Tvrdí sa, že marihuana vedie k tvrdším drogám. Je to však naozaj pravda?
Viacero nedávnych štúdií naznačuje, že marihuana často predchádza ďalším, tvrdším drogám a následne dokonca pomáha ich závislosti. Mnohými je tak považovaná za takzvanú „gateway drug“, teda vstupnú drogu. Je však jedno bongo či joint naozaj tak nebezpečné?
Jedna zo štúdií, National Epidemiological Study of Acohol Use and Related Disorders, zistila, že ľudia fajčiaci marihuanu majú trikrát väčšiu šancu vzniku závislosti na alkohole v najbližších troch rokoch. Na druhú stranu však ľudia, ktorí marihuanu fajčili počas ich závislosti, mali zvýšenú tendenciu sa zo závislosti vyliečiť.
V prípade alkoholu je tak marihuana dvojsečná zbraň a s istotou vieme povedať, že pri pacientoch, s už vytvorenou závislosťou, má pozitívne účinky. Veľmi podobne to platí pri cigaretách a nikotínovej závislosti.
Za prechod k tvrdším drogám zrejme marihuana nemôže
Dôležitý je tu však aj sociálny aspekt veci. Pokiaľ sa vyskytuješ v skupine ľudí, ktorá marihuanu fajčí rada, zrejme sa tam vyskytuje niekto, kto ťa na najbližšej párty ponúkne extázou či MDMA kryštálikmi, prípadne rovno čiarou kokaínu.
V takom prípade však za prechod k tvrdším drogám môžu ľudia, nie samotná marihuana ani THC. Inými slovami, do všetkého zlého ťa v prvom rade zatiahne zlý kolektív.
Na myšiach to platí, pri ľuďoch však nie
Za tvrdením, že je marihuana vstupnou drogou, stojí výskum na laboratórnych hlodavcoch. Tie boli vystavené látkam obsiahnutým v marihuane, najmä THC, a zistilo sa, že ich dopamínové centra v mozgu spomalili produkciu spomínaného hormónu.
Kvôli tomu boli náchylnejšie konzumovať napríklad morfín a iné látky, no je tu chyták. Pri ľuďoch sa podobné zníženie produkcie dopamínu pri pravidelnom požívaní marihuany nespozorovalo a ak by sme na to išli čisto vedecky, marihuana je vstupná droga maximálne pri marihuanových myšiach, nie pri ľuďoch.
Spomínaný sociálny aspekt je však stále prítomný a rozhodne sa tak treba zameriavať najmä na sociálne faktory než tie chemické. Rastlinka marihuany požitá v minulosti nikoho nenúti o mesiac neskôr fúkať, zodpovednosť majú v tomto prípade ľudia okolo a predovšetkým tvoj zdravý rozum.
Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…