu svojej gandže, používaš kvalitnú mikrováhu a ovládaš matematiku základnej školy – máš vyhraté. Svojho špeka si zbalíš s presnosťou na stotinu gramu a dávkovanie fajčiva ti nebude spôsobovať ani najmenšie problémy. Pri jedení marihuany je faktorov ovplyvňujúcich tvoj zážitok trochu viac, preto je aj výpočet optimálnej dávky o niečo zložitejší. Do celej veci zasahuje okrem koncentrácie THC aj tvoj metabolizmus, telesná hmotnosť, stupeň tolerancie účinnej látky, ale aj druh jedla, do ktorého si konope primiešal. Do úvahy však musíš vziať ešte jednu osobitne významnú skutočnosť. Skonzumované THC sa v pečeni metabolizuje do oveľa silnejšej podoby, preto je rovnaká dávka marihuany v koláčiku účinnejšia než tá, ktorá sa nachádza v jointe.

Ako sa robí prepočet THC?

Nič zložité to nie je, stačí poznať potenciu rastlinky. Ak má tvoja marihuana obsah THC povedzme 15%, tak v jednom jej grame (teda v 1000mg) ho bude asi 150mg. Pri koncentrácii 20% môže zas gram tejto trávy obsahovať až 200mg čistého THC a tak ďalej. Keďže opatrnosti nikdy nie je dosť, tak v prípade nováčikov, ktorí majú skúsenosti s marihuanou poslabšie, by mala byť počiatočná dávka čo najnižšia. Za nízku dávku THC sa vo všeobecnosti považuje 1 až 5mg (začiatočníci a príležitostní používatelia), stredná dávka sa pohybuje od 5 do 15mg (príležitostní používatelia s predchádzajúcou skúsenosťou a bežní konzumenti), pričom dávka 15 až 30mg THC je už vnímaná ako vysoká (každodenní a skúsení používatelia). Tieto údaje však ber s rezervou – sú len orientačné. Pri nastavovaní dávkovania, musíš byť preto mimoriadne obozretný. Nezabudni, že pravidelné vysoké dávky THC vytvárajú toleranciu, čo dozaista nie je tvojím cieľom.

Čo s predávkovaním?

Marihuana je halucinogénna droga a tak použitie prílišného množstva THC bezpochyby príjemné nie je. Takzvaný bad trip sa prejavuje panickou a úzkostnou poruchou, ktorá je pomerne často sprevádzaná vidinami. Silné sucho v ústach, búšenie srdca, sťažené dýchanie, chvenie či obrovský strach – to všetko sú prejavy vysokej hladiny tetrahydrokanabinolu v organizme. Aj keď to vyzerá na prvý pohľad naozaj strašne, o život ohrozujúci stav sa nejedná. Aby postihnutý získal pocit bezpečia, musíš mu vytvoriť príjemné, pokojné prostredie a upokojiť ho. Telo presýtené THC potrebuje vodu – pomôže sladký (nealkoholický!) nápoj, ale aj ľahké jedlo s vyšším obsahom cukru. Prospeje aj krátky spánok či nenáročná prechádzka na čerstvom vzduchu. Ak by sa stav dotyčného nezlepšoval, prípadne ešte viac zhoršil, odborná lekárska pomoc je nevyhnutná. Svoju trávu si preto užívaj s mierou a rozumom!