Semená marihuany: Čo všetko by ste o nich mali vedieť?

Semená marihuany si musíte vyberať starostlivo a zvlášť zodpovedne. Prečo? Ak pochybíte hneď v úvode a zasadíte konopné semeno zlej kvality, k bohatej úrode vám nepomôže ani ten najlepší substrát, svetlo, správne nastavená zálievka či hnojenie. Pri pestovaní kanabisu by ste sa mali preto orientovať na ponuku overených semenných bánk, ktoré stopercentne garantujú originalitu a pôvod svojho tovaru. Náš Smokeshop sa spolieha na prvotriedne semená marihuany od svetoznámej holandskej spoločnosti Sensi Seeds a jej sesterskej spoločnosti White Label Seed Company, ale aj renomovaného producenta Fast Buds Company z Kalifornie v USA. Pamätajte si, že bonita semena je jedným z kľúčových faktorov, od ktorých závisí výsledok vašej žatvy. Tu sa šetriť ozaj neoplatí.

Ako vyzerá zdravé semeno marihuany?

Semená marihuany sa od seba líšia veľkosťou, tvarom a farbou. Je však nutné podotknúť, že tieto parametre o ich kvalite až tak veľa nevypovedajú. Každá odroda marihuany je totiž iná, výzorovo aj geneticky odlišná, preto je aj vzhľad semien rôzny. Menšie semeno vôbec nemusí byť horšie než väčšie, svetlé zas menej bonitné ako tmavé a podobne. Semeno by nemalo byť zelené. Zelená farba semena naznačuje, že nie je zrelé, čo môže spôsobiť problémy pri klíčení. Obal semena by mal byť na dotyk tvrdý, bez viditeľných prasklín či iných poškodení.

Urobte test zrelosti!

Na overenie zrelosti konopných semien môžete vyskúšať jednoduchý domáci test s vodou. Ako na to? Večer naplňte sklenený pohár čistou vodou, položte semená marihuany na jej hladinu a nechajte ich tam celú noc plávať. Ráno stlačte palcom každé semienko ku dnu pohára. Tie, ktoré tam zostanú a nevyplávajú späť nahor sú zrelé a pripravené na sadenie. Keďže test je z kategórie „babských“, jeho výsledok je viac-menej orientačný. Preto semienka, ktoré sa vám potopiť nepodarilo, v žiadnom prípade nevyhadzujte! Skúste ich (pre istotu) zasadiť, nikdy neviete…

Outdoorové verzus indoorové semená marihuany

Outdoorové semená marihuany, ako ich názov napovedá, sú cielene vyšľachtené na pestovanie vo vonkajšom prostredí. Sú odolné, znesú aj horšie klimatické podmienky a pomerne dobre znášajú aj nečakané výkyvy počasia. Obstojne tolerujú chlad, škodcov či pleseň. Ak počasie praje, v prípade autokvitnúcich odrôd konope sa môžete tešiť na niekoľko zberov úrody ročne.
Indoorové semená marihuany sú určené na pestovanie v interiéri domu, bytu či growboxe. Vyžadujú si viac skúseností, ale aj pestovateľských pomôcok a technického vybavenia – umelé osvetlenie, kúrenie, ventiláciu, zavlažovanie a mnoho iného. Indoorovo pestované konope má však oveľa vyšší obsah kanabinoidov, flavonoidov a terpénov, preto je medzi spotrebiteľmi žiadanejšie. Výhodou je aj to, že bez ohľadu na ročné obdobie či poveternostné podmienky máte vždy kontrolu nad ich kvitnutím a výnosmi.

Feminizované semená marihuany

Feminizované semená sú geneticky upravené tak, aby produkovali výlučne len samičie rastliny konope. Znamená to bohaté a štedré výnosy, veľké a vysoko potentné šišky, plné účinných látok, najmä THC a CBD. V komunite nadšencov konope sú preto veľmi vyhľadávané.

Samokvitnúce (autokvitnúce) semená marihuany

Autokvitnúce semená marihuany sú zaujímavé tým, že ich rast nezávisí od svetelného cyklu. Kvitnú automaticky a fungujú podľa periódy časovej, nie svetelnej. Kvety dozrievajú veľmi rýchlo, niekedy už 3 mesiace po zasadení rastliny. Zber púčikov je preto možný aj viackrát ročne. Samokvitnúce semená sú skoro všetky feminizované, vynikajúco znášajú zimu a menej priaznivé prostredie, rovnako dobre sa im darí vonku aj vnútri. Ich odolnosť voči lietajúcim aj lezúcim škodcom či rôznym chorobám a plesniam im zaručujú gény konopy rumoviskovej (Cannabis ruderalis), pôvodne rastúcej v nehostinných podmienkach Uralu a južného Ruska.

Regulárne semená marihuany

Regulárne alebo štandardizované semená marihuany nie sú geneticky upravované a predávajú sa tak, ako rastú voľne v prírode. Keďže nie sú feminizované, vyrastie z nich zhruba rovnaký počet (50/50) samčích aj samičích rastlín. Regulárne semená poskytujú čistú a nedotknutú genetiku, preto sa využívajú hlavne na šľachtenie nových konopných odrôd a produkciu semien. Obľubujú ich najmä skúsení a znalí záhradkári, ktorí ich pestovanie vnímajú ako skvelú šľachtiteľskú výzvu.

Legálne konope

Pod pojmom legálne konope rozumieme všetky druhy konopných rastlín, ktorých obsah THC v sušine nie je vyšší než 0,3%. Tieto druhy majú obvykle vysoký podiel kanabidiolu (CBD), ktorý bol v roku 2021 novelou Zákona č. 139/1998 Z. z. o omamných a psychotropných látkach a prípravkoch vyradený zo zoznamu zakázaných látok. Kanabidiol nemá žiadne psychoaktívne účinky a na ľudský organizmus vplýva veľmi pozitívne. CBD pomáha pri Alzheimerovej chorobe, ADHD, epilepsii, roztrúsenej skleróze, nevoľnosti, zvracaní, svalových kŕčoch, onkologických chorobách, tíšení bolesti či anorexii. Podporuje regeneráciu a detoxikáciu organizmu, pôsobí proti zápalu, zlepšuje spánok, pričom jeho vedľajšie účinky sú v porovnaní s THC len minimálne.