Využitie industriálneho konope

Industriálne konope je extrémne univerzálna odroda. Je to jedna z prvých rastlín, ktoré boli domestikované človekom, niektoré zdroje ju datujú už od neolitickej éry v Číne. Aj napriek tomu, že ľudstvo pestuje konope už cez 12,000 rokov je jej pestovanie vo väčšine krajín zakázané.

Spočiatku bola upravovaná tak, aby sa dala použiť na výrobu papiera, textilu a lán, vyrobených typicky z vlákien rastliny. Ako sa zdokonalila ľudská schopnosť rastlinu spracovať, objavilo sa aj viac spôsobov ako ju využiť.

Dnešné konštrukčné materiály, zdravé jedlá, biopalivá, plastové kompozity a väčšina ďalších vecí môže byť vyrobených z rastliny konope. Podľa jedného zdroja sa dá konopná rastlina použiť na výrobu vyše 25,000 rôznych produktov.

Konopné vápno

Najpopulárnejším využitím industriálneho konope je konopné vápno. Konopné vápno je typ materiálu, vyrábaný z vnútorného jadra rastliny, tiež známeho ako „shiv“. Shiv obsahuje vysoké hodnoty oxidu kremičitého, ktorý mu umožňuje viazať sa s vápnom (vlastnosť, ktorú má len konopná rastlina v porovnaní s ostatnými prírodnými vláknami).

Po správnom zmiešaní vznikne konopný betón, extrémne všestranný stavebný materiál. Môže byť použitý ako izolácia, podlahový materiál, tehlový základ alebo strešná krytina, mimo iných využití v stavebnom priemysle. Konopné vápno je tri krát odolnejšie voči zemetraseniam ako betón, ohybnejšie a ľahšie o 1/7 alebo 1/8. Navyše použitie konopného vápna zanecháva negatívnu uhlíkovú stopu. Teoreticky absorbuje jeden meter steny z konopného vápna asi 165 kg uhlíku.

Využitie industriálneho konope

Auto idúce na konopnom biopalive?

Z planty konope sa dajú vyrobiť dva rozdielne druhy paliva, konopná bionafta a konopný metanol/etanol. Konopná bionafta sa vyrába z lisovaného konopného semena, zatiaľ čo konopný metanol/etanol sa vyrába z kvasených stoniek. Približne z 8 000 libier semena na jednom akre, dostaneme asi 300 galónov oleja. Jedno z prvých použití biopaliva sa datuje do roku 1985 keď Dr. Rudolf Diesel vyrobil prvý motor na biopalivo.

Fakt, že máme prístup k obnoviteľnému zdroju paliva a napriek tomu pokračujeme v používaní neobnoviteľných zdrojov, je fascinujúci. Jeden z dôvodov, prečo je industriálne konope nelegálne, je asi fakt, že ohrozuje veľké ropné spoločnosti.

Využitie industriálneho konope

Konopné semená

Ľudia konzumujú výrobky z industriálneho konope už nejakú dobu, ale až teraz začali byť uznávané ako „superjedlo“.

Konopné semienka obsahujú viac ako 30% tuku a dve esenciálne mastné kyseliny: kyselina linolová (omega-6) a kyselina alfa-linolénová (omega-3). Sú taktiež excelentným zdrojom proteínov, viac ako 25% kalórií pochádza z proteínu.

Konopné semená obsahujú všetkých 20 známych aminokyselín, ktoré nám pomáhajú pri trávení. Vrátane 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré naše telo nedokáže vyrobiť. Semiačka sú tiež spájané zo zlepšovaním imunitného systému a normalizácie hladín cholesterolu.

Jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.