Ako správne fajčiť bongo? Týchto 10 chýb vám môže pokaziť celý zážitok!

Ako správne fajčiť bongo? Fajčenie bonga je vďaka jeho schopnosti poskytovať hladké a silné údery jednou z najpopulárnejších metód konzumácie kanabisu vôbec. Chcete si aj vy užiť fajčenie bonga naplno a mať z neho maximálny úžitok? V tom prípade sa musíte vyhnúť chybám, ktoré okrem zníženia kvality vášho zážitku môžu predstavovať aj nemalé zdravotné riziká. Dnes vám ukážeme 10 najväčších chýb fajčiarov pri používaní bonga, súčasne však dáme aj rovnaký počet odporúčaní, ako to robiť správne!

  1. Zanedbaná hygiena
    Čistíte svoje bongo pravidelne? Špinavé bongo môže totiž obsahovať rôzne baktérie, choroboplodné zárodky, usadené živice či plesne, čo mnohokrát vedie k drsným a tvrdým zásahom a vdýchnutiu pomerne veľkého množstva škodlivín.
    Naše odporúčanie: Svoje bongo vyčistite po každom sedení. Ak nemáte poruke profesionálny čistič bong a vodných fajok, pokojne použite izopropylalkohol a hrubšiu kuchynskú soľ. Pri každodennej údržbe bonga vám pomôže horúca voda, ktorá je na odstraňovanie nahromadenej živice veľmi účinná.
  2. Nesprávna teplota vody
    Použitie teplej, alebo príliš studenej vody môže váš zážitok z bonga ovplyvniť dosť negatívne. Horúca, alebo ľadovo studená voda totiž produkuje paru, ktorá nie je veľmi príjemná a fajčiara dráždi v krku aj pľúcach.
    Naše odporúčanie: Pre ideálnu rovnováhu filtrácie a jemnosti dymu používajte studenú, no nie mrazivú vodu. Poniektorí fajčiari si zvyknú do vody pridať pár kociek ľadu, avšak táto prax je vecou osobných preferencií, preto by sa vždy mala robiť s mierou.
  3. Zle naplnený kotlík
    Častým problémom pri fajčení bonga je preplnený, či slabo naložený kotlík. Silno natlačené konope môže obmedziť prúdenie vzduchu, čo značne sťažuje inhaláciu. Príliš vzdušná zmes môže byť zas príčinou neefektívneho spaľovania a plytvania kanabisom.
    Naše odporúčanie: Miska bonga musí byť naložená primerane a kypro. Ak chcete zaistiť rovnomernú konzistenciu fajčiva, vždy používajte kvalitnú drvičku trávy. Misku pritom naplňte až po okraj bez toho, aby ste ju natlačili príliš tesne. Dosiahnete tým plynulé a regulárne horenie aj hladké prúdenie vzduchu.
  4. Nekvalitné konope
    Je nesporné, že kvalita kanabisu výrazne ovplyvňuje kvalitu fajčenia. Nízka akosť konope môže totiž znamenať drsnú, surovú až horkú príchuť dymu, o účinkoch takéhoto matroša už ani nevraviac.
    Naše odporúčanie: Riešením problému je investícia do vysokokvalitného kanabisu pochádzajúceho z overených a známych zdrojov. Či už vám ide o relax, úľavu od bolesti či známy „high efekt“, stále hľadajte odrody a kmene, ktoré vyhovujú vašim osobným preferenciám. Pamätajte si, že jemnosť, chuť a silu vie dať vašim hitom len naozaj bonitné konope.
  5. Rýchla či príliš pomalá inhalácia
    Veľmi rýchle vdýchnutie môže spôsobiť strieknutie vody až do úst, pomalé zas horkastý, zatuchnutý a štipľavý dym, ktorý určite nechcete.
    Naše odporúčanie: Inhalujte plynule, miernym tempom. Primeraná rýchlosť nádychu umožňuje lepšiu filtráciu dymu, čoho následkom sú hladšie a chutnejšie zásahy. Osvojenie si optimálneho tempa vdychovania je vecou pravidelného tréningu.
  6. Fajčenie bonga bez sitka
    Bez použitia sitka môžu drobné kúsky kanabisu prenikať až do vnútra bonga, dôsledkom čoho je potenciálne upchávanie šluku, ale aj plytvanie rastlinnou sušinou.
    Naše odporúčanie: Pri fajčení bonga vkladajte do kotlíka sitko. Kovové sitká sú odolné a opakovane použiteľné, sklenené zas dávajú dymu naturálnejšiu a čistejšiu chuť.
  7. Nevhodný zdroj ohňa
    Použitie klasického benzínového zapaľovača môže spôsobiť nerovnomerné horenie a negatívne tak ovplyvniť chuť konope.
    Naše odporúčanie: Na zapálenie misky použite konopný knôt – horí plynulejšie a pri nižšej teplote, pritom účinne zachováva chuť kanabisu. Konopný knôt napustený včelím voskom je stopercentný prírodný produkt, ktorý pri horení uvoľňuje do okolia výrazne menej škodlivín než ostatné zdroje plameňa.
  8. Fajčenie bonga bez perkolátorov a difúzorov
    Používanie vodných bong bez perkolátorov a difúzorov môže znamenať, že dym nebude dostatočne filtrovaný a zásahy tak budú oveľa drsnejšie a tvrdšie.
    Naše odporúčanie: Bongo s perkolátorom či difúzorom dokáže filtrovať a chladiť dym omnoho efektívnejšie. V takomto bongu je dym ďalej „rozbíjaný“ na drobnejšie bublinky, čo zväčšuje jeho povrch, zlepšuje proces filtrácie a chladenia.
  9. Vysoký obsah minerálov vo vode
    Voda z vodovodu s vysokým obsahom minerálov či chlóru môže na vašom bongu zanechať usadeniny, čo sťažuje jeho čistenie a potenciálne ovplyvňuje aj chuť dymu.
    Naše odporúčanie: Do bonga nalievajte iba filtrovanú alebo destilovanú vodu. Znížite tým riziko vytvárania usadenín a zaistíte aj čistejšiu chuť dymu. Ak predsa len používate vodu z vodovodu a chcete predísť nánosom, čistite svoje bongo častejšie.
  10. Nesprávne ovládanie turba
    Turbo je slangový výraz pre dierku, ktorá je na spodnej časti dymovej komory bonga. Táto dierka sa nachádza tesne nad vodnou hladinou, pričom jej nesprávne používanie môže spôsobiť slabé prúdenie vzduchu a nedostatočné odstraňovanie dymu z trubice bonga.
    Naše odporúčanie: Chcete kvalitný zásah? Naučte sa používať turbo. Pri naťahovaní dymu do bonga zakryte dierku prstom, aby sa dymová komora riadne naplnila. Ak je dymu dosť, priložte pery k náustku, odstráňte prst z turba a hlboko vdýchnite. Presné načasovanie a ovládanie prúdenia vzduchu je iba otázkou cviku a šikovnosti fajčiara.

Ako správne fajčiť bongo – záver

Vyhnite sa všetkým spomenutým chybám a posuňte svoj zážitok z fajčenia bonga znova do vyššieho levelu! Bongo pravidelne čistite, používajte správny druh vody, kotlík napĺňajte s citom, investujte do kvalitného kanabisu a osvojte si techniky jeho správneho zapaľovania a inhalácie. Ak je to len trochu možné, používajte sitká a perkolátory. Dodržiavaním týchto rád a odporúčaní ste na najlepšej ceste k tomu, aby ste si bongo užili fakt naplno. Nech sa vám darí, priatelia!