Tento 22-ročný chalan si zarába obrovské peniaze predajom bong o hodnote aj 25,000 €

Svety umenia a konope sa stretli. Ben Milstein, 22-ročný mladík, na tom ťaží. Milstein začal v konopnom priemysle ako investor, no teraz sa sústreďuje na dodávanie vysokokvalitných sklenených bong pre zberateľov, ktorí majú hlboké vrecká.

Rovnako ako všetky ostatné odvetvia konopného priemyslu, tak aj výrobcovia bong zažívajú boom. Akýkoľvek kus skla použiteľný na fajčenie trávy sa označuje za funkčné sklo a hodnota umeleckých kúskov za posledné roky raketovo stúpla.

Hoci tieto hodnoty stúpajú, peniaze neboli Milsteinovým zámerom. „Nebral som to ako obchodnú príležitosť, nevedel som, kde v rámci konopného sveta investujem svoje peniaze.“

Predtým ako sa stal veľkým hráčom v tomto priemysle, začínal len ako obdivovateľ remesla. Verí, že sklenené bongá pri ponímaní určitej formy umenia, môžu byť na takej úrovni ako mramorové sochy.

Potom čo bol Milstein zberateľom po dobu 2 rokov, začal formovať svoju obchodnú stratégiu. „Každý s kým som sa o tom rozprával bol touto novinkou očarený,“ hovorí. „Príležitosť stále rástla a ja som bol jedným z hŕstky ľudí, ktorí v rámci sveta konope o tomto vedeli. Chopil som sa tejto príležitosti z investičnej stránky.“

Milsteinova výhoda pochádzala z toho, že bol nadšencom pre špičkové kúsky. „Mal som k dispozícii najlepšie kúsky od tých najlepších umelcov a vedel som o nich dostatočne veľa aby bola konverzácia plodná. To je najdôležitejšia časť predaja umenia.“

Táto rastúca zbierka a prehlbujúce sa vedomosti viedli Milsteina k spusteniu Grey Space Art – galérie, ktorej účelom je prehliadka a predaj jeho zbierky.

Zatiaľ čo sklenené kúsky nadobudli viac a viac prestíže ako umelecké kúsky, tak predovšetkým kvôli funkčnému sklu existujú stále určité riziká. „Najhorším štátom je Idaho. Majú veľmi zastaralé zákony o takýchto zariadeniach.“ Postihy v štáte Idaho za tržbu takýchto zariadení môžu siahať až na ročné väzenie a pokutu tisíc dolárov. Za ich výrobu môžete dostať pokutu až 30-tisíc a odňatie slobody vo výške 9 rokov.

Hoci takáto hrozba existuje, pre Milsteina nespôsobovala vrásky na čele. Hoci sa nad jeho zariadeniami vznáša určité tabu, nebráni mu to, svoju zbierku si poistiť. Takéto poistenie znamená, že svoju zbierku môže premiestňovať krajinou bez väčších obáv. Čo sa týka medzinárodného merítka, tak sa problémy môžu stať oveľa vážnejšími. Umelci z Japonska napríklad čelia krutejším trestom, ako obyvatelia Idaha.

Najlepšou paralelou pre obchod so špičkovými sklenenými zariadeniami je špičkový trh s umením. Od Druhej svetovej vojny, špičkové umenie rástlo na cene. Milstein očakáva podobný nárast aj vo svete funkčných sklenených zariadení. Hoci to je pre zberateľov ako on a investorov skvelé, vyskytujú sa tu aj iné následky.

„Myslím, že v rámci tohto média vznikne ešte veľa zlyhaní. Malý počet elitných umelcov začne vystupovať na vrchol spoločne, ako bude celý tento priemysel rásť, čo je úplne bežné,“ hovorí Milstein.

Nech je už proces akýkoľvek, tak Milsteinova osobná zbierka nabrala ako na hodnote tak aj kúskoch. Ide konkrétne o 300-tisíc dolárov. Takéto extrémne vysoké cenovky spôsobujú, že pre Milsteina je kľúčové spájať sa s ľuďmi z umeleckého priemyslu, ktorí sa zaujímajú o drahé umenie.

„Celý svoj čas trávim tým, že sa snažím prísť na to ako dosiahnuť takýto rast. Ako dostať kúsky k správnym ľuďom a vysvetliť im o akú skvelú investíciu sa jedná,“ dodáva Milstein

V súčasnosti sa Milstein snaží predovšetkým o rast priemyslu a prestíž umelcov. Taktiež chce pomôcť viacerým ľuďom dostať sa do priemyslu zbierania skleneného umenia.

Gray Space Art, Millsteinova galéria, je stále jedinečnou ako v konopnom, tak aj umeleckom svete. Možno je práve najväčším krokom vo svete funkčného skla aby bol uznaný za plne umelecký. Aj napriek tomu má však stále pred sebou rôzne kroky.

„Mojim ďalším krokom bude pravdepodobne snaha vytvoriť múzejnú šou,“ hovorí Milstein. Takáto šou by bola nástrojom expozície ale taktiež ďalším krokom v upevnení legitímnosti týchto kúskov ako umeleckých kúskov. „Viete, keď ľudia vidia niečo v múzeu, tak vedia že to tam patrí.“

Gray Space Art uskutočňuje umelecké šou, aby predal niektoré kúsky svojej kolekcie. Ďalšie sa koná 8. novembra v kalifornskom Venice. Milstein má pár rád pre tých, ktorí si chcú založiť takúto zbierku.

„Dvomi umelcami na vzostupe sú v súčasnosti Trevy Metal a Rye,“ hovorí Milstein. Títo dvaja sú dostatočne mladí na to aby cenovky ich diel neboli astronomické. „Ak sa chcete dostať do tohto priemyslu no nechcete rozprášiť 50-tisíc, títo dvaja by vás mohli zaujímať.“

Okrem toho každý, kto chce začať svoju zbierku, musí začať nejakým vášnivým miestom. „Ak milujete umenie a toto umenie rastie na cene, možno na to máte talent. Akonáhle sa tak stane, nadobudnete kvantitatívny prístup.“