Ako vyrobiť Fénixove slzy? Spoznajte recept slávneho Ricka Simpsona!

Ako vyrobiť Fénixove slzy? Je zrejmé, že trend využívania konopných produktov na liečebné účely nabral v posledných rokoch prudko stúpajúci charakter. Záujem o terapeutické účinky marihuany stále narastá, čoho dôkazom je aj stupňujúci sa tlak spoločnosti na jej dekriminalizáciu. Do kategórie „zakázaných medecín“ patria aj Fénixove slzy alias olej Ricka Simpsona (Rick Simpson Oil), ktoré by ste v legitímnych prevádzkach či e-shopoch s konopným sortimentom hľadali asi márne.

Prečo práve Fénixove slzy?

Fénix je posvätný bájny vták gréckej mytológie. Podľa Hérodota (grécky filozof, známy ako „otec dejepisu“) si Fénix postaví každých 540 rokov na najvyššom strome hranicu, ktorú vychádzajúce slnko zapáli. Fénix tu zhorí, avšak po troch dňoch znova ožije a vstane zo svojho popola. Je preto symbolom nesmrteľnosti, lásky a obnovy. Kanadský inžinier a horlivý propagátor marihuany Rick Simpson tvrdí, že jeho konopný objav – Fénixove slzy, ho vyliečil z rakoviny kože. Rick, podobne ako Fénix, tak obrazne vstal z popola a vrátil sa do života ako silný a zdravý človek. Aj keď zásluhy Fénixových sĺz na jeho uzdravení nemajú žiadny vedecký podklad a neboli nikdy relevantne preukázané, húfy Rickových fanúšikov veria ich magickej sile až dodnes. Slovo Ricka Simpsona je pre nich úplne postačujúce.

Fénixove slzy zblízka

Fénixove slzy sú vysoko koncentrovaný bylinný extrakt, ktorý sa získava z kvetov konopných rastlín bohatých na THC. Šišky marihuany sa sušia, drvia a lúhujú v rozpúšťadle, ktorým je najčastejšie etanol. Získaný výluh sa následne filtruje, zbavuje nečistôt a alkoholu. Výsledkom je silný rastlinný výťažok olejovej konzistencie s vážnym omamným účinkom, ktorého obsah THC môže vybehnúť až na 90%. Olej Ricka Simpsona je možné natierať na kožu, užiť perorálne (ako súčasť jedla), sublingválne (pod jazyk), fajčiť aj vapovať. Medzi najčastejšie uvádzané prínosy Fénixových sĺz patrí spomaľovanie rastu rakovinových buniek, eliminácia a tlmenie úzkosti, bolesti, depresie, podpora srdečnej činnosti, spánku, chuti do jedla, potláčanie nevoľnosti a blahodarný vplyv na pokožku. Fénixove slzy pôsobia antioxidačne, veľmi často sa však používajú aj proti zápalom, baktériám a vírusom.

Príprava, bezpečnosť a pomôcky

Domáca výroba Fénixových sĺz nie je zložitá a mal by ju zvládnuť aj začiatočník. Počas ich prípravy je však nutné dbať na zvýšenú opatrnosť a dodržiavať všetky bezpečnostné zásady. Čo to znamená v praxi? Vyhnite sa manipulácii s otvoreným ohňom, fajčeniu či iskrám, od ktorých by sa mohli výpary alkoholu vznietiť a spôsobiť výbuch alebo požiar. Pracovný priestor nesmie byť uzavretý, dôležitá je správna ventilácia a pravidelné vetranie miestnosti. Poďme teda na vec, potrebovať budete tieto ingrediencie a pomôcky:
• 500g vysušenej a dekarboxylovanej marihuany
• rozpúšťadlo (99% izopropylalkohol)
• hrniec na varenie ryže, tzv. ryžovar
• dva hrnce
• sitko
• 1-2 kávové filtre
• drevenú varechu
• injekčné striekačky
• prenosný ventilátor

Upozornenie:
Materiál si zabezpečte tak, že na každých 30g marihuany je potrebných cca 500ml rozpúšťadla. V prípade použitia 500g sušiny si teda musíte pripraviť 8 až 9 litrov alkoholu, pričom výsledné množstvo Fénixových sĺz bude asi 50-60ml (50-60g). Síce sa to nezdá, no podľa tvrdení Ricka Simpsona to bežnému spotrebiteľovi vystačí aj na 3 mesiace intenzívnej liečby!

Ako sa vyrábajú Fénixove slzy – podrobný postup krok po kroku!

1. Dôkladne vysušenú a podrvenú marihuanu vložte do hrnca a zalejte rozpúšťadlom tak, aby v ňom boli ponorené všetky kúsky rastliny. Zmes alkoholu a marihuany v hrnci premiešajte varechou a nechajte stáť asi 5 minút.

2. Po uplynutí tohto času môžete lúhovanie konope ukončiť. Zmes prelejte cez sitko do druhého hrnca a scedený rastlinný materiál zalejte ešte raz rozpúšťadlom. Konope nechajte znova asi 3 až 5 minút lúhovať, občas ho premiešajte varechou. Z marihuany sa počas druhého namáčania uvoľnia do alkoholu aj posledné zvyšky účinných látok.

3. Výluh z prvého aj druhého cedenia prelejte cez kávový filter vložený v sitku do čistého hrnca. Použitú marihuanu zlikvidujte a vyhoďte do koša, potom si pripravte ryžovar.

4. Rozpúšťadlo s konopným macerátom nalejte do ryžovaru tak, aby sa naplnili 3/4 jeho kapacity, nie viac. Ryžovar zapnite a teplotu varu nastavte na 110 až 120 stupňov Celzia. Teraz sa začne zo zmesi pomaly odparovať alkohol. Dbajte na to, aby teplota v hrnci nikdy neprekročila 140 stupňov Celzia – proces prípravy to neurýchli, len ohrozí!

5. Ventilátor zapnite na najnižšie otáčky a nastavte tak, aby prúdiaci vzduch smeroval tesne nad ryžovar. Vznikajúce výpary sa sponad hrnca rozptýlia do priestoru, čo eliminuje riziko ich vznietenia. Obsah ryžovaru neustále sledujte. Ak sa časť zmesi odparí, prilievajte postupne novú.

6. Po naliatí posledného rozpúšťadla počkajte, kým jeho hladina v hrnci neklesne na polovicu. Vtedy je potrebné pridať asi 10 kvapiek vody, ktorá zabráni prehriatiu zmesi a zlepší odparovanie.

7. V odparovaní alkoholu pokračujte dovtedy, kým na dne hrnca nezostanú posledné 3cm zmesi. Následne znížte teplotu, vezmite ryžovar do oboch rúk a krúživými pohybmi začnite zmes na jeho spodku víriť. Konopný extrakt prestane o malú chvíľu vrieť, čo spoznáte podľa toho, že sa v ňom prestanú tvoriť bublinky.

8. Horúcu konopnú zmes prelejte z ryžovaru do čistého hrnca. Hrniec s výťažkom je potrebné ešte na niekoľko hodín umiestniť nad slabý zdroj tepla (radiátor, ohrievač kávy, vyhrievacia podložka a pod.), aby sa odparili aj ostatné zvyšky alkoholu a vlhkosti.

9. Na záver stačí marihuanový extrakt už len natiahnuť do injekčných striekačiek, z ktorých sa neskôr ľahšie dávkuje. Je to však nutné urobiť ešte za tepla, kedy je tekutejší – po jeho vychladnutí to pôjde ťažko.

10. Z pohľadu tuhosti sa Fénixove slzy správajú pri normálnej teplote ako hustý olej. Čím je teplota okolia nižšia, tým tuhšia je aj konzistencia výťažku. Ak striekačku pred použitím ponoríte na 1-2 minúty do teplej vody, jej obsah zredne a bude sa dať vytlačiť oveľa ľahšie.