Prečo je marihuana ilegálna? II.

Jednou z často diskutovaných spoločenských tém na Slovensku je aj dekriminalizácia alebo priamo legalizácia marihuany. Aj v našej krajine už samotní politici načínajú túto tému, či už zo snahy o popularitu medzi voličmi alebo preto, že si uvedomujú, že sankcie za prechovávanie cannabisu sú prestrelené. Avšak väčšinou to ostáva len pri slovách, keďže sa spoločnosť delí na viaceré názorové tábory a tiež sa tu toho deje toľko, že takéto veci skrátka nie sú prioritou.

Prečo legalizovať?


Vojna proti marihuane neprávom trvá už takmer storočie. Jej povesť je výrazne pošliapaná a dezinformovaná verejnosť ju ešte stále vníma ako nástroj diabla. Za tie roky v tieni, ľudstvo zabudlo na jej všestranné využitie, ktoré fajčením fajky či jointa možno začína, avšak nekončí ani z ďaleka.

Jej poľnohospodárske, textilné a technické využitie z nej kedysi urobili miliardovú plodinu. Je možné ju využiť v gastronómii, oblečenie z nej je kvalitné a odolné, dokonca má v dnešnej dobe silný ekologický potenciál. Z konope vyrobené plasty sú rozložiteľné, preto nezaťažujú našu planétu.

Je nenahraditeľnou v lekárstve, keďže pomáha liečiť veľkú škálu chorôb. Za to je zodpovedná hlavne látka CBD, ktorá nie je psychoaktívna a na jej ilegalitu nie sú vôbec žiadne dôvody. Bohužiaľ aj v tomto smere Slovensko sklamalo, keďže návrh na pozmenenie legislatívy o vypadnutí CBD zo zoznamu omamných látok neprešiel. Pestovať konopné semená na technické či iné účely možné je, ale je nutné si vybaviť časovo obmedzené povolenie.

infografika o rôznorodom využití konope

Dôležitosť legalizácie nespočíva v túžbe po slobodných drogových orgiách


Ilegalita nikdy nikoho nezastavila od toho aby niečo urobil. Je len veľmi malé percento ľudí ktorí drogy nevyskúšajú iba preto, že sú ilegálne. Máte strach, že dekriminalizácia alebo legalizácia privedie vaše deti k drogám? Ak by chceli, cestu by si v súčasnosti našli pravdepodobne ľahšie. Legálne kontrolovaný predaj čistých a kvalitných rastlín je oproti súčasnému stavu, kedy tento trh ovládajú kriminálnici, očividnou voľbou. Legalizácia by určite musela prísť s vekovým obmedzením. Keď už sa na tú cestu ale niekto vyberie je zaručené, že si do bonga nebude pchať nič pochybné.

Vo svete sa to už konečne deje, ale u nás máme ku skutočnej legalizácii alebo aspoň dekriminalizácii ešte veľmi ďaleko. Z určitého hľadiska je to dobre, ide o veľmi silný biznis a každý pri tom chce byť prvý a zarobiť čo najviac. Takéto unáhlenie sa by bolo kontraproduktívne a na úkor kvality. Boj za legalizáciu bude vždy hlavne bojom proti tlaku verejnosti. Tú preto treba dovzdelať a legalizáciu podporiť riadnym výskumom. Výrazné zníženie sankcií napríklad po vzore českých susedov, by však malo byť v tomto boji prioritou.

Neprimerané tresty


Najväčším rizikom konope na Slovensku je momentálne jeho ilegalita. Zatiaľ čo veľa úspešných ľudí búra mýty o tom, ako jeho užívateľ vyzerá, tresty za držanie malej dávky pre vlastnú spotrebu sú šokujúco neadekvátne. Momentálne je zákon nastavený tak, že nerozlišuje medzi drogami, ktoré sú v ňom zahrnuté. Preto nezáleží na tom, či má jedinec pri sebe trochu trávy alebo trochu pervitínu.

konopné pole


Najväčším rizikom konope na Slovensku je momentálne jeho ilegalita. Zatiaľ čo veľa úspešných ľudí búra mýty o tom, ako jeho užívateľ vyzerá, tresty za držanie malej dávky pre vlastnú spotrebu sú šokujúco neadekvátne. Momentálne je zákon nastavený tak, že nerozlišuje medzi drogami, ktoré sú v ňom zahrnuté. Preto nezáleží na tom, či má jedinec pri sebe trochu trávy alebo trochu pervitínu.

Pri opakovanom zadržaní za prechovávanie omamných a psychotropných látok hrozí väzenie na tri až päť rokov. To sa v aktuálnom zákone rovná trestu za zabitie z nedbanlivosti. Výroba, prechovávanie a dovoz omamných látok sa trestá odňatím slobody na sedem až desať rokov a za opätovné odsúdenie hrozí desať až pätnásť rokov. Za smrť spôsobenú ťažkým ublížením na zdraví je trest stanovený na sedem až desať rokov.

Tento zákon vznikol na základe dohovorov OSN na kontrolu látok meniacich psychiku. Krajiny, ktoré k nim pristúpili sú povinné za manipuláciu s týmito látkami určiť sankcie. Dohovor však špecifické sankcie nespomína a je na uvážení krajín ako vysoké sú. V krajine kde sú najvyšší predstavitelia úzko spájaní s vrahmi, mafiánmi a rôznymi drogovými škandálmi a napriek tomu ostávajú na slobode a vo svojich funkciách, sú takéto tresty pre doslova nevinných ľudí absurdné.

Nech ste akýkoľvek odporca marihuany, je nutné toto vidieť ako závažný zločin proti ľudskosti. Keď má mladý človek dva alebo aj tri krát smolu, že ho chytia s množstvom pre vlastnú spotrebu, je nehorázne aby bol trestaný rovnako ako vrah. Desať rokov vo väzení nespraví z produktívneho človeka nič dobré. Je to život ničiace bremeno. Aj samotná podmienka je problém, keďže ostáva zapísaná v registri trestov a môže komplikovať hľadanie práce. To všetko preto lebo nejaký Američan pred 100 rokmi zaklamal.

Článok pre vás pripravila: Sheena

Veronika Skepta

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu...