Marihuana. Zadržať dym alebo nie?

O fajčení marihuany koluje názor, že po šluknutí z bonga, fajky či z jointa, je vhodné inhalovaný dym zadržať v pľúcach, alebo ho takzvane natlakovať do hlavy. Vraj, keď je dym v pľúcach dlhšie, stihne sa vstrebať viac THC a to spôsobuje silnejšie účinky. Je to pravda alebo hoax?

Mnohí z opýtaných fajčiarov marihuany majú skúsenosť so zadržiavaním dymu v pľúcach aj niekoľko sekúnd. Potvrdili, že pociťujú rýchlejší nástup účinkov konope, alebo že sú účinky skutočne silnejšie.

Nie je to žiaľ spôsobené tým, že by sa za ten čas stihlo cez pľúca a sliznice vstrebať viac účinných látok. Akonáhle sa membrány pľúcnych rias pokryjú vzduchom alebo dymom, už nie sú schopné absorbovať viac, nech už by ste sa ho v nich snažili udržať akokoľvek dlho. Namiesto toho vaše pľúca zbytočne viac podráždi a zanesie.

Ďalším faktom je, že narozdiel od dechtu sa kanabinoidy rozpúšťajú v tukoch, preto sú absorbované veľmi rýchlo. Naopak vstrebávanie dechtu je omnoho pomalšie a zanáša pľúca.

Pridlho zdržaný dych môže byť nebezpečný!

Keď srdce pumpuje do mozgu nedostatočne okysličenú krv v dôsledku zastaveného dychu, začnete cítiť malátnosť a môže sa vám aj „zatočiť“ hlava. To spôsobuje domnienku, že užívateľ marihuany pociťuje silnejšie účinky.

Veľa mladých ľudí sa v partiách stretáva s tým, že kto toto nerobí je slaboch, hlupák a častokrát je aj terčom posmechu od tých ostatných, „frajerov“.

Frajer taký alebo onaký, odporúčam fajčiť zľahka. Ak chcete, dym môžete pokojne vdychovať hlboko do pľúc ale nikdy ho nezadržiavajte!

Jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.