Marihuana a turizmus: 5 najlepších húličských destinácií v Európskej únii

Marihuana a jej konzumácia je obľúbenou rekreačnou činnosťou mnohých z nás, preto je celkom prirodzené, že si ju chce človek dopriať aj na dovolenke, keď oddychuje od bežného života doma. S blížiacim sa letom už určite aj ty premýšľaš, kam sa tento rok vydať. Ak sa chceš ubezpečiť, že budeš mať možnosť si v kľude zahúliť a nechceš riskovať, že ťa zavrú hneď po príchode na letisko, odporúčam zvážiť niektorú z destinácií, v ktorých sa nemusíš obávať nepríjemných trestov. Európska únia je plná zaujímavých a cenovo dostupných miest na trávenie dovolenky a zároveň sa plní aj miestami, kde môžeš húliť legálne, alebo aspoň beztrestne. Ktoré to sú?

Turizmus a marihuana: Praha

Marihuanové zákony v Prahe (a celej ČR)

Marihuanové zákony sú u našich českých bratov tak odlišné, že nad tým zaplače nejeden Slovák. Od kompletnej legalizácie ich síce ešte stále delí zopár krokov, avšak už teraz je postoj Čechov k tráve veľmi liberálny. Dekriminalizácia prebehla už pred rokmi, pestovanie marihuany do 5 rastlín je maximálne priestupkom a môžu prechovávať relatívne slušné množstvo. Najtvrdší trest, ktorý bežným zhúlencom hrozí, je pokuta. Ak teda na dovolenku nechceš ísť príliš ďaleko, alebo sa nechceš trápiť jazykovou bariérou, Česká republika pre teba bude dokonalou destináciou. Či už sa budeš pohybovať po majestátnej Prahe, alebo navštíviš iné mestá a dedinky, jointa budeš mať v rukách skôr ako vôbec nájdeš zapaľovač. Výhodou dovolenky v Čechách je nielen lacná a jednoduchá doprava do krajiny a z krajiny, ale aj podobné ceny v obchodoch, baroch a reštauráciách ako u nás. O skvelom pive ani nehovorím.

Turizmus a marihuana: Barcelona

Marihuana v Barcelone a iných španielskych mestách

Fajčenie kanabisu nabralo na popularite aj na rôznych miestach v Španielsku, z ktorých najznámejšia je práve Barcelona. Legálne je možné užívať trávu doma alebo v súkromných kluboch, v ktorých je síce nutné členstvo, to sa však dá relatívne jednoducho zaobstarať. Podobne sú na tom napríklad aj Kanárske ostrovy- napríklad Lanzarote, ako aj menej známe destinácie. Uži si nádhernú architektúru, stredomorskú stravu, more aj exotiku a vydym si z hlavy spomienky na zákony, ktoré ťa čakajú doma. Prechovávanie, či konzumácia na verejnosti je aj tu stále ilegálna, ale s tým sa rozhodne v týchto podmienkach žiť dá.

Turizmus a marihuana: Amsterdam

Húlenie, skvelé pivo a bohaté kultúrne vyžitie – to je Amsterdam

Húlenie nie je v Amsterdame až tak legálne ako si mnohí myslia a vedenie mesta sa vytrvalo snaží zabrániť turistom v prístupe ku ich slávnej tráve. Ešte stále sa im to však nepodarilo a postupným liberalizovaním zvyšku Európy, je možné, že už to ani nebude tak potrebné. Ešte stále však platí, že Amsterdam je pre všetkých húličov absolútne nutná destinácia. Zájdi do ich slávnych coffee shopov, ale pokochaj sa aj krásnou architektúrou, históriou a kultúrou mesta. Pokiaľ nie si fanúšik letných horúčav a exotiky, v Amsterdame sa budeš rozhodne cítiť veľmi príjemne. Teda za predpokladu, že ťa hneď po príchode nezrámuje bicykel. Vychutnáš si tu tiež mnoho druhov skvelých pív a syrov. Pokiaľ hovoríš aspoň trochu anglicky, nebudeš mať problém sa dohovoriť. Ceny sú tu veľmi západoeurópske, ale nie je to nijak prehnané.

Turizmus a marihuana: Malta

Legalizácia na Malte – ako to vlastne je?

Legalizácia je v posledných pár rokoch téma ktorá otriasa celým svetom. Mnoho krajín legalizuje, zatiaľ čo iné, rovnako ako my, stále plačú, že sú od toho na míle ďaleko. Prvou krajinou v Európskej únii ktorá legalizovala na lekárske aj rekreačné účely je Malta. Existujú tam síce limity, čo sa týka predaja, či fajčenia na verejnosti, ale nepochybne sú to skvelé správy aj pre ostatnú európsku spoločnosť. Malta má ešte čo robiť, aby sa v tejto oblasti veci ustálili, ale tiež u nich možno očakávať niečo na spôsob holandských coffee shopov a dúfajme, že aj regulácie ilegálneho obchodovania s drogami. Na Malte sa jazdí po ľavej strane, rovnako ako v Británii, preto dávaj pozor keď prechádzaš cez cestu. Dohovoríš sa tu v pohode po anglicky. Hovorí sa, že jej obyvatelia sú priateľskí a zhovorčiví, takže sa nemusíš báť ich osloviť. Na tomto malom ostrovčeku tiež nájdeš množstvo zaujímavých lokalít a pamiatok, až 10 z nich je zapísaných do kultúrneho dedičstva UNESCO. No a ak budeš mať šťastie, je možné, že stretneš aj hollywoodskych filmárov a hercov, ktorí tu často natáčajú.

Turizmus a marihuana: Christiania

Fajčenie marihuany a tie ostatné veci v Christianii

Fajčenie marihuany, ako aj prechovávanie je síce v našej ďalšej destinácii úplne ilegálne, ale má to háčik. Kodaň je ďalším miestom vhodným pre ľudí, ktorí sa v letných horúčavách radšej chodia schladiť niekam na sever. Ak nemáš hlboko do vrecka a máš rád Vikingov a historické miesta viac ako exotiku, odporúčam návštevu práve tohto krásneho mesta. A prečo ťa sem posielam, keď je tu tráva ilegálna? Jedna z kodaňských mestských častí sa nazýva Slobodné mesto Christiania. V rámci jej hraníc je legálne všetko, okrem behania a fotografovania. Je to anarchisticko-hipisácke spoločenstvo, ktoré túto časť Kodane zabralo v 70. rokoch. Okrem legálnej marihuany tu nájdeš zaujímavé kaviarne a kreatívny dizajn domov. Permanentne tu žije približne 900 ľudí. Počas návštevy je tiež možné využiť služby sprievodcov, ktorí v meste strávili väčšinu života. No a keď odtiaľ odídeš, ešte máš na preskúmanie aj celý zvyšok nádhernej Kodane.

Vyberieš si na tohtoročnú dovolenku niektorú z týchto destinácii, alebo máš iné overené miesta, kde môžeš v kľude chillovať?

Monika Sheena

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.