Legálne drogy – Prírodné drogy, z ktorých budeš mať stavy

Neboj sa, nebudeme dnes hovoriť o alkohole, cigaretách, liekoch či káve. Dnes nastal čas na legálne drogy, ktoré majú stimulačné, euforické či upokojujúce účinky. Tiež máš už dosť schovávania sa s pytlom trávy?

Zoznámime ťa s ďalšími prírodnými drogami, ktoré sú legálne predajné. Podotýkame – niektoré len na zberateľské účely, ale veď povedzme si na rovinu, kto by to už len zbieral a nekonzumoval? Konopné semená tiež kúpiš legálne, ale iba na zberateľské účely :D.

Kratom prírodná šamanská droga
Kratom prírodná šamanská droga

Kratom – nabudí a stimuluje

Rastlina kratom sa vyskytuje najmä v juchovýchodnej Ázii, tropických lesoch Thajska, Indonézie, ale aj v Afrike. Bola objavená v 19. storočí holandským botanikom Piertrom Willemom Korthalsom. Jej odborný názov je Mitragyna speciosa a parí do čelade Hallea. Vyskytuje sa prevažne v močiaroch a má veľké zelené listy so žltými kvetmi. Kedysi sa používala ako náhrada za ópium. Má totiž podobné účinky, vďaka vysokému obsahu alkaloidov, no nie je to opiát. Kratom sa používa aj v tradičnej medicíne, kde je obľúbený pre jeho analgetické účinky pri liečbe chronických ochorení. Má však aj tienisté stránky a pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť malátnosť, triašky a suchoty.

Účinky kratomu sa rozlišujú podľa typu odrody a sú rôznorodé. Kratom sa delí na 4 základné farby – zelený, červený, biely a zlatý. Zelený kratom je energetický, červený je stimulačný, biely je relaxačný a pôsobí proti bolesti, zlatý kratom spája účinky zeleného a červeného kratomu, čiže je euforický, energetický a stimulačný. A cena? 10 gramov kratomu sa pohybuje okolo 4 €. Kratom si môžeš zamiešať do vody a vypiť. Podľa niektorých zdrojov veľmi dobre funguje s citrusovým džúsom.

Kanna prírodná šamanská droga
Kanna prírodná šamanská droga

Kanna – prírodné antidepresívum

Kanna (Sceletium tortuosum) pochádza z južnej Afriky a je to približne 5 cm široká rastlina, dorastajúca do výšky 30 centimetrov. Africkí domorodci ju poznali už dávno pred príchodom kolonizátorov a obľubovali ju pre jej povzbudzujúce účinky. Používali ju pri rituáloch, ale aj v bežnom živote.

Kanna má podobné účinky ako niektoré psychofarmaceutické liečivá. Obsahuje alkaloidy – mesembrin, mesembrenon, mesembrenol a tortuosam, ktoré ovplyvňujú spôsob spracovania serotonínu v ľudskom organizme. Extrakt z kanny s názvom Zemmbrin sa predáva na liečbu úzkostí a depresií. Pri užívaní antidepresív ako napríklad Prozac sa Kanna neodporúča užívať. Kanna pôsobí na zlepšenie schopnosti komunikácie a odbúrava stres. Pri vyšších dávkach, alebo po užití silného extraktu navodzuje pocity eufórie a dostavujú sa podobné účinky ako pri MDMA, narozdiel od ktorého je ale Kanna absolútne prírodná.

Dávkovanie sa líši od typu spracovania, podľa toho, či sa jedná o extrakt, prášok, tinktúru alebo čaj. Za 1 gram rastlinného prášku zaplatíš približne 5 €, pričom účinné množstvo sa pohybuje v rozmedzí 150-250 miligramov. Pri silnejších extraktoch je to približne 20 € za 1 gram, z ktorého ti na jednu dávku postačí 35 miligramov. Užíva sa podobne ako šňupací tabak, čiže budeš potrebovať šňupadlá alebo snuff dávkovač, pri ktorom si môžeš dávku nastaviť. Nebola by na škodu ani mikrováha, ktorá ti presne odváži dávku.

Týmto článkom v žiadnom prípade nenavádzame a nepodporujeme užívanie drog. No keď už musíš, radšej vyskúšaj niečo prírodné, na čom si nevybuduješ závislosť a zároveň si užiješ stav. Dúfame, že sa ti článok páčil a tešíš sa na pokračovanie!

Článok pre teba pripravila: Veronika

Veronika Skepta

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu...