Konopná tinktúra – výrobu “zelenej medecíny“ zvládneš doma aj sám! Vieš, ako na to?

Konopná tinktúra je v početnej ganja fans komunite každému veľmi dobre známa už celú večnosť. Nie si práve priaznivcom fajčenia a dymu? Konopná tinktúra je tak pre teba skvelou príležitosťou, ako si vieš naplno vychutnať užiť grády svojej obľúbenej zelenej rastlinky. Vraj by si skúsil, no nevieš, kde ju splašiť? Nestresuj – poradíme, pomôžeme! Nemusíš sa vôbec nikde naháňať, nič kupovať, alebo do úmoru snoriť po nete. Delikátnu marihuanovú tinktúru si zvládneš pripraviť aj sám – postup vôbec nie je zložitý. Si šikovný, určite to dáš na experta. Krátky návod nájdeš, ako vždy – v našom článku. Žiadny strach – vyhrň si rukávy a pozorne čítaj!

Konopná tinktúra – čo to vlastne je? Dajme si malé edukačné okienko!

Konopná tinktúra sú vlastne extrakciou získané a v alkohole rozpustené účinné látky z marihuany. Je to v podstate alkohol s vysokým obsahom koncentrovaných kanabinoidov, z ktorých najznámejšie sú CBD a THC. Konopnej tinktúre sú jej užívateľmi pripisované významné relaxačné a liečivé účinky. Aké sú benefity konopnej tinktúry? Jej najsilnejšími tromfami sú nenáročná príprava, jednoduchá – ľahká a diskrétna aplikácia, dlhodobá skladovateľnosť, ale aj veľmi rýchly a spoľahlivý účinok. Tak, teóriu si zvládol, nasleduje časť praktická!

Konopná tinktúra - flakón s tekutinou položený na konopnom liste

Matroš musíš mať dokonale pripravený – buď dôsledný!

Nachystaj si marihuanu a alkohol – dáme si trochu matematiky. Recept je nastavený tak, že na každých 35 ml alkoholu sa dá použiť 1-6 gramov trávy. Podľa tohto vzorca si poľahky vypočítaš, koľko čoho budeš potrebovať – od množstva pridaných byliniek závisí výsledná sila a potencia konopnej tinktúry. Použiť však musíš minimálne 40% alkohol, najlepšia je domáca slivovica, hruškovica, alebo iná pálená fajnovica – záleží len na tvojej chuti. Pozor – priemyselný alkohol je na tento účel absolútne nevhodný! Aj napriek tomu, že trávu máš riadne usušenú, dáme ju najprv na chvíľu dekarboxylovať. Konope polož na plech na pečenie a vlož ho na 30 minút do rúry vyhriatej na 80 až 110 stupňov Celzia – čas ani teplotu nikdy neprekračuj. Matroš po vybratí z rúry poriadne rozdrv – použiť môžeš napríklad svoj osvedčený grinder. Nestíhaš? Nevadí – rád počkám!

Držíš sa skvele – nezabudni vyvetrať kuchyňu! Keby niečo…

Podrvenú ganju nasyp do skleneného uzatvárateľného pohára a zalej alkoholom. Zmes premiešaj – pohár poriadne a vzduchotesne uzavri viečkom. Pohár so zmesou odlož aspoň na 21 dní na suché a chladné miesto – bez prístupu priameho slnečného svetla. Pohárom raz denne opatrne potras, aby sa jeho obsah premiešal – pomôžeš extrakcii a skvalitníš ju. Po troch týždňoch alkohol s trávou precedíš cez klasické sitko, do ktorého vložíš papierový kávový filter. Získaný materiál potom porozlievaj do menších fľaštičiek s dávkovačom (kvapkadlom) – sú bežne dostupné v každej lekárni. Fľaštičky uskladni na podobnom mieste, ako stál predtým pohár – vydržia naozaj veľmi dlho. No vidíš, ešte nie je večer a my sme už hotoví!

Fľaška s tinktúrou a konopné listy

Konopná tinktúra je pecka – s dávkovaním opatrne!

So svojou hand made konopnou tinktúrou sa musíš najprv zoznámiť. Znamená to, že hlavne zo začiatku musíš byť pri jej dávkovaní veľmi obozretný. V hrubom dohade to vychádza tak, že 1ml = 20 kvapiek konopnej tinktúry. Počiatočná dávka je maximálne 3 až 5 kvapiek – pridávať môžeš až vtedy, keď budeš mať overenú silu svojho zeleného pokladu. Konopné kvapky užívaj sublingválne (pod jazyk) – preto tá fľaštička s kvapkadlom. Pod jazykom musíš tinktúru podržať aspoň 30 sekúnd – ak ju prehltneš skôr, výrazne zoslabíš jej účinok. Cez ústnu sliznicu sa aktívne látky rýchlo vstrebávajú do krvi, pretože neprechádzajú trávením. Nástup účinku je relatívne rýchly – už po cca 15 minútach by si mal cítiť, ako extra ťa dokáže tvoja čarokrásna “načipovať“. V kúzelnej eufórii ťa bez problémov celkom iste udrží aj niekoľko hodín!

Bomba na záver – recept majstra Wu ti skráti čakanie!

Poteším ťa? Existuje metóda, ktorá ti skráti prípravu konopnej tinktúry z týždňov na hodiny. Že ako? Spôsobom majstra Wu! Okrem jednej veci urobíš v podstate všetko tak, ako som ti kázal vyššie. Pohár so zmesou alkoholu a bylín nepostavíš na tri týždne do tmavej komory, ale vložíš ho na 20 minút do hrnca s vodou – konštantne ohrievanou na 76 stupňov Celzia. Obsah pohára potom už len prefiltruješ ako v prvom prípade – a hotovo! Vďaka pôsobiacemu teplu vody sa ku kvalitnej konopnej tinktúre dopracuješ oveľa rýchlejšie – výsledok je však v oboch prípadoch porovnateľný. Tak či tak, najdôležitejšie je stále to, aby ti tvoja konopná tinktúra padla na úžitok. Tak zas niekedy nabudúce, pri ďalšom článku. A na zdravie!

Článok pre teba pripravil Vojto

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.