Čistenie fajky a bonga: Prečo je nutné a ako na to?

Čistenie fajky a bonga je alfou a omegou každého kvalitného húličského zážitku. Ak toto náčinie používaš pravidelne, určite si si všimol, že decht časom zanesie celé vnútro a fajčenie je vďaka tomu čoraz nepríjemnejšie. Môže ťa z toho začať dusiť a tiež to znepríjemňuje chuť tvojej rastliny. Preto je vhodné bongo aj fajku čistiť pravidelne. Ak ešte nevieš ako na to, tak nezúfaj, s týmto návodom to zvládneš ľavou zadnou a tvoje následné húlenie z čistého príslušenstva bude na úplne inej úrovni.

Bongo a šlukovky: Ako vieš, že už je čas čistiť?

Vodné bongo, hlavne keď ho používaš naozaj často, sa vďaka dechtu a živici z trávy veľmi rýchlo stane nepriehľadným. Ak už cez neho napríklad nevidíš ani vodu, tak si rozhodne ďaleko za bodom, kedy to malo byť spravené a mal by si to urýchlene napraviť.

Detail kotlíka sklenenej fajky plného podrvenej sušiny a špinavého od fajčenia

Šlukovka je za týmto bodom v momente, keď si všimneš, že sa ti cez ňu zle ťahá. To znamená, že je okrem dechtu ucpaná aj živicou ktorá pri húlení steká do jej vnútra.
Tajný tip: keď živicu pred čistením z fajky vyškriabeš, môžeš ju ešte zhúliť. Nie je to najzdravší úkon, ale keď si na prázdno, môže ťa to chvíľkovo zachrániť od zúfalstva. A to poteší.

Čistenie fajky na marihuanu a bonga – Najjednoduchší spôsob

Fajky na marihuanu aj bongá sa čistia naozaj jednoducho, potrebuješ len pár pomocníkov a trochu času. Zaobstaraj si teda 70-90% isopropylalkohol – je ľahko zohnateľný, ale prinajhoršom poslúži aj bežný lieh. Okrem toho budeš ešte potrebovať aj hrubozrnnú soľ (na odlepenie zvyšnej živice) a ideálne kefky ktoré sa zmestia do otvorov na tvojom náčiní.

Špinavé sklenené bongo, drvička, popolník

Počet čistiacich pokusov záleží v prvom rade na miere znečistenia tvojho príslušenstva. Ak ho používaš často a nečistíš nikdy, možno bude najlepšie ho najprv na noc naložiť do spomínaného alkoholu. Ak to však nie je až také zlé, mal by si to zvládnuť na jeden až dva pokusy aj bez predošlého odmáčania.

Fajku vyčistíš tak, že si do nádobky naleješ isopropylalkohol, prisypeš soľ, vložíš fajku a poriadne prepláchneš roztokom. Následne ju kefkou niekoľko krát prečistíš a znovu poriadne prepláchneš v roztoku. Necháš schnúť približne hodinu, kým sa neodparí alkoholový zápach.

Pri bongu je postup podobný, ale tento krát alkoholovo-soľný roztok naleješ do vnútra asi tak ako keď doň nalievaš vodu. Ucpeš rukami všetky dierky a niekoľko krát poriadne zatrasieš, ako keď barmani miešajú drinky. V prípade rapídnejšieho začmudenia môžeš následne opäť prečistiť kefkou a znovu poriadne zatriasť aby sa všetko zo stien poriadne zmylo. Prepláchneš ešte raz čistým roztokom alebo vodou a opäť necháš schnúť, kým nevyprchá alkoholový zápach.

Tvoje bongo či fajka by teraz mali byť ako nové a môžeš si dopriať parádny a hlavne čistý húličský zážitok.

Monika Sheena

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.