Ako spoznať kvalitnú marihuanu? Bonitu konopných šišiek určuje týchto 7 faktorov!

Ako spoznať kvalitnú marihuanu? Podľa čoho ju vyberať a prečo je dobré vedieť odlíšiť prvotriedny a bonitný materiál od neúčinnej buriny? Odpovede na tieto aj ďalšie otázky týkajúce sa veci čakajú na vás práve TU! Ak vás teda zaujíma, ktoré kritériá sú pri hodnotení akosti marihuany kľúčové a čo všetko rozhoduje o kvalitatívnej triede vášho konope, čítajte ďalej.

Ako to vidíte vy?

Vnímanie akosti konope je záležitosť obvykle veľmi osobná. Každý spotrebiteľ si totiž pod pojmom kvalita môže predstaviť niečo iné. Niekto má rád energizujúce účinky potentnej sativy, iný zas preferuje sedatívny a tlmivý efekt indiky s vysokým obsahom THC, ďalší vyhľadáva odrody kanabisu bohaté na CBD. Aj napriek tomu však existujú znaky, ktoré majú všetky kvalitné kvety marihuany rovnaké. Slúžia ako meradlá akosti, pomocou ktorých je možné bezpečne oddeliť bonitu od mizernej trávy a vyhnúť sa tak sklamaniu. Čo vám teda napovie, či je kanabis hoden svojej ceny?

 1. Farba kvetov
  Farba vysušeného púčika patrí medzi základné indikátory jeho kvality. Bežné sú všetky odtiene zelenej, ktoré však často bývajú doplnené aj rôzne silnými tónmi fialovej, alebo fialovo-ružovej farby. Čím je farba kvetov sýtejšia, tým lepšie. Spozornieť by ste mali vtedy, ak sú púčiky príliš svetlé až biele, čo môže byť dôsledkom ich spálenia. Veľmi tmavá až čierna farba zas napovedá o možnej prítomnosti plesní, čo je ešte horšie ako zle.
 2. Kryštáliky
  Drobné kryštály na šiškách konope predstavujú bohatý zdroj cenných kanabinoidov a terpénov (vrátane CBD a THC), preto sú veľmi žiaduce. Ich hojnosť je známkou kvality a naznačuje, že v rukách držíte naozaj fajnový a delikátny produkt. Ak na drvenie šišiek používate poschodový grinder, tieto kryštáliky sa koncentrujú v jeho najspodnejšej časti. Jedná sa o kief (konopný peľ), ktorý sa pre svoju kvalitu zvykne nazývať aj sypké zlato. Kief sa vo forme kryštálov vytvára na špičke trichómov – živicových žliaz pokrývajúcich celý povrch rastliny.
 3. Stonky a semená
  V sušine marihuany sa môžu občas objaviť aj malé kúsky stoniek či semená. Ak je ich je málo, nič významné to neznamená. Keď je ich však viac, svedčí to o nižšej, respektíve úplne zlej kvalite hmoty. Pred použitím marihuany je nutné tento „odpad“ vždy odstrániť. Máte pri voľbe šišiek na výber? Takémuto konope sa potom radšej vyhnite!
 4. Vôňa
  Vôňa marihuany je veľmi podstatná. Dobre spracované a uskladnené konope by malo voňať prenikavo a výrazne, bez akéhokoľvek pridruženého zápachu. Je prirodzené, že aróma čerstvej marihuany je vždy silnejšia. Skladovaním, aj keď je vykonávané správne, stráca konope postupne na sile. Slabá a nevýrazná vôňa preto väčšinou znamená aj nižší účinok. Nie je to žiadna chyba, ide o normálny proces starnutia. Skutočne zle je až vtedy, keď zacítite stuchlinu. Tá už tradične ide ruka v ruke s nadmerným vlhkom, plesňami a hnilobou, čo pri marihuane takmer vždy znamená katastrofu.
 5. Štruktúra a konzistencia kvetu
  Ideálna šiška marihuany by mala byť patrične veľká, hustá a primerane tvrdá na dotyk. Pri tomto parametri však musíme zohľadniť, že kvety rôznych odrôd kanabisu sú často odlišné. Nezvyčajne malé, riedke a príliš vzdušné šišky s minimálnym počtom trichómov a veľkými listami neveštia nič dobré. Avšak ani prihustý, veľmi stlačený a nevzdušný puk nie je to pravé orechové. Všetko tak nasvedčuje tomu, že tu sa kvalita nachádza niekde uprostred. Krátko a múdro – ruky preč od konope, ktoré nevyzerá dobre!
 6. Cukrové lístky
  Cukrové lístky sú osobitým druhom listov – obaľujú kvety konope a slúžia na ich ochranu. Ich povrch je posiaty množstvom trichómov, ktorých živica pripomína cukor. Okrem širokej škály kanabinoidov a iných účinných látok obsahujú aj veľa chlorofylu. Keďže ich konzumácia sa neodporúča, pestovatelia ich zvyknú z kvetov ostrihať. Na odborne ošetrených šiškách preto žiadne takéto lístky nenájdete. Ak tam sú, kvalita konope je nižšia. Mimochodom, nadšenci kanabisu využívajú cukrové lístky na prípravu výborného konopného čaju!
 7. Sucho verzus vlhko
  Kvalitne spracované konopné šišky musia byť náležite pevné, vlhké a lepkavé. Nikdy by nemali byť mokré, príliš suché, krehké a lámavé. Mokravé konope zle horí, zapácha a navyše môže obsahovať aj pleseň. Preschnutá marihuana zas chutí horko, pri fajčení štípe a nepríjemne škriabe v krku. V nadmieru vyprahnutom konope sa okrem toho nachádza len nízke percento kanabinoidov, flavonoidov a terpénov, ktoré v dôsledku sucha rýchlo degradujú.

Ako spoznať kvalitnú marihuanu – zhrnutie

Dočítali ste sa až sem? V tom prípade ste za vodou a pri hodnotení akosti konope by vás už nič zásadné prekvapiť nemalo. Pre istotu si však to najdôležitejšie ešte raz zopakujme. Marihuana vyššej kvality intenzívne vonia, je pevná, pružná, má primeranú vlhkosť, sýtu zelenú farbu a veľa trichómov. Jej dym je lahodný, jemný a chutí skvele. Konope nižšej akosti býva zoschnuté, mokré, veľakrát sa mrví, trúsi a rozpadá. Nekvalitná marihuana vonia veľmi slabo alebo zapácha. Má čiernu, hnedú či celkom svetlú farbu a jej chuť je horká a dráždivá. Riziko však predstavujú aj plesne, rôzni drobní škodcovia, ich larvy či vajíčka.