Olympijský výbor konečne odstráni CBD zo zoznamu zakázaných látok

Športovci si už čoskoro budú môcť vydýchnuť keďže WADA (Svetová protidopingová agentúra) sa chystá implementovať nové regulácie, ktoré znížia obmedzenia týkajúce sa konope. Tieto regulácie nadobudnú účinnosť 1. januára 2018 a úplne odstránia kanabidiol teda CBD, jednu z hlavných liečivých látok konope, zo zoznamu. Podľa americkej odnože WADA robí svoje rozhodnutia ohľadom zakazovania látok s ohľadom na „súčasné vedecké a zdravotné poznatky“, ktorých súčasťou sú aj výskumy vykazujúce pozitívne výsledky účinkov konope a agentúra tak pomaly akceptuje jeho využitie.

V roku 2013 WADA zjemnila svoju politiku ohľadom užívania marihuany a to zvýšením prijateľného množstva THC v krvi na 150ng/ml – teda nová hodnota sa stala 10-krát vyššou ako predošlá. Výsledkom je, že ak je nameraná hodnota do spomínaných 150 ng/ml tak nie je potrebné žiadne hlásenie zo strany testujúcich pracovníkov.

Toto vyhlásenie, ktoré bolo vykonané pred Olympijskými hrami 2016 v Riu, sa stretlo s obrovským množstvom podpory a tvrdením, že sa teraz „Olympionici môžu zhúliť“. V skutočnosti to však dovolilo atlétom konzumovať konope pred a po Olympijských hrách a teda nie počas nich. Spomínané nové regulácie nadobudnú platnosť práve krátko pred Zimnými olympijskými hrami 2018 v Južnej Kórei.

Zoznam zakázaných látok je relatívne novinkou, keďže bol založený organizáciou WADA len v roku 2004. Odvtedy boli kanabinoidy zakázané podľa všetkých troch parametrov, vrátane zvýšeného výkonu, skutočného alebo potenciálneho ohrozenia zdravia a porušenia športového ducha.

Podľa WADA, konope zvyšuje výkonnosť nakoľko je známe, že poškodzuje fyzickú aktivitu. Agentúra priznáva, že môže výkon taktiež znižovať no nejasne cituje dodatočné faktory, ktoré by mohli atlétom napomáhať a to hlavne schopnosť konope, znižovať svalovú bolesť po tréningoch. Schopnosť konope znižovať pocit úzkosti, je taktiež vedená ako zosilňovač výkonu.

V praxi je najlepším príkladom jeho schopností ovplyvňovania výkonnosti práve Michael Phelps, ktorý vytvoril rekordy pri väčšine medailí, ktoré vyhral počas modernej éry OH zatiaľ čo bol pravidelným užívateľom marihuany.

Usain Bolt vyhráva zlatú medailu v šprinte na 200m dňa 18. augusta 2016. (Autor foto: Philippe Petit/Paris Match prevzaté od Getty Images)

Phelps v tom nie je ani zďaleka sám a dlhý zoznam takýchto športovcov zahŕňa Usaina Bolta či Jamie Anderson, ako aj mnoho ďalších.

Počas minulého roka bývalý obranca Miami Dolphins, Ricky Williams, povedal pre Sports Illustrated že až 70% profesionálnych hráčov amerického futbalu fajčí trávu. V roku 2004 stáli dopingové pravidlá Williamsa jeho pozíciu v tíme práve počas vrcholu jeho sľubnej kariéry.

V celkom rozporuplnej miere cituje WADA konope ako látku, ktorá obsahuje potenciálne riziko pre zdravie, čo podkladá štúdiami jeho účinnosti na srdce a myseľ. WADA uvádza, že jeho potenciál zvyšovania srdečného tepu vystavuje športovcov zvýšenému riziku infarktu zatiaľ čo takáto neslávne známa paranoja môže negatívne ovplyvniť športovcov výkon.

Napriek tomu je najviac zastávaným tvrdením zo strany WADA to, že konope narúša športového ducha. Hoci predstava zhúleného človeka váľajúceho sa po gauči môže narúšať ducha akejkoľvek fyzickej aktivity, hlavný dôvod zo strany agentúry je ten, že látka je jednoducho ilegálna a teda jej držanie nie je v súlade s morálnymi hodnotami, ktoré by mali byť vyzdvihované práve športovými organizáciami.

USADA cituje mnoho výskumov za účelom podpory svojich vyhlásení a to vrátane štúdie vykonanej zo strany Journal of Sports Medicine. Zdá sa, že väčšina výskumov pochádza aj od Národného inštitútu pre zneužívanie drog – z veľkej časti práve protidrogovej organizácie.

Predošlé definície zo strany protidopingových orgánov naznačujú, že práve spoločenská stigma, ktorá je okolo tejto látky, hrá dôležitú rolu v jej zákaze. Počas Olympijských hier 1988 v Japonsku sa snowboardista Ross Rebagliati zapísal do histórie tým, že bol prvým športovcom, ktorému bola odobratá jeho medaila a to práve z dôvodu pozitívnych testov na prítomnosť THC v jeho tele. Našťastie bola medaila Rebagliatimu vrátená keď olympijskí funkcionári zistili, že marihuana nebola na zozname zakázaných látok. Olympijský výbor oficiálne zakázal marihuanu až v roku 1999.