Crossfading! Prečo je kombinácia marihuany a alkoholu riziková?

Crossfading v doslovnom preklade znamená krížové vyblednutie. Je to slangový a v komunite húličov bežne používaný výraz pre spoločný – synergický účinok konope a alkoholu na tvoj organizmus. Tieto stavy sú dobre známe najmä fanúšikom kanabisu, ktorí si na víkendovej párty k svojej bylinke radi doprajú aj nejaký ten pohárik kvalitného drinku.

Čo teda znamená, ak je niekto na večernej žúrke crossfated? Asi toľko, že lieta poriadne “vysoko“ a ešte k tomu poriadne opitý. Môžeme tento nápad miešať marihuanu a alkohol zaradiť do kategórie rozumných? To rozhodne nie! Pýtaš sa prečo? Hádzať do seba jeden poldecák za druhým a popritom si užívať nadupaného jointa, to určite prináša so sebou nemalé množstvo problémov. A poriadne veľkých. Čítaj ďalej a dozvieš sa viac!

Miešanie marihuany s alkoholom? Radšej nie!

O účinkoch marihuany či alkoholu na ich používateľov sa už toho popísalo naozaj veľa. Snáď už každý zažil situáciu, keď neodhadol mieru a pod vplyvom rôznych okolností si doprial pár pív či niekoľko pohárov vína navyše. Ani milovníkom kanabisu určite netreba nijako zvlášť pripomínať večierok, na ktorom si dožičili trochu väčšiu dávku THC. Čo však núti ľudí, aby tieto dve drogy (legálny alkohol a nelegálny tetrahydrokanabinol) konzumovali spoločne? Do úvahy prichádzajú asi tri najčastejšie dôvody – zosilnenie účinku jednotlivých látok, znásobenie intoxikácie a nedostatok či absencia racionálneho úsudku používateľa.

Alkohol a marihuana: detail muža, poťahujúceho si z jointa a nalievanie tvrdého alkoholu do pohárov

Čo môže vyvolať crossfading? Je toho viac než dosť!

Alkohol pôsobí v podstate ako sedatívum a má výrazne tlmivé účinky na centrálnu nervovú sústavu – vplýva na naše motorické (pohybové) schopnosti a výrazne zasahuje do vzájomnej komunikácie mozgu a tela. Marihuana (THC) zas pôsobí psychoaktívne. Má vplyv na kanabinoidné receptory priamo v mozgu a má kognitívne účinky – mení naše celkové vnímanie a náladu. Kombinácia týchto vplyvov môže mať pre používateľa obrovské množstvo nepredvídateľných, neočakávaných a prekvapujúcich dôsledkov.

Bolo zistené, že alkohol dokáže až zdvojnásobiť koncentráciu THC v krvi – tetrahydrokanabinol tak významne naberá na sile a účinku. Tvoj štamperlík domácej pracuje ako akýsi stimulátor THC pri jeho činnosti v mozgu a citeľne zvyšuje intenzitu jeho pôsobenia. Čo to pre teba znamená? Tvoje fyzické a kognitívne schopnosti sú v prípade výrazného crossfadingu značne obmedzené – pravdepodobnosť úrazu či zranenia je vtedy mimoriadne vysoká. V žiadnom prípade by si v takomto stave nemal vykonávať činnosti, pri ktorých sa vyžaduje zvýšená pozornosť, koncentrácia, realizovanie závažných rozhodnutí či dokonalá koordinácia pohybov. Máme na mysli napríklad vedenie vozidla, obsluhovanie strojov, zariadení a podobne.

Alkohol: detail pripíjania si s troma pohármi vína a jedným pohárom silnejšieho alkoholu

Ako sa crossfading prejavuje? Príznakov je neúrekom!

Medzi najčastejšie nežiaduce prejavy crossfadingu patrí hlavne silná nevoľnosť, nezvyčajná úzkosť a paranoja, dezorientácia alebo zvýšená činnosť srdca (rýchly tep). Môže sa objaviť znížená koordinácia, zvracanie, nadmerné potenie, tras či strata verbálnej a komunikačnej schopnosti. Často sú prítomné rozšírené zrenice a sčervenanie očí, sucho v ústach, sťažené dýchanie, nekontrolovateľná panika, ale aj zrakové ilúzie. Ani jedna z týchto vecí nie je dobrá.

Crossfading je nepríjemný, no zvládnuteľný! Ako poskytnúť postihnutému prvú pomoc?

Berme to tak, že stalo sa. Keďže plakať nad rozliatym mliekom veľký význam nemá, tak sa aspoň pozrime, ako sa v tejto nemilej situácii zachovať čo najrozumnejšie. Ak si crossfated, pomoc jednoducho potrebuješ – spoľahlivé “záchranné koleso“ je nevyhnutné za každých okolností. Ponechanie crossfadingom postihnutého človeka napospas osudu je nezodpovedné, neprípustné a ľahkovážne. Ako sa teda vymaniť z pazúrov krížového vyblednutia svojpomocne? Nižšie ti prinášame niekoľko rád, ktoré majú v prípade potreby cenu zlata. Nech sa páči, tu sú:

Zapaľovanie jointa- detailný záber na ruky a horiaci zapaľovač
  • Aj keď je to v tejto situácii veľmi ťažké, musíš sa snažiť zostať pokojný. Zhlboka a pravidelne dýchaj, paniku a úzkosť sa pokús čo najviac vytesniť. Ideálna je prítomnosť blízkej a dôvernej osoby – vhodný je pobyt v známom, tichom a pokojnom prostredí bez rušivých elementov. Vhodná je izba s príjemným a intímnym osvetlením bez agresívneho, dráždivého či silného svetla – pocit pohody a bezpečia je nadmieru dôležitý.
  • Vyvaruj sa ďalšieho pitia alkoholu a prijímania THC – táto podmienka platí bezpodmienečne, nekompromisne a kategoricky. V opačnom prípade by sa tvoj stav iba naďalej zhoršoval!
  • Snaž sa do seba dostať primerané množstvo tekutín a aspoň trochu diétneho jedla, ktoré ti nezaťaží žalúdok. Najlepšia je čistá pramenitá voda bez bubliniek (prijímaná po menších dúškoch) a pár hltov ľahkej a dobre stráviteľnej potravy (podľa aktuálnej chuti).
  • Ak je to len trochu možné, nevychádzaj z bytu a ľahni si. Uvoľni sa, pospi si, zrelaxuj. Keby boli tvoje stavy fakt neznesiteľné, zavolaj rýchlu zdravotnícku pomoc alebo neodkladne kontaktuj lekára. Akokoľvek veľmi by sme chceli dnešnú tému ukončiť s nadhľadom či náležitou dávkou humoru – nedá sa. Crossfading je vážna vec a mix alkoholu a marihuany ti celkom určite veľa srandy do života neprinesie – skôr naopak. Kto zažil, určite nám dá za pravdu!

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.