Ako pestovať marihuanu – kedy je správny čas na zber?

Ako pestovať marihuanu už pravdepodobne vieš. Teraz sa však pravdepodobne blíži čas zberu tvojej milovanej, krvopotne vypestovanej úrody a ty si už naozaj nedočkavý. Ako spoznáš, kedy je úroda pripravená na zber? Je dobré ešte chvíľu počkať alebo si to už prešvihol? Odpovede na tieto životne dôležité otázky sa dozvieš v priebehu niekoľkých minút. Čítaj!

Zber marihuany – prečo je dôležité presné načasovanie?

Začneme s odpoveďou na otázku, prečo je dôležité zozbierať úrodu v pravý čas. Je to preto, lebo aktívne zlúčeniny, ako sú napríklad kanabinoidy, terpény a flavonoidy sa časom vyvíjajú a mocnejú, alebo sa degradujú a znižuje sa ich účinok. Keď už si sa toľko namakal, nestojí ti za to zožať úrodu príliš skoro, keď ešte nemá požadovanú silu. Pripravil by si sa tak o množstvo účinných látok, ktoré by sa vyvinuli v nasledujúcich dňoch. Neoplatí sa ani čakať príliš dlho, pretože prezretá úroda ťa akurát tak uspí. Ale ak je kvalitný spánok to, čo si potreboval, nech sa páči. V prezretom konope totiž dochádza k premene THC na jeho kyslú formu THCa a kanabinoid CBN, ktorý má sedatívny účinok.

Btw pravý čas na zber je aj predtým, než ti úrodu zhabú fízli, alebo ťa nabonzuje sused, či skôr než ti tvoje poklady nejaký zmrd ukradne zo záhady (- skutočný príbeh z Čiech).

Kvet - šiška marihuany, ktorá ešte nie je zrelá

Ako zistíš, kedy je rastlinka „zrelá“?

Teoreticky máš tri možnosti. Tou prvou je riadiť sa informáciami od distribútora, druhou podľa farby kvetov – blizien a poslednou, trošku náročnejšou je sledovanie farby trichómov pod mikroskopom.

Pozorne si prečítaj „príbalový leták“

Informácie od distribútora resp. zo semennej banky sú síce iba orientačné, ale veľmi užitočné pre začiatočníkov. Každá odroda má orientačnú dobu dozretia, ktorá však nemusí úplne zodpovedať tvojej rastlinke. Každá rastlina má totiž iný súhrn dedičných vonkajších znakov a vlastností – tzv. fenotyp. Tieto informácie ti však pomôžu pripraviť sa na približnú dobu zberu.

Tmavé ochlpenie – to je ono!

Nie, nehovorím o zlom porne zo 70-tych rokov, kde sa ešte nosili dlhočizné chlpaté bobre aj hore aj dole. Hovorím o sfarbení takzvaných blizien na kvetoch konope. Táto metóda rozoznávania je pravdepodobne najrozšírenejšia, i keď nie úplne presná.

Kvet - šiška marihuany

Určite si už videl rastúce konope a všimol si si malé chĺpky vyrastajúce z kvetov marihuany. Jemné chĺpky sa na kvetoch začnú objavovať okolo 2-4 týždňa kvitnutia. Na začiatku sú tieto chĺpky „panensky“ biele. Postupom času menia svoju farbu na svetlo oranžovú až úplne stmavnú (v závislosti od konkrétnej odrody). Tmavá farba ochlpenia konopných „žien“ je to pravé vzrušenie! Je to totiž neomylný znak, že sa blíži ten pravý čas na zber. Onedlho si budeš môcť užívať blažený pocit po fajčení svojej vlastnej úrody. Ak máš zasadené konopné semená rodu indica, úrodu môžeš zožať, keď stmavne viac ako polovica chĺpkov na celej rastlinke. Pri sative si počkáš možno trošku dlhšie, ktorá bude zrelá až keď bude skoro väčšina chĺpkov sfarbená do tmava.

Môžeš sa zahrať na vedca – výskumníka

Ak si detailista a chceš, aby boli výsledky tvojej námahy dokonalé, zožeň si mikroskop. Najpresnejšou metódou ako odhaliť, či je marihuana zrelá, je práve sledovanie sfarbenia trichómov pod mikroskopom. Poviem ti pravdu, úplne ti postačí obyčajný detský mikroskop alebo vymakaná lupa. Na sledovanie sfarbenia trichómov potrebuješ približne 40 násobné zväčšenie.

  • Ak sú trichómy číre, tak to sa ešte načakáš, nebuď nedočkavý.
  • Ak sú biele, daj tomu ešte týždeň-dva. Čas sa blíži!
  • Ak sú biele a tretina z nich je sfarbená do zlatista, je načase!
  • Ak je viac ako polovica trichómov zlatistá či jemne hnedá, ajaaaaj prešvihol si to!

Kvet - šiška marihuany obsypaná peľom a bliznami

Ako pestovať marihuanu – na zhúlenie sa vs. na liečenie

Stihol si to, či si čakal až príliš dlho? Ak si stihol zožať úrodu včas, všetko je v poriadku. Ak si to nestihol, netragéď, nie je to až také zlé. Prezreté konope je tiež použiteľné i keď trochu inak. THC totiž degradovalo a tvoje rastlinky tým pádom obsahujú väčšie množstvo kanabinoidov CBN a CBD. Síce sa z prezretej trávy nezhúliš, no môžeš ju využiť na liečbu depresie, úzkosti, na zlepšenie spánku, proti bolesti či ako podpornú liečbu zápalu.

Snáď ti tento návod pomohol a stihneš to v ten správny čas. Tvoja cesta tu však nekončí, čaká ťa totiž ďalší dôležitý krok – sušenie marihuany. Tento proces nesmieš odfláknuť, pretože je rovnako dôležitý ako samotné pestovanie. Návod ako sušiť marihuanu ti prinesieme v ďalšom článku.

Článok pre teba pripravila Veronika Ursínyová

Veronika Skepta

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu...