Konope a prehúlenie. Ako sa mu vyhnúť?
Konope fajčia vyškerení „pohoďáci“ a ty si možno jeden z nich. Schuti si naložíš svoje bongo do prasknutia a vychutnávaš si exotickú arómu opojného dymu. Lenže namiesto očakávaného relaxu, kedy sa pred tebou neschová žiadna sladkosť, sa ti začne točiť celý svet. Dych je odrazu akosi ťažký a ty márne hľadáš polohu, pri ktorej sa cítiš ako tak dobre. Nuž, prehnal/a si to, nič príjemné. Ale aj napriek tomu nie si na tom tak zle, ako to vyzerá. Si skrátka prehúlený/á. Čo sa s tebou v tento moment deje a čo máš v takejto situácii robiť, sa dozvieš práve teraz.
- „Greening out“ – prehúlenie. Čo to vlastne je?
- Ako sa vyhnúť prehúleniu?
- Som vôbec prehúlený/á?
- Prehúlenosť z konope – ako dlho trvá a na čo si dávať obzvlášť pozor?
- Prehúlil/a som sa. Čo mám robiť?
„Greening out“ – prehúlenie. Čo to vlastne je?
K tomuto stavu dochádza pri nadmernej konzumácii THC. Dopracovať sa k nemu môžeš aj keď si zafajčíš marihuanu na prázdny žalúdok, pri únave, alebo po konzumácii väčšieho množstva alkoholu. Prehúlenie sa zväčša prejavuje na fyzickej úrovni, kedy ti je jednoducho zle, no zriedkavo môžeš pocítiť aj psychickú nepohodu. V každom prípade však nemusíš panikáriť, neumieraš. Jedná sa len o dočasný stav a po jeho pominutí budeš opäť fit.
Ako sa vyhnúť prehúleniu?
Všeobecné poznatky hovoria takto:
Konope ti v malých množstvách navodí relaxačné rozpoloženie, ba dokonca zbystrí tvoje zmysly. Vieš vidieť veci z inej (novej) perspektívy a lepšie ti trávy – pretože z trávy dobre trávy, jou! No pri väčších, alebo až obrovských množstvách to môže, aj nemusí byť zábava. Ale nevytvárajme si pochybnosti, na individuálnej úrovni sa môžu účinky marihuany líšiť. Preto buď radšej opatrný/á a zbytočne to nepreháňaj. Hlavne ak si „húlič začiatočník.“
Som vôbec prehúlený/á?
Odpoveď je priam barbarsky jednoduchá. Celá podstata húlenia tkvie v tom, že či fajčíš trávu, alebo hašiš, malo by ti byť príjemne. Pokiaľ na teba príde jeden z týchto symtómov, nabudúce fajči menej:
Závrat.
„Jéj, svet sa točí, paráda.“ To je pravda, ale ľudia by to pociťovať nemali, takže ti zrejme prudšie klesol tlak = prehúlenie.
Triaška, studený pot, plytký dych, farba tváre korešponduje s bledou stenou.
Gratulujem, to je ono. Prehúlenosť ako z encyklopédie.
Nevoľnosť, žalúdok ako na vode, pocit na zvracanie.
Žalúdočné nevoľnosti väčšinou súvisia s prejedením sa (zhúlený apetít), alebo s kombináciou trávy a alkoholu. Pozor na tie nenásytné chute!
Prehúlenosť z konope – ako dlho trvá a na čo si dávať obzvlášť pozor?
Všetko záleží od viacero faktorov:
• aké množstvo a druh konope skonzumuješ.
• aká je tvoja tolerancia na množstvo THC v krvi.
• v akom fyzickom, alebo psychickom rozpoložení sa nachádzaš.
Pri fajčení, ale i vapovaní môže trvať tento nepríjemný zážitok 20 minút až 1 hodinu. Keď začnú nežiaduce účinky poľavovať, máš pokoj a po chvíli ani nebudeš vedieť, že ti bolo zle. Avšak po konzumácii jedla s obsahom THC – napríklad koláčikov, môžu byť tieto patálie intenzívnejšie a dĺžka neprajných stavov môže ľahko prekročiť 1 hodinu. Veta, ktorú práve použijem možno vyznie divne – ale odporúčam jedno obzvlášť veľké pozor pri papaní koláčikov.
Prehúlil/a som sa. Čo mám robiť?
Keď ti začína byť nepríjemne, či chceš, alebo nie, ovplyvňuje to aj tvoj nervový systém. Spúšťajú sa myšlienky rôznych katastrofických scenárov, kde to s tebou nekončí dobre. Vzduch akosi redne, srdce bije hlasnejšie a tvoj dych je plytší ako kávová lyžička. Aby to akože nestačilo, na dvere búcha čoraz silnejšie stará známa – panika. Či sa prehúliš ty, alebo tvoj kamarát, priateľka, sused, ktokoľvek, použi túto prvú pomoc pre prehúlených:
- Takže v prvom rade nezmätkuj. Neumieraš. Daj sa v rámci možností do pohody.
- Dýchaj zhlboka, upokoj sa. Sústreď sa na pomalý dych a mysli na to, že to čoskoro prejde. Pokiaľ máš možnosť, dopraj si čerstvý vzduch. Nepodceňuj dýchanie, má silný vplyv na tvoj nervový systém. Pri pocite ohrozenia je intenzita dýchania omnoho kratšia a plytšia. Tým tvoje telo dostáva informáciu, že je v ohrození, takže v prípade prehúlenia „nabaľuješ“ paniku na paniku.
Tip: párkrát sa pomaly a zhlboka nadýchni. V nádychu potom zotrvaj zhruba tri sekundy a pomaly vydýchni. Opakuj podľa potreby. Táto technika je priam balzam na tvoj nervový systém a rýchlejšie sa upokojíš.
- Keď máš „haluze,“ že omdlieš – posaď sa, ľahni si, behaj, akokoľvek sa rozptýľ. Doslova načúvaj svojmu telu a daj sa do polohy, kde sa budeš cítiť čo najlepšie. Uvoľni sa, dýchaj.
- Ak sa ti dá, napi sa vody. Ak sa ti dá, napi sa veľa vody. Ak sa ti žiada sladké, nebráň sa a dopraj si (napi sa niečoho sladkého, popr. si daj cukor pod jazyk). Za tvojim stavom môže byť aj pokles krvného cukru, hlavne pri húlení nalačno.
- Buď trpezlivý/á. Čoskoro to pominie.
Všetky tieto rady aplikuj, ak sa to stane aj niekomu, koho máš poruke. Nie vždy sa pri húlení kontrolujeme, takže nikdy nevieš kedy sa ctená „prehúlenosť“ ráči zastaviť na návštevu. A vedieť v tejto situácii niekomu pomôcť/poradiť, je viac ako praktické.
Konope je len bylinka
To je veľká pravda, ale ako každá iná bylinka, aj konope má svoju silu. Radšej ju rešpektujme, aby sme si mohli užiť jej „konopný potenciál“ naplno a vyhli sa tak nepríjemným pocitom, ktorých je v živote viac než dosť. Nabudúce keď natiahneš poriadne bongo alebo vyfajčíš tučného špeka a bude ti zle, vieš čo máš robiť. Ak tento článok pošleš ôsmim priateľom, najbližšia zlatá rybka ktorú chytíš, ti splní štyri z troch prianí!!! 😉
Článok pre teba pripravil: Joker Smoker
Vtipálek, obdivovateľ hustého dymu a dobrej nálady, venuje sa písaniu rozličných textov i netextov. Potulný bavič a chytač príležitostí.