Dekarboxylácia konope: Čo to je? Akým spôsobom a prečo sa vykonáva?
Dekarboxylácia konope je proces, vďaka ktorému je možné využiť rekreačný aj terapeutický potenciál marihuany celkom naplno. Počas dekarboxylácie sa totiž menia neaktívne kanabinoidy na svoje aktívne formy, čím svoje liečebné aj psychoaktívne účinky ešte viac znásobujú. Dnes sa pozrieme na dekarboxyláciu konope zblízka, objasníme si dôležité fakty a pokúsime sa nájsť odpovede na všetky relevantné otázky týkajúce sa veci.
Čo je dekarboxylácia konope?
Dekarboxylácia je chemická reakcia, pri ktorej dochádza k odstráneniu karboxylovej skupiny zo zlúčeniny. Karboxylová skupina je chemicky naviazaná skupina atómu uhlíka, dvoch atómov kyslíka a jedného atómu vodíka, skrátene označovaná ako COOH alebo CO2H. Zdá sa vám to zložité? Na prvé počutie možno, no v skutočnosti sa o nič zložité nejedná. Ide vlastne o aktiváciu účinných látok v marihuane, ktorá je na istý čas vystavená pôsobeniu tepla. Teplo a čas sú pri dekarboxylácii konope kľúčové – ako ideálny sa odporúča pomer 30 až 40 minút / 100 až 115 stupňov Celzia. Nižšia teplota, alebo kratší čas môžu spôsobiť, že dekarboxylácia bude nedokonalá a konope zostane slabé a málo potentné. Pri vyššej teplote (140 stupňov Celzia a viac) zas kanabinoidy a terpény pomerne rýchlo degradujú. Z marihuany sa tak môže behom chvíľky stať suchá a neúčinná tráva bez štipky arómy, čo určite nechcete.
Ako vzniká CBD, CBC a THC?
Rastliny kanabisu obsahujú v surovom stave len veľmi málo kanabidiolu (CBD) a tertahydrokanabinolu (THC). Čo to znamená? Ak by ste konope zjedli neupravené, za čerstva, žiadny „high efekt“ by ste necítili. Kanabinoidy sa totiž v konopných rastlinách nachádzajú v podobe kanabinoidných kyselín, ktoré sú z pohľadu psychoaktivity úplne pasívne – nečinné.
Jednou z týchto kyselín je CBGA, kyselina kanabigerolová, ktorá funguje ako základný stavebný kameň všetkých kanabinoidov. CBGA sa tvorí počas celej doby života rastliny v jej trichómoch (žľaznatých chĺpkoch), kde sa vplyvom enzýmov mení na kyselinu kanabidiolovú (CBDA), kyselinu kanabichroménovú (CBCA) a kyselinu tetrahydrokanabinolovú (THCA). CBGA je teda chemickým prekurzorom CBDA, CBCA a THCA. Tieto tri kyseliny sa okamžite po zbere konope začnú pomaly premieňať na svoje aktívne (neutrálne) formy. CBDA sa mení na kanabidiol (CBD), CBCA na kanabichromén (CBC) a THCA na psychotropný tetrahydrokanabinol (THC). Priebeh tejto premeny je možné výrazne urýchliť už spomenutým vplyvom tepla v čase – dekarboxyláciou. CBD, CBC a THC tak vznikajú ako deriváty CBDA, CBCA a THCA počas dekarboxylačného procesu.
Dekarboxylácia konope – ako na to?
Marihuanu je možné dekarboxylovať niekoľkými spôsobmi. Každý z nich pritom formuje liečivé aj relaxačné účinky kanabinoidov veľmi významne. Je nutné spomenúť, že len správne dekarboxylované konope dokáže kompletne rozvinúť svoje schopnosti a priniesť svojmu konzumentovi stopercentný a plnohodnotný zážitok. Ktoré sú najčastejšie metódy dekarboxylácie kanabisu?
Vaporizácia a fajčenie
Vysoká teplota vznikajúca pri spaľovania konope počas fajčenia spúšťa okamžitú a veľmi rýchlu premenu kanabinoidných kyselín na ich aktívne verzie. Práve tak pracuje aj vaporizér, ktorý však marihuanu spotrebúva bez použitia ohňa. Pri vapovaní sa preto v inhalovanej pare zachová oveľa viac účinných látok než v dyme, ktorý je navyše plný škodlivín a splodín horenia.
Rúra na pečenie
Dekarboxylácia vykonávaná v elektrickej rúre na pečenie je účinný a spoľahlivý spôsob, ako „prebudiť draka“ v kanabise. Vysušená marihuana sa musí podrviť, rovnomerne rozložiť na plech a vložiť na 35 minút do rúry vyhriatej na 110 stupňov Celzia. Aby sa konope nepripieklo, plech je vhodné vystlať papierom na pečenie a púčiky po štvrťhodine dekarboxylácie trochu poobracať. Marihuanu je nutné pozorne sledovať, aby sa nespálila. A ešte niečo – v rúre nikdy (!) nezapínajte ventilátor, narobili ste viac škody než úžitku.
Mikrovlnná rúra
Mikrovlnka je v porovnaní s ostatnými metódami dekarboxylácie naozaj rýchla. Celý proces trvá iba pár minút, prináša však vyššiu mieru rizika. Problémom je regulácia teploty, preto sa marihuana môže v mikrovlnke relatívne ľahko spáliť. Podrvené konope sa odporúča rozložiť do primerane veľkej misky a na strednom stupni výkonu ohrievať 90 sekúnd. Každých 30 sekúnd je však potrebné rúru vypnúť a skontrolovať, či je marihuana v poriadku. Po skončení dekarboxylácie nesmie byť konope spálené, malo by mať krásnu zlatohnedú farbu.
Metóda Sous Vide
Názov Sous Vide pochádza z francúzštiny a v preklade znamená „vo vákuu“. Súvisí s prípravou jedál, kedy sa potraviny uzavrú v hermetickom vrecku a následne varia vo vodnom kúpeli. V prípade dekarboxylácie sa potraviny nahradia kanabisom. Marihuana sa vloží do vodotesného plastového vrecka, dôkladne uzavrie a šupne na hodinu do hrnca s vriacou vodou – to je všetko. Metóda Sous Vide je síce časovo náročná, no mimoriadne účinná a šetrná. Za dodržania všetkých odporúčaných postupov je pri nej riziko degradácie účinných látok z dôvodu prehriatia či spálenia použitej marihuany prakticky nulové.