Marihuana a jej 10 legendárnych mýtov
Marihuana, konope, kanabis, tráva – hlúposti šíria sa sprava, aj zľava. Prečo by sme si neurobili zo zelenej bylinky po ktorej sa väčšinou smejeme, malého démona ničiaceho ľuďom ich drahocenné zdravie a životy? Pretože môžeme, alebo preto, že sú v tom iné záujmy? Bola by to zrejme zaujímavá téma, ale tým sa teraz zaoberať nebudeme. Nezmyslov je viac než dosť. Ako týchto 10 mýtov.
Marihuana je brána k tvrdým drogám
Hotová celebrita medzi mýtami o marihuane. Nezmysel, ktorým sa oháňa nie jeden „odborník,“ pričom nemá ani poňatia o čom hovorí. Keby aj existovala nejaké brána k tvrdým drogám, určite by sa pri jej vchode nerozdávali jointy. Áno, pravdou je, že my ľudia radi prekračujeme hranice a vyhľadávame v živote nové impulzy… ale tvrdé drogy?
Odpoveď je v štúdiách, ktoré sa touto témou zaoberali. Zistilo sa totiž, že viac ako 75 % rekreačných užívateľov marihuany tvrdú drogu nikdy neochutnali – nech sa páči. Stavím sa, že väčšina „odborníkov“ zastávajúcich si mýtus o zradnej bráne, by si pred týmto faktom radšej zakryli oči, akoby prijali zistenú skutočnosť. Fakty sú fakty a jeden z nich je ten, že väčšina respondentov, ktorí prepadli užívaniu tvrdých drog, začali alkoholom, alebo dostupnými farmaceutickými liekmi (hlavne tímy so sedatívnymi účinkami). Akoby alkohol a niektoré medikamenty neboli tvrdá a návyková látka.
Je (vysoko) návyková
Ďalší úžasný adept hodný červeného koberca – ako vystrihnutý z učebnicových príkladov kravín… pardon, mýtov. Konope s obsahom THC je menej návykové než kofeín – legálna a denne konzumovaná látka. Viete si predstaviť niekoho spáchať trestný čin kvôli káve?
Z marihuany sa môžete predávkovať
Páni, kde na to tí ľudia chodia? O tomto tvrdení neexistujú žiadne dôkazy. Doposiaľ sa to nikomu nepodarilo z prostého dôvodu: pri výskumoch na myšiach sa prišlo na to, že aby ste sa predávkovali marihuanou, musel by byť pomer kanabinoidov vo vašom tele 40 000:1. Len pre predstavu: k predávkovaniu alkoholom vám stačí pomer niekde medzi 4:1 – 10:1.
Spôsobuje stratu pamäti
Definitívne údaje, ktoré by potvrdili, že pravidelná konzumácia konope ovplyvňuje krátkodobú pamäť z dlhodobého hľadiska? Neexistujú. Vie sa len to, že krátkodobá pamäť je mierne ovplyvnená iba krátko po požití kanabisu.
Marihuana vám poškodí mozog
Príklad: alkohol produkuje toxíny, ktoré zabíjajú mozgové bunky. Marihuana takéto toxíny neprodukuje a okrem toho ani neopotrebováva receptory v mozgu. Po jej požití sa akurát mierne zvyšuje krivka (alfa) aktivity. Tá sa väčšinou spája s kreatívnym stavom mysle a meditačným uvoľnením. Takže „no stress.“
Marihuana je zrejme magnet na mýty.
Oslabí váš imunitný systém
V prípade, že by sa vám nejakým zázrakom podarilo do vášho krvného obehu dostať NEREÁLNE množstvo THC, mohli by ste ohroziť bunky zodpovedné za obranu voči bakteriálnym infekciám. Avšak k týmto imunosupresívnym účinkom by dochádzalo iba počas intoxikácie, čiže keď ste v opojení. Taký je výsledok štúdií vykonaný na laboratórnych krysách. V praxi to znamená len toľko, že keby ste sa o to nebodaj usilovne pokúšali, marihuanou sa vám nepodarí oslabiť svoj imunitný systém.
Spôsobuje problém s reprodukciou
Na túto tému bolo robených niekoľko štúdií. Avšak žiadna z nich nepreukázala negatívny účinok marihuany na pohlavné bunky.
Marihuana spôsobuje hormonálne zmeny
Nie, nespôsobuje. Síce už v 70. rokoch túto hypotézu potvrdili výskumom, no moderná veda tieto výsledky vyvrátila. Pokiaľ však po škodlivých účinkoch na pohlavné hormóny túžite, siahnite po alkohole. Ten ich spôsobuje a je dokonca legálny.
Fajčenie marihuany je škodlivejšie, ako fajčenie cigariet
Ako pri tabakových cigaretách, tak aj pri konope, hrá úlohu nebezpečných chemických látok oxid uhoľnatý a decht. Fakt je, že v prípade konope majú tieto chemické látky dvakrát vyššie hodnoty, než u tabaku. Príklad: fajčiar tabaku vyfajčí 10 cigariet denne. Aby ste marihuanou prekonali škodlivosť tohto množstva, museli by ste vyfajčiť 5 čistých jointov denne. Pokiaľ dokážete denne vyfajčiť také množstvo konope, dám vám jednoduchú radu: Nebláznite!!!
Všetkého veľa škodí.
Legalizácia marihuany spôsobí viac dopravných nehôd
Argument všetkých odporcov legalizácie konope. Zo štatistických dát vyplýva, že ľudia pod vplyvom konope spôsobujú rovnako veľké množstvo (automobilových) dopravných nehôd, ako ľudia pod vplyvom alkoholu. Má to však jeden malý háčik. Až 85 % ľudí pod vplyvom konope, bolo zároveň pod vplyvom alkoholu. To, či sú tieto údaje relevantné, posúďte už sami. Ale pokiaľ je človek zodpovedný, nesadne za volant ani pod vplyvom únavy, nieto pod vplyvom akejkoľvek omamnej látky.
Mýty a legendy. Čo by sme si bez nich len počali? Dúfam, že ste sa poučili, aj pobavili. Keď sa podelíte o informácie – dajme tomu formou zdieľania článku, možno aspoň pre pár ľudí prestane byť marihuana takým nafúknutým strašiakom.
Článok pre vás pripravil: Joker Smoker
Vtipálek, obdivovateľ hustého dymu a dobrej nálady, venuje sa písaniu rozličných textov i netextov. Potulný bavič a chytač príležitostí.