Prečo je marihuana ilegálna?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je marihuana vlastne ilegálna? Ak vám bongo nie je cudzie, asi sa tomu celkom čudujete. Iste predpokladáte, že prebehol nejaký výskum, ktorý dokázal jej škodlivosť. Preto je spravodlivo postavená mimo zákon, rovnako ako iné drogy ku ktorým je vraj „bránou“.

To je omyl.

Hoaxom k ilegalite.


Príbeh o tom ako sa marihuana stala ilegálnou je zásadným príkladom toho čo dokáže spáchať obyčajný Hoax. Harry Aslinger bol muž, ktorý sa v 30. rokoch minulého storočia dostal do vedenia amerického Oddelenia zákazov. Vzhľadom na to, že v USA práve skončila prohibícia alkoholu, toto veľké oddelenie nemalo nič na práci. Harry preto musel prísť s niečím čo by mohol zakazovať, inak mu hrozilo, že stratí prácu. Do tej doby sám tvrdil, že cannabis je bezproblémový a nápad, že by ľudí robil násilnými je absurdný. Avšak v momente ako jeho oddelenie potrebovalo „prípad“, zmenil názor.
Na verejnosti začal s propagandou mierenou na démonizáciu rastliny. Jej účinky popisoval asi takto:

„Najprv vás ovládne nekontrolovateľný hnev, potom prídu predstavy erotického charakteru. Nevyhnutným koncom je šialenstvo. Z ľudí sa stávajú divoké beštie. Ak by človek pod vplyvom marihuany stretol Frankensteinovo monštrum, to by okamžite umrelo od strachu.“

Je fajčenie marihuany naozaj nebezpečné?

Aslinger tiež kontaktoval tridsať lekárov, aby mu potvrdili, že je fajčenie marihuany nebezpečné a malo by sa zakázať. Dvadsaťdeväť z nich mu odpovedalo nie, ale jeden povedal áno a bol s usvedčujúcimi teóriami ochotný vyjsť pred verejnosť. V tom istom čase na Floride mladý muž menom Victor Licata zabil celú svoju rodinu sekerou. Harry bol prípadom posadnutý a vyhlásil, že toto sa stane, keď fajčíte marihuanu. V Amerike vypukla panika a marihuana bola zakázaná. USA nariadili zákaz aj ostatným krajinám a postupne sa to rozšírilo do takmer celého sveta.

V nasledujúcich rokoch za Aslingerom pravidelne chodili doktori, s dôkazmi ktoré vyvracali všetko, čo tvrdil a žiadali v tejto záležitosti riadny výskum. Ten to rázne odmietal. O pár rokov sa niektorí, rozhodli nahliadnuť do psychiatrických zložiek Victora Licatu. Nikde nenašli dôkaz o tom, že by Licata bol pod vplyvom marihuany v čase vraždy a dokonca ani dôkaz, že ju vôbec niekedy užil.
Jeho rodina mala dlhú históriu rôznych mentálnych porúch a len rok pred touto udalosťou odmietli Victorovu hospitalizáciu za účelom liečby. Na základe doterajších skutočných výskumov môžeme tvrdiť, že šanca na to, aby marihuana naozaj spôsobila šialenstvo je veľmi malá, až žiadna.

„Po užití marihuany sa z ľudí sa stávajú divoké beštie“ – HOAX zodpovedný za ilegalizáciu liečivej rastliny.

A čo závislosť?


Samozrejme netreba zabúdať na to, že je stále reč o omamnej látke. Závislosti na tejto rastline prepadne len malé percento z jej užívateľov, ale je to rovnaká závislosť ako keď fajčíte obyčajný tabak, alebo pijete kávu. Stokrát omieľaným faktom priaznivcov je aj to, že sa marihuanou nedá predávkovať a nie je ani zďaleka tak nebezpečná ako alkohol. Konkrétne v USA ročne vďaka alkoholu zomrie približne 40 000 ľudí, na marihuanu ešte nezomrel nikto.

O situácii v našej krajine a o tom prečo je dôležité sa priblížiť aspoň k dekriminalizácii sa dočítate v druhej časti. (Link na druhý článok)

Článok pre teba pripravila: Sheena

Veronika Skepta

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu...