Nikotínová soľ: Novinka zo sveta moderného vapingu sa udomácnila aj u nás!

Nikotínová soľ (nicotine salt) je na pultoch našich smoke shopov len pomerne krátko. Hoci sa skutočne objavila iba nedávno, jej obľúbenosť a popularita je v kruhoch zanietených vaperov fakt obrovská. Nikotínová soľ svojím príchodom na trh spôsobila medzi vyznávačmi chladnej pary doslova revolúciu. Je voľbou číslo jeden pre fajčiarov, ktorí najmä zo zdravotných dôvodov prechádzajú od používania klasických cigariet k vapovaniu. Čo je e-liquid s obsahom nikotínovej soli a aké sú jeho plusy aj mínusy sa dočítaš práve v tomto článku už o chvíľu.

Napĺňanie elektronickej cigarety liquidom

V hlavnej úlohe znova nikotín

Nikotín je alkaloid (zásada), vysoko návyková a legálna droga, ktorá spolu s oxidom uhoľnatým a dechtom vytvára hlavnú zložku tabakového dymu. Je vysoko návykový, má relaxačné aj stimulačné účinky a v prirodzenej forme sa nachádza v listoch tabakových rastlín. Alkaloidy majú výrazne horkú chuť a vo väčšej koncentrácii sú pre každý živý organizmus toxické. Zmiešaním zásady (v našom prípade voľného nikotínu) a príslušnej kyseliny prebehne chemická reakcia (neutralizácia), pri ktorej vznikne neutrálna zlúčenina – soľ (v našom prípade nikotínová soľ). Nič zložité v tom nie je.

Čo je to voľný nikotín?

V listoch tabaku sa nikotín vo svojej naturálnej forme nachádza v podobe soli – je tam totižto naviazaný na kyselinu citrónovú a jablčnú. Z tabakových rastlín sa nikotín získava extrakciou (rozpustením, vylúhovaním), najčastejšie pomocou amoniaku. Takto extrahovaný nikotín sa nazýva voľný (freebase) nikotín alebo tiež separovaný nikotín. Voľný nikotín je najrozšírenejším typom extrahovaného nikotínu. Využíva sa ako báza pre všetky e-liquidy a tvorí základ väčšiny výrobkov, ktoré fungujú ako náhrady nikotínu (náplaste, žuvačky…).

Elektronické cigarety obklopené parou - detail

Aby bol efekt tabaku na fajčiara výraznejší, voľný nikotín sa po roku 1960 začal pridávať aj do klasických cigariet. Ale pozor – vysoký obsah zásaditého freebase nikotínu v e-liquide môže vaperovi spôsobiť škrabanie dráždivé pocity v krku, čo určite príjemné nie je. Riešením tohto problému je zníženie koncentrácie voľného nikotínu v náplni. Tento krok však na druhej strane núti vapera inhalovať častejšie a viac, čo zákonite znamená vyššiu spotrebu e-liquidu a rýchlejšie opotrebovanie vapíka.

Čo je nikotínová soľ a ako vzniká?

Soľ je zlúčenina vznikajúca ako výsledok reakcie zásady s kyselinou, to už som spomenul vyššie. Aby sa voľný nikotín, ktorý už poznáš, mohol vrátiť späť do formy soli, potrebuje znova kyselinu. K freebase nikotínu sa preto pridáva kyselina benzoová (konzervant, ktorý nájdeš v rôznych potravinách či nápojoch) alebo kyselina salicylová (salicyl). Finálnym produktom tejto „alchýmie“ nie je nič iné ako nikotínová soľ. Naturálny nikotín, ktorý sa nachádza v listoch tabaku, príliš účinný a vstrebateľný rozhodne nie je. V porovnaní s ním je nikotínová soľ spracovaná tak, aby jej efekt, koncentrácia či absorpcia do organizmu boli čo najvyššie. Odborníci tvrdia, že vapovanie e-liquidu s obsahom nikotínovej soli je porovnateľné so zážitkom z fajčenia klasických cigariet.

Napĺňanie elektronickej cigarety liquidom

Aké sú benefity nikotínovej soli?

Výhod nikotínovej soli oproti separovanému nikotínu je hneď niekoľko. TOTO sú najdôležitejšie z nich:

  • Nikotínová soľ má nižšie pH (6-7) ako voľný nikotín. E-liquid s nikotínovou soľou je preto možné pohodlne a bez obáv vapovať aj vtedy, ak má 3-násobne vyšší obsah nikotínu než freebase nicotine e-liquid. Spoľahni sa, že ani vyššia koncentrácia nikotínovej soli (20 mg/ml) v náplni vaporizéra ti absolútne žiadne dráždenie v krku nespôsobí.
  • Organizmus človeka je schopný absorbovať nikotínovú soľ omnoho efektívnejšie a rýchlejšie než voľný nikotín. Jediné potiahnutie vapera z nicotine salt e-liquidu sa preto v pohode vyrovná aj niekoľkým potiahnutiam z e-liquidu s obsahom freebase nikotínu.
  • Nikotínová soľ sa v tele udrží dlhšie – krvný obeh sa ňou nasycuje rýchlejšie a jej účinok je trvácnejší a mocnejší ako efekt voľného nikotínu. Rovnaké množstvo nikotínovej soli v organizme si preto vyžaduje oveľa nižšiu spotrebu e-liquidu než v prípade použitia voľného nikotínu.
  • Nikotínová soľ má nižšiu teplotu odparovania. Postačí ti tak aj vaporizér so slabším výkonom, ktorého prednosťou je dlhšia životnosť žhaviacej hlavy a batérie. Navyše, para vychádzajúca z vaporizéra či e-cigarety je aj pri vyššom obsahu nikotínovej soli jemná, lahodná a nevyvoláva kašeľ.
  • Pocit vapera pri používaní nikotínovej soli je podobný, ako pri klasickom fajčení. Nicotine salt e-liquid je preto obzvlášť vhodný pre jedincov, ktorí sa rozhodli pre zdravší životný štýl a pokúšajú skoncovať s dymovým spôsobom používania tabaku.

Nikotínová soľ – nevýhody

Pri kúpe e-liquidu s nikotínovou soľou rátaj s tým, že jeho cena môže byť trošičku vyššia. Je to však v poriadku, veď za prvotriednu kvalitu sa dnes už pripláca všade. Nezabúdaj, že kombinácia výkonného vaporizéra a e-liquidu s vysokou koncentráciou nikotínovej soli si od vapera bezpochyby vyžaduje istú prax a skúsenosti. Silný vaporizér má totiž tendenciu vytvárať extrémne veľa pary, čo významne zvyšuje riziko predávkovania nikotínom. Takže vždy s rozumom a hlavne opatrne!

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.