Ako sa používa marihuana? Spoznajte najčastejšie spôsoby jej konzumácie!

Ako sa používa marihuana? Začnime tým, že marihuana je najrozšírenejšou mäkkou drogou nielen na Slovensku, ale i vo svete. Jej prvenstvo je v tomto smere nesporné a prispieva k nemu celý rad faktorov. Marihuana okrem iného vďačí za svoju obľúbenosť najmä ľahkej dostupnosti a prijateľnej cene, podstatnú rolu tu však zohráva aj pomerne veľké množstvo spôsobov jej konzumácie. Zaujíma vás, aké sú najobľúbenejšie metódy používania tejto čarovnej bylinky? Čítajte ďalej, všetko sa dozviete už o chvíľu!

Joint

Joint alebo tiež prásk, špek či brčko môžeme označiť ako starú dobrú klasiku, ktorá tu bude, kým konope nevyhynie. Tento, ako najznámejšiu dymovú formu konzumácie kanabisu, asi nikomu zvlášť predstavovať netreba. V podstate ide o bežnú marihuanovú cigaretu, k výrobe ktorej vám stačí pol gramu trávy, cigaretový papierik, papierový filter a zapaľovač. Zmotať joint zvládne aj začiatočník, návodov na jeho prípravu je plný internet. Ak do jointa pridáte trochu tabaku, bude sa volať spliff, keď marihuanu zabalíte do tabakového listu, vyrobíte blunt.

Šlukovka

Šlukovky, známe tiež ako minifajky či jednoducho fajky na trávu, sú veľké približne 15cm a vyrábajú sa väčšinou z kovu, dreva či pyrexu (odolného skla). Minifajku tvoria štyri základné časti – miska (miesto na trávu), náustok, dymová komora (spája misku s náustkom) a tzv. turbo (dierka na boku misky uľahčujúca inhaláciu). Do misky sa zvykne vkladať aj sitko, ktoré pri fajčení zabraňuje vdýchnutiu drobných častí byliny. Šlukovky sú malé, diskrétne, ľahko prenosné, mnohokrát vyrábané aj vo forme žartovných predmetov.

Vodná fajka

Vodná fajka funguje na princípe prebublávania dymu cez vodu, ktorá ho pred inhaláciou chladí a zbavuje nečistôt. Voda pôsobí ako filter, v ktorom sa zachytávajú zvyšky melasy, tabaku či popol z uhlíkov. Marihuana sa zvykne v rôznom pomere primiešavať do tabakovej zmesi, ktorá sa nachádza v korunke fajky. Vodná fajka nie je žiadna mladica, jej vek sa odhaduje až na 500 rokov! Podľa odborníkov ju vynašli starí Indovia, ktorí ju pôvodne volali huka. Dnes ju poznáme ako moderné zariadenie na vysokej technologickej, kvalitatívnej aj dizajnérskej úrovni, ktoré má svojich nadšencov po celej zemeguli. Jej priaznivci ju volajú tiež shisha, argilee, nargile či hookah.

Bongo

Predpokladá sa, že bongo vzniklo ako modifikácia vodnej fajky. Jeho názov pochádza z thajského slova „buong“, čo v preklade značí bambusovú rúru. Miesto jeho vzniku nie je celkom známe, často sa zaň zvykne označovať stredná Ázia a Afrika. Spomínajú sa však i nálezy viacerých bong v jaskyniach Etiópie či archeologické vykopávky v Rusku – tu sa našli bongá zo zlata, ktoré fajčili skýtski náčelníci už asi 400 rokov pred naším letopočtom! Čo je vlastne bongo? Zvyčajne je to kolmo stojaca valcovitá trubica, ktorá má do svojej spodnej časti, kde sa nachádza voda, zvonku privedenú kratšiu rúrku. Dolný koniec tejto rúrky je skrytý pod vodnou hladinou, pričom na jej hornom konci je kotlík určený na spaľovanie konope. Dnes sa bongá vyrábajú z kvalitného skla, keramiky, akrylu aj silikónu.

Dab rig

Dab rig je menší bong, ktorého kotlík je prispôsobený na odparovanie konopných koncentrátov, ako vosk, živica či kryštály. Zvyčajne je to však BHO (Butan Hash Oil), teda hašišový olej, ktorý sa získava extrakciou zo suchých kvetov kanabisu pomocou butánu. Konopný extrakt má hnedú až zlatohnedú farbu, je veľmi mazľavý a lepí sa. Vzhľadom na vysoký obsah kanabinoidov (60-80%) môžu byť jeho účinky veľmi silné. Ako to celé funguje? Dab rig naplníte primeraným množstvom vody a jeho kotlík rozpálite horákom až do červena. Následne odstránite plameň a počkáte asi 10-15 sekúnd, kým kotlík trochu vychladne. Na špičku dabbera (klinca) naberiete kúsok koncentrátu a rozotriete ho po vnútri horúceho kotlíka, následkom čoho sa začne vytvárať para. Kotlík s koncentrátom zakryjete vrchnákom, priložíte pery tesne k náustku a môžete začať inhalovať. Vdychovaný aerosól je po prejdení vodou v dab rigu chladnejší, preto neškriabe v krku a nedráždi na kašeľ.

Vapovanie / Vaping

Vapovanie je považované za jeden z najzdravších spôsobov konzumácie marihuany. Prečo? Vaporizér totiž konope nespaľuje – nevytvára žiadny dym, decht, oxid uhoľnatý ani iné toxické splodiny horenia. V komore vaporizéra sa marihuana zahrieva vždy len natoľko, aby nezačala horieť, stále však dostatočne na to, aby sa z nej vo forme aerosólu začali odparovať účinné látky. Hovoríme teplotách od 160 do 230 stupňov Celzia, kedy sa na princípe sublimácie menia pevné, alebo kvapalné látky na plyn či paru.

Jedlo a nápoje

Ako sa používa marihuana v jedlách a nápojoch? Celkom jednoducho sa pridá ako jedna z ingrediencií v procese prípravy. Keďže vieme, že kanabinoidy sú okrem alkoholu rozpustné aj v lipidoch, využiteľný je každý recept obsahujúci aspoň trochu rastlinného alebo živočíšneho tuku. Konope je preto možné pridať do koláčikov, sušienok, zákuskov, cukroviniek, kávy, čaju, mlieka, masla a mnohých ďalších potravín. Avšak pozor! Po zjedení marihuany býva nástup jej účinku trochu neskorší, čo je spôsobené procesom trávenia. V priemere si tak počkáte 30 až 90 minút, ale následný „high efekt“ môže trvať aj 10 hodín!