Kanabis vo svete: Francúzsky včelár naučil včely vyrábať med z marihuany!

Kanabis je látka, ktorá má vo svete milióny fanúšikov. Medzi tých patrí aj včelár a marihuanový aktivista z Francúzska, ktorý celých 7 rokov pracoval na výnimočnom projekte. Vytrénoval svoje včely tak, aby zbierali živicu z rastlín marihuany a pretvárali ju na med. Dariť sa mu začalo až v posledných pár rokoch a teraz tvrdí, že konečne vytvoril produkt, aký sa ešte nikomu inému nepodarilo. Nazval ho Cannahoney (Kanamed).

Medový plást so včelami a konopný list

Psychoaktívne účinky Kanamedu

Psychoaktívne účinky sú najčastejším dôvodom konzumácie marihuany, takže všetkých zaujíma, či je vôbec možné ich vďaka včelám do medu naozaj dostať. Konopnú živicu včely spracúvajú v úli rovnako, ako bežný nektár z kvetov. Konečný produkt je teda kompletne ich. Zatiaľ čo človek z neho pocíti mierne príznaky zhúlenia sa, včely psychoaktívnymi účinkami tejto rastliny zasiahnuté nie sú, pretože v tele, na rozdiel od cicavcov, nemajú endokanabionidný systém.

Drevená nádobka plná medu a naberačka na med na drevenom stole, ozdobené konopným listom

Mnoho ľudí nechce veriť, že je takáto kombinácia vôbec možná, avšak potvrdil to aj zástupca Bumblebee Conservation Trust ktorá sa zaoberá ochranou včiel. Vysvetlil, že teoreticky je možné, aby včely zbierali peľ z rastlín kanabisu a vyrábali med s opojnými účinkami. Med vyrobený z včiel, ktoré sa pasú na rododendronoch na Ďalekom východe, je medzi miestnymi známy ako „šialený med“, pretože je pre ľudí toxický. Tiež potvrdil, že je absolútne možné trénovať včely aby hľadali konkrétne látky. Ale rozhodne to zaberie veľa času a trpezlivosti. Výcvik je založený na vkladaní chemikálií do cukrového sirupu, tak aby si na ne včielky vypestovali chuť.

Včela zbierajúca peľ z kvetu marihuany, ktorý drží ľudská ruka

Výhody THC medu

Výhody THC a včelích výrobkov boli hlavnou motiváciou pre včelára Nicholasa, aby s týmto projektom vôbec začal. Ich separátne zdravotné benefity totiž majú obrovský liečebný potenciál ak sa tieto dve veci spoja. Kanabis totiž pomáha odstraňovať rakovinové bunky, plus zmierňovať alebo ničiť symptómy desiatok fyzických aj psychických chorôb. Na druhej strane med je silný posilňovač imunity a má protizápalové, protiplesňové a antibakteriálne účinky. Spolu teda naozaj znejú ako zázračná kombinácia.

Včela zbierajúca peľ z kvetu marihuany - detail

Včelár tvrdí, že všetko, čo prejde telom včiel je lepšie, keďže ich enzýmy premieňajú nektár na med. Tento proces pomáha nášmu telu lepšie využiť zlúčeniny z konope. Kanamed nespôsobí poriadne zhúlenie sa, avšak mierny opar rozhodne áno. Taktiež pomáha telu upokojiť sa a zrelaxovať.

Ochutnal by si takýto špeciálny med?

Monika Sheena

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.