Legálne drogy – prírodné drogy, z ktorých budeš mať stavy – časť 2

Úspešne pokračujeme na tému legálne drogy. V predošlom článku sme rozoberali Kratom a Kannu, ktoré mali dobrý ohlas. Dnes dáme väčší priestor Yerba Maté, ktoré si tvoju pozornosť naozaj zaslúži. Je výborné na skúškové obdobie, alebo keď jednoducho potrebuješ nakopnúť.

Yerba Maté – životabudič, afrodiziakum, stimulant, antioxidant…

Yerba Maté, Cezmína paraguajská alebo Mate Green sa prirodzene vyskytuje najmä v južnej Amerike, hlavne v Brazílii, Paraguaji a Argentíne a dosahuje výšky aj niekoľkých metrov. Indiánske kmene rastlinu uctievali a považovali ju za posvätnú. Listy cezmíny prežúvali alebo z nich robili nápoj.

Yerba maté čaj a tradičná nádoba vyrobená z tekvice. Kalabasa ( Calabash)

Yerba Maté je mimoriadne prospešná pre ľudské zdravie, keďže obsahuje vitamíny, antioxidanty, minerály, kofeín, aminokyseliny a mnoho ďalších. Stimuluje kardiovaskulárny systém, zaháňa únavu a zmierňuje psychické vyčerpanie vďaka trom silným stimulantom, ktorými sú kofeín, teobromín a teofylín. Pôsobí antibakteriálne a protivírusovo zásluhou vitamínov B a C.

Antioxidačné účinky flavonoidov efektívne chránia bunky pred negatívnymi účinkami voľných radikálov a ovplyvňujú cievny systém. Maté pôsobí aj na zahnanie hladu a pomáha pri spaľovaní kalórii, keďže obsahuje kyseliny a aminokyseliny. Cezmína v sebe skrýva množstvo vitamínov A, B1, B2, vitamín C a minerálov ako sú mangán, magnézium, vápnik, železo, draslík, sodík, fosfor… Cezmína paraguajská pomáha znižovať riziko cukrovky, vysokého krvného tlaku a znižuje príznaky alergií.

Zhrnutie účinkov Yerba Maté na ľudský organizmus

Je to životabudič, prírodné afrodizakum pre mužov aj ženy, zlepšuje pamäť, zlepšuje náladu a duševný stav, odbúrava nadbytočný tuk, upravuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje fungovanie imunitného systému, stimuluje trávenie, detoxikuje organizmus, zlepšuje spánok, spomaľuje starnutie, skrátka zoznam účinkov je príliš dlhý, aby som ho sem celý vypisovala.

Yerba maté čaj v tradičnej nádobe vyrobenej z tekvice. Kalabasa ( Calabash)

Dôležitá je príprava

Pripravuje sa väčšinou ako čaj, či studený nápoj, no dostaneš ju kúpiť aj v tabletkovej forme. Osobne preferujem čaj, ktorý mimochodom popíjam aj pri písaní tohto článku :). Z osobnej skúsenosti viem potvrdiť, že pokiaľ to s maté trochu preženieš a spravíš si ho o trochu silnejšie, dostavujú sa priam euforické účinky a zažiješ niekoľko hodinový boost energie 🙂.

Pozor, matéčko sa nepripravuje ako klasické čaje. Dávku čaju najprv zalej trochou studenej vody a rozmiešaj na „kašu“. Potom ho zalej 80-90°C horúcou vodou, nikdy nie vriacou. Ak si čaj dopil, môžeš ho zaliať znova, studenou či horúcou vodou. Originál Yerba Maté kúpiš v rôznych bio obchodoch, alebo na nete, v klasickom tescu to ani neskúšaj. Maté sa tradične pije so slamkou bombilla z „tekvičky“ zvanej kallabasa.

Už nejakú dobu sa pohrávam s myšlienkou skúsiť Maté vyfajčiť. Skúšal to niekto? Normálne naložiť do fajky alebo do bonga a zistiť aký bude účinok. Napíš nám tvoje skúsenosti s Matéčkom na náš FB Húlič.sk!

Článok pre teba pripravila: Veronika

Veronika Skepta

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu...