Ako pestovať marihuanu outdoor? TÝCHTO 5 činiteľov rozhoduje o vašom úspechu!
Ako pestovať marihuanu outdoor s dobrým výsledkom? Pestovanie marihuany outdoor sa od jej kultivácie v growboxe líši v mnohých ohľadoch. Vo vonkajšom prostredí totiž na rast a vývin konope vplývajú aj faktory, s ktorými sa indoorovo pestovaná rastlina vôbec nestretne. Vysadenie marihuany pod holé nebo má nesporne veľa výhod, no nesie so sebou aj isté riziká. Medzi najvýznamnejšie benefity je možné zaradiť nízke náklady (žiadne drahé technické vybavenie či likvidačné účty za elektrinu), vysokú efektivitu a dostatok priestoru. Popri týchto výhodách však nesmieme zabudnúť aj na nebezpečenstvá, ktoré na marihuanu držanú vonku číhajú doslova na každom kroku. Na čo si teda pri pestovaní kanabisu v záhrade dávať najväčší pozor?
1. Sadenie
Semená marihuany nikdy (!) nevysádzajte do zeme priamo na políčko. Na ich sadenie je nutné použiť menší kvetináč s kvalitnou zeminou alebo substrátom, vhodnou voľbou je tiež aj seedbox. Pred výsadbou sa odporúča konopné semená ponoriť na jeden celý deň do odstátej vlažnej vody. Následne ich v kvetináči zahrabete 2cm pod povrch zeminy či substrátu, primerane polejete a čakáte. Pôda by mala byť teplá, vlhká, nie premočená. V správne vytvorenom prostredí začne marihuana zhruba po týždni klíčiť, pričom mladá rastlinka rastie v tejto fáze veľmi rýchlo. Marihuanu presádzajte z črepníka do záhradky vždy podľa počasia – ideálne až v máji, kedy ani nočné teploty už príliš neklesajú.
2. Výber semena
Správny výber konopných semien je viac než podstatný. Musíte vedieť, že nie všetky semená sú vhodné na pestovanie outdoor. Pri ich kúpe musíte stále brať do úvahy najmä klimatické podmienky, v ktorých bude marihuana vyrastať. Zamerajte sa preto na odrody, ktoré sú odolné voči chorobám, plesniam, škodcom, horším poveternostným podmienkam či nečakaným výkyvom počasia. Dobrá genetika rastliny je základ, od ktorého sa odvíja všetko ostatné. Groweri, preferujúci outdoorové pestovanie marihuany, už tradične vyhľadávajú automaticky kvitnúce konopné semená, ktoré sú takmer všetky feminizované. Autokvitnúce semená marihuany nie sú závislé od svetelného cyklu (striedania svetelných periód), produkujú len samičie rastliny a veľmi rýchlo rastú. Na zber šišiek sa tak môžete tešiť aj niekoľkokrát za rok. Okrem toho je tento druh marihuany nízky, čo je výhodou pri neželaných zvedavcoch či „dobroprajných“ susedoch.
3. Prostredie
Klíma prostredia, hlavne jej stálosť, je pri outdoorovom pestovaní marihuany kľúčová. Okolitá teplota by nikdy nemala klesnúť pod 12 až 13 stupňov Celzia a vystúpiť nad 30 až 31 stupňov Celzia. Marihuana potrebuje aspoň 15 hodín denného svetla a minimálne 5 hodín (nie príliš silného) slnečného žiarenia. Menej svetla a slnka totiž máva za následok slabšiu úrodu. Konope miluje jemný vánok a slabší vetrík, ktorý je najlepšou prevenciou vzniku plesní v husto zarastených častiach rastliny. Silnejší vietor je skôr na škodu, lebo môže marihuanu ľahko polámať. Vetvy a listy klesnuté až na zem zvyšujú pravdepodobnosť vzniku hniloby. Ochrániť konope pred zvedavými pohľadmi, intenzívnym slnkom či škodcami môžete aj použitím rôznych sieťok a pletiva s jemnou tkaninou. Ak je to čo i len trochu možné, pri výbere miesta pestovania marihuany voľte južne orientovanú stranu záhrady – nikdy nie sever.
4. Pôda
Pri vonkajšom pestovaní marihuany je dôležitá aj kvalita a zloženie pôdy. Čo to znamená? Konope musí mať v zemi optimálny pomer dusíka, draslíka a fosforu, pričom pôdne pH by sa malo pohybovať v rozmedzí 6 až 7. Jemne kyslá pôda s dostatkom živín a vlahy je alfou a omegou zdravého vývoja rastliny. Na zlepšenie vlastností pôdy je vhodné použiť profesionálne hnojivo s vyváženým obsahom všetkého, čo marihuana k svojmu rastu potrebuje. Profesionálne a odborne pripravené hnojivo vašej bylinke rozhodne pomáha, veľa nestojí a je dostupné v každom dobrom growshope. Moderné hnojivá podporujú bunečné delenie a vetvenie stoniek, posilňujú obranyschopnosť rastliny, stimulujú produkciu chlorofylu a chránia konope pred savými škodcami. Tieto hnojivá sa dajú použiť formou zálievky aj postreku a vyhovujú mladým, dospelým i materským rastlinám.
5. Choroby a škodcovia
Ako pestovať marihuanu outdoor a udržať rastlinu a pestovateľské prostredie čisté, bez rôznych škodlivých zárodkov, chorôb a hmyzu? Riešením je pravidelná a dôsledná vizuálna kontrola! Jej vykonávaním sa môžete vyhnúť neskoršiemu použitiu agresívnej chémie v podobe rozličných insekticídov či fungicídov. Medzi najrozšírenejších nepriateľov marihuany patria huby, hniloba, pleseň, vošky, roztoče, strapky, húsenice alebo slimáky. Keďže cudzopasníci a škodcovia konope žijú v pôde, no môžu sa šíriť aj v povetrí. Sledovanie rastlín je potrebné vykonávať naozaj zodpovedne. Pamätajte si, že pri outdoorovom pestovaní marihuany nikdy nemôžete dosiahnuť nad svojou rastlinou stopercentnú kontrolu. Istá časť vášho úspechu bude vždy závislá od prírody a trochu od pestovateľského šťastia, ktorého vám prajeme za vagón!
- prosim doplnit obrazky
Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.