Aké sú vedľajšie účinky Marihuany?
Každý kto užíva marihuanu rekreačne, si užíva pocit ľahkosti, ktorý prináša. Či už ju fajčíte kvôli rekreačným alebo zdravotným výhodám, faktom ostáva, že stále tu sú nejaké chcené alebo nechcené vedľajšie účinky. Aké sú vedľajšie účinky marihuany?
Keď dostanete suchoty, je ťažké povedať prečo. Môže to byť odrodou. Môže to byť množstvom, ktoré ste užili alebo odpoveď vášho organizmu na túto látku. Niektorí ľudia trpia určitými vedľajšími účinkami častejšie než ostatnými alebo prechádzajú obdobiami, kedy niektoré vedľajšie účinky marihuany pretrvávajú.
Suchoty
Suchoty sú jedným z najbežnejších vedľajších účinkov marihuany. Kanabinoidné receptory sa nachádzajú v mnohých častiach teľa, niektoré z nich sú dokonca uložené slinných žľazách vo vnútri úst. Pri fajčení marihuany alebo jej konzumácií cez ústa, sa tieto receptory aktivujú a obmedzia produkciu slinných žliaz.
Anketa vykonaná v roku 2003 poukázala, že až 79% užívateľov zažilo suchoty. Jednoduché riešenie je žuvačka alebo pohár vody. Ale keď nemáte k dispozícií ani jednu z týchto možností, tak sa pripravte na suchoty!
Šialená chuť do jedla
Pravdepodobne najpopulárnejší vedľajší účinok marihuany, je šialená chuť do jedla, tzv. munchies. Munchies vám dáva pocit že by ste mohli zjesť hocičo a veľa. Toto samozrejme spôsobí, že sa pustíte do šialeného besnenia vo vašej kuchyni. Tento vedľajší efekt patrí k tým, ktoré by niektorý ľudia chceli mať.
Schopnosť marihuany vyvolať u ľudí extrémny hlad je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa predpisuje pacientom s rakovinou. Zvyčajne okradne chemoterapia ľudí o apetít. Avšak, toto nie je niečo čo by nevyriešilo pár šlukov a munchies.
Na druhej strane to má aj negatíva. Keď ste niekde bez jedla, snažíte sa dávať pozor na svoj rozpočet alebo jednoducho sa len snažíte držať líniu, tak vám munchies nebude najlepším priateľom.
Efekt na krátkodobú pamäť
A samozrejme tu je húličská mantra „počkaj, o čom sme sa vlastne bavili?“. Na čo priateľ väčšinou odpovie „Neviem kámo, zabudol som.“ Konope negatívne ovplyvňuje krátkodobú pamäť vo väčšine prípadov a môže znížiť vašu schopnosť vytvárať nové spomienky, keď ste zhúlený.
Po návrate do normálu sa vám navráti aj krátkodobá pamäť. Nie je známe či by mohlo konope spôsobiť poškodenie dlhodobej pamäte, je potrebné vykonať viac výskumov, kým spravíme nejaké predčasné závery. Je tiež dôležité mať na pamäti, že vplyv marihuany na pamäť je úplne závislý od odrody a jej levelov THC/CBD.
Žiadna motivácia
Zatiaľ čo stereotyp hippie húliča, sediaceho celý deň pred videohrami je trochu prehnaný, má niečo do seba. Rovnaký prieskum prepojený s výskumom z roku 2003 poukázal na to, že zhruba 53% húličov stratilo svoju motiváciu. Zatiaľ čo toto nie je finálne, sú dôkazy že pravidelné užívanie marihuany môže znížiť levely dopamínu. Toto by na oplátku, znížilo vašu celkovú motiváciu do niektorých činností.
Zatiaľ čo je omnoho viac vedľajších efektov, ktoré môžeme zažiť, sú tieto najbežnejšie. Keď si dáte bongo, dávajte si pozor a snažte sa s nimi bojovať pokiaľ viete!
Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.