Marihuana vo svete: Syn Boba Marleyho pestuje trávu na pôde bývalého väzenia!

Marihuana je, dá sa povedať, vo svete čoraz populárnejšia. Stále viac krajín s ňou súvisiace zákony uvoľňuje, ale mnoho aj legalizuje. Stala sa kultúrnym fenoménom, užitočnou liečebnou alternatívou a každodennou súčasťou našich životov. Na ceste k normalizácii užívania tejto rastliny, zažiarilo jedno meno viac ako ktorékoľvek iné.

Bob Marley.

Meno tohto speváka z Jamajky je dnes už synonymom húlenia. Dokonca je známe, že bol so svojou ganjou aj pochovaný. Ako sa hovorí, šiška nepadá ďaleko od stonky… Jeho deti sa tiež vydali v otcových šľapajach. Okrem vlastných hudobných projektov, je o nich počuť aj v súvislosti s trávou. Bobov syn Damian otvoril marihuanovú farmu na veľmi symbolickom a zaujímavom mieste.

Damian Marley v legálnej pestiarni konope, ktorú založil v bývalom väzení. Foto: Mark Sink
Damian Marley v legálnej pestiarni konope, ktorú založil v bývalom väzení. Foto: Mark Sink

THC a väzenie, ktoré zaň hrozí, je problém ktorý dodnes trápi mnoho krajín

THC a väzenie nie je kombinácia slov z ktorých mrazí len na Slovensku. V mnohých ďalších krajinách sú zákony za držanie neškodnej rastliny naďalej veľmi prísne. Aj v USA, ktoré postupne legalizuje, skončilo vo väzení priveľa nevinných ľudí.

Najmladší syn Boba Marleyho, Damian, sa spojil s firmou Ocean Grown Extracts pri kúpe Claremont Custody Center v meste Coalinga. Toto väzenie s nízkou ostrahou, pre neškodných „zločincov“ , bolo zatvorené v roku 2011 a Marleym kúpené v roku 2016. Mesto navyše za predaj získalo 4,1 milióna dolárov, vďaka čomu splatilo mestský dlh 3,3 milióna dolárov.

Damian Marley v legálnej pestiarni konope, ktorú založil v bývalom väzení. Foto: Sam Levin
Damian Marley v legálnej pestiarni konope, ktorú založil v bývalom väzení. Foto: Sam Levin

Pestovanie marihuany vo väzení je sen ktorý sa stal skutočnosťou

Pestovanie marihuany na mieste, ktoré predtým z jej ilegality profitovalo, je zo symbolického hľadiska veľmi uspokojivé. Damian využíva svoju farmu aj hudbu na to, aby posunul perspektívu kanabisu z nelegálnej drogy na liek. Farmu na ktorej tento liek produkuje je možné vidieť aj na videu k jeho piesni Medication. Videoklip začína nahrávkami ľudí, opisujúcich svoje skúsenosti s liečbou pomocou marihuany. Tie vystrieda hlas propagujúci legalizáciu a potom už máme naservírovaný len reggae beat, v ktorom Damian s bratom Stephenom vzdávajú poctu zelenej rastline, adresujú pokrytectvo v biznise ale aj dôležitosť outdoorového pestovania.

Lekárska marihuana vytvorí na Marleyho farme viac ako 100 pracovných miest

Lekárska marihuana musí byť prvotriednej kvality. Damian Marley dáva, nielen vo svojom klipe, najavo, že do sveta vypustí len prvotriednu kvalitu. To si vyžaduje dostatočnú pracovnú silu. Marihuanová farma v bývalom väzení vytvorila pracovné príležitosti pre stovky osôb. Vytváranie takýchto pracovných pozícií a tým znižovanie nezamestnanosti, je len jeden z mnohých pozitívnych efektov úplnej legalizácie.

Článok pre teba pripravila Sheena

Zdroj fotografie Damiana Marleyho v titulnom obrázku: Jim Cooper/AP

Monika Sheena

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.