Konopné semená. Prečo by ste ich mali zaradiť do svojho jedálnička?

Konopné semená sú mnohými odborníkmi na stravovanie považované za superpotravinu. Ich konzumácia je pre naše telo veľmi prospešná a vďaka množstvu bielkovín a proteínov, ktoré obsahujú, môžu dokonca plnohodnotne nahradiť mäso. Navyše sa v nich nachádza aj veľa vitamínov a minerálov. Ako vplývajú tieto zázračné semienka na Vaše zdravie?

Zastúpenie vitamínov v konopných semienkach.

Konopné semená pomáhajú zlepšiť vaše trávenie

Tieto semienka sú plné výživných zložiek ako sú napríklad proteíny, nenasýtené tuky a vláknina. Ich pravidelnou konzumáciou významne prospievate tvorbe svalovej hmoty – to znamená, že sú vhodné pre športovcov a aktívnych ľudí. To však nie je ani zďaleka všetko.

„Vďaka vysokému obsahu vlákniny dokážu konopné semienka nastoliť rovnováhu v tráviacom trakte.“

V črevách sa vďaka vláknine lepšie darí baktériám, ktoré majú za úlohu rozkladať potravu a tiež zabraňovať „zlým baktériám“ aby sa množili. Avšak pozor – konopne semienka lupane už neobsahujú také množstvo vlákniny, pretože jej obsahuje najviac práve škrupina.

Konopné semienka obsahujú 22 aminokyselín z toho 10 esenciálnych, vyvážený pomer omega 3,6,9 mastných kyselín, globulíny, lecitín a ďalšie hodnotné látky.

Konopné semená sú dobré pre vaše kosti a srdce

Vysoký obsah minerálov ako je napríklad mangán, selén, zinok, vápnik a horčík priaznivo vplýva na stavbu a zdravie vašich kostí. Tieto minerály pomáhajú udržať kosti pevné a silné a chránia vás pred vznikom chorôb kostí a kĺbov.

Konopné semená obsahujú tiež nenasýtené mastné kyseliny, vďaka čomu znižujú riziko vzniku rakoviny a udržujú zdravé aj vaše srdce.

Konopné semená majú ohromný vplyv na ľudské zdravie. Okrem vylepšenia trávenia a prevencie proti zákernej rakovine, ochoreniam kostí a srdca sú preukázateľne prospešné aj pri liečení chronických zápalov, kožných problémov a pomáhajú chrániť váš mozog.“

Zastúpenie minerálov v konopných semienkach.

Ako zaradiť konopné semená do jedálnička?

Konopne semena môžete vo vašej kuchyni využívať rôzne. Surové semienka sa skvelo hodia do smoothies, jogurtov, káš alebo cereálií. Pomleté semená sa zase dajú využiť pri pečení dezertov, alebo napríklad pri výrobe pesta alebo hummusu.

„Z vopred namočených semienok sa dajú vyrobiť aj neživočíšne mliečne výrobky ako je mlieko, syr či dokonca zmrzlina. Fantázii sa predsa medze nekladú a v kuchyni to platí dvojnásobne!“

Aj konopny olej sa vyrába lisovaním týchto semien a má najväčšie využite práve v studenej kuchyni. Skvelo ním dochutíte krémovú polievku ale aj šaláty. Ale pozor! Do vašej stravy patrí nerafinovaný, za studena lisovaný konopný olej. Spoznáte ho podľa jeho zelenej farby a orieškovej chuti. Rafinovaný konopný olej je číry a bez farby a chuti. Neobsahuje prírodné vitamíny a preto sa do kuchyne nehodí, využíva sa skôr pri výrobe kozmetiky.

Inšpirujte sa pri varení z konope receptami na našom webe: ⇒ RECEPTY

Veronika Skepta

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu...