Lekárska marihuana na liečenie Alzheimeru

Alzheimerova choroba je chronické neurodegeneratívne ochorenie ovplyvňujúce pamäť a všeobecné kognitívne schopnosti. Alzheimer je zodpovedný za vyše 60% prípadov demencie, bez možnosti liečby. Na pomoc prichádza lekárska marihuana.

Zvyčajne sa Alzheimer prejavuje pomaly, najskôr zasiahne krátkodobú pamäť. Keď sa choroba rozšíri, začnú sa prejavovať niektoré symptómy ako rýchla zmena nálad, dezorientovanosť, problémy so správaním a niekedy dokonca aj strata schopnosti rozprávať.

Strata kontroly a smrť

V poslednom štádiu Alzheimera začne človek strácať kontrolu nad svojimi základnými telesnými funkciami, čo má neskôr za následok smrť. Alzheimer je  smrteľný, život pacienta s Alzheimerom sa odhaduje na tri až deväť rokov.

Stará pani s bielymi vlasmi a okuliarmi sa drží za hlavu od bolesti a trápenia

Presná príčina Alzheimeru nie je známa, niektoré prípady sú spájané s genetikou, zatiaľ čo iné sa len tak vynorili z neznáma. Niektorí predpokladajú, že faktory ako poranenie hlavy, depresia, hypertenzia (vysoký krvný tlak) môžu byť príčinami pre spustenie tejto choroby.

Cvičte si myseľ

Aj keď treba vykonať ešte viac výskumov v tejto oblasti, tak pravidelné cvičenie mysle a tela vám môže znížiť riziko tejto choroby. Zatiaľ neexistujú žiadne lieky, ktoré by znížili riziko Alzheimeru.

Diskutabilné je tvorenie amyloidného povlaku na mozgu, ktorý je jedným z hlavných faktorov degenerácie mozgových funkcií u pacientov s Alzheimerom. Štúdia publikovaná pre časopis Alzheimerova choroba v roku 2014 naznačuje, že THC ma potenciál liečiť túto chorobu.

lekárska marihuana

THC pomáha mozgu

Štúdia ukázala, že THC môže zvýšiť funkcionalitu mitochondrií, ktoré pomáhajú s funkciou mozgu. Tiež dokázala, že nízke hladiny THC dokážu efektívne znížiť tvorbu amyloidného povlaku tvoriaceho sa na mozgu.

„Znížené hladiny  amyloidu teda znamenajú menej agregácie, čo môže spomaliť postup Alzheimerovej choroby,“

povedal vedúci výskumu Chuanhai Cao. Predchádzajúca štúdia z roku 2008 tiež potvrdila, že THC efektívnejšie zastavuje amyloidnú agregáciu, oproti látkam ktoré sa bežne predpisujú pri Alzheimere ako napríklad donepezilom a takrín.

Stará pani v rukách drží drvičku s lekárskou marihuanou

Marihuana znižuje zápal

Ďalší aspekt s ktorým môže marihuana pomôcť pacientom s Alzheimerom je zníženie zápalu. Zápal mozgu patrí k častým symptómom Alzheimeru, keď ho nezbadáme včas, tak môže spôsobiť poškodenie neurónov v mozgu.

Užitie marihuany aktivuje receptor CB2 v endokanaboidnom systéme ktorý znižuje zápal. Okrem toho sa ukázalo, že konope pomáha aj pri iných príznakoch Alzheimeru.

Stará pani v rukách drží cigaretu s lekárskou marihuanou teda joint a na drevenom stole je položená drvička a lekárska marihuana

Lekárska marihuana ako prevencia

Od podnecovania chuti do jedla, po jej schopnosť regulovať agitáciu. Pracujúc pri viacerých leveloch choroby a majúc mnoho funkcií pokiaľ ide o liečbu Alzheimeru, lekárska marihuana sa zdá ako dobrá prevencia pred ďalším poškodením chorobou.

Momentálne potrebujeme viac štúdií zaoberajúcich sa účinkami marihuany na Alzheimer. Ale zatiaľ sa zdá, že lekárska marihuana je jednou z najsľubnejších spôsobov liečby tejto choroby.

Usmiata stará pani s bielymi vlasmi a okuliarmi v rukách drží cigaretu s lekárskou marihuanou teda joint

Jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.