Marihuana a hašiš! Vieš, čo majú spoločné a v čom sa líšia?

Marihuana a hašiš sú v komunite fanúšikov kúzelnej bylinky asi najznámejšími a najfrekventovanejšími pojmami – to je nespochybniteľný fakt. Sú to veci natoľko známe, že sa až bojíme spýtať, či vieš, aký je medzi nimi rozdiel. Alebo naopak – či poznáš, čo ich spája. Kus odvahy sme predsa len našli a túto otázku sme použili ako leitmotív dnešného článku. Pýtaš sa prečo? Zo skúsenosti vieme, že niektoré rozšírené a populárne názvy či slovné spojenia sa dnes používajú úplne automaticky. Deje sa tak bez toho, aby sa vôbec niekto zamýšľal nad ich podstatou a skutočným významom. Určite vieš, o čom točíme. Takže začnime – vedel by si nováčikovi v klube canna fans vysvetliť odlišnosti týchto dvoch konopných delikates?

Marihuana a hašiš majú k sebe naozaj blízko! V akom sú vzťahu?

Vzájomnú súvislosť medzi marihuanou a hašišom sa teraz pokúsime trochu rozmeniť na drobné. S istou dávkou nadhľadu môžeme spokojne povedať, že ich rodinný pomer je doslova súrodenecký – jedná sa vlastne o slabšiu sestru a silnejšieho brata. Čo to znamená, si hneď vysvetlíme.

Marihuana

Marihuana (mariška, tráva, gandža, weed, burina, šunes či konope) sa vyrába z vysušených a rozdrvených šišiek (kvetov, púčikov), listov a plodov rastlín rodu konope. Má euforické, utišujúce a relaxačné účinky – jedná sa o drogu, ktorú naša legislatíva považuje za nelegálnu. Pestovatelia a konzumenti ju obľubujú kvôli obsahu delta-9-tetrahydrokanabinolu (THC), ktorý pôsobí ako účinná psychoaktívna látka. Najvyššiu koncentráciu THC dosahuje samičia rastlina konope vo svojej vrchnej časti (spomenutých kvetoch, šiškách) a čerstvo vyrastených najmenších lístkoch. Hodnota spodnej časti rastliny je z tohto pohľadu významná pomenej. Marihuana je celosvetovo najrozšírenejšou a najpoužívanejšou mäkkou drogou. Bola a stále je objektom skúmania vedcov a predmetom mnohých štúdií. Preukázal sa dokonca jej parciálne pozitívny vplyv na zdravie človeka – pochvaľujú si ju najmä pacienti trpiaci chronickou bolesťou a rôznymi (aj tými najzávažnejšími) ochoreniami. Jej príležitostné či menej časté používanie nemá podstatné negatívne zdravotné dôsledky.

list a kvety marihuany

Hašiš

Hašiš (hashish, hash, čaras) je takisto droga, ktorá je rovnako ako marihuana získavaná z kvetov (šišiek) samičích konopných rastlín. Marihuana aj hašiš tak vlastne pochádzajú z jednej matky – tej istej alebo rovnakej rastliny konope. Hašiš je lisovaný živicový extrakt s mimoriadne vysokým obsahom kanabinoidov, flavonoidov a terpénov – najmä cenného kanabidiolu (CBD) a psychotropného THC. Je formovateľný, tvárny a veľmi lepkavý – väčšinou má hnedú až čiernu farbu s tmavozeleným nádychom. Hašiš má omnoho silnejšie účinky ako marihuana – koncentrácia THC sa v ňom pohybuje približne od 20 až do 80%. Pomenovanie hashish má pôvod v arabskom jazyku, kde znamená niečo ako tráva. Predpokladá sa, že história hašiša siaha až 5 storočí pred náš letopočet – poznali ho už obyvatelia vtedajšej Perzskej ríše, ktorá sa nachádzala na území dnešného Iraku. Medzi jeho najväčších súčasných producentov patrí Maroko, India, Egypt, Turecko či Pakistan. Práve z týchto oblastí je dnes zásobovaný takmer celý nelegálny trh s hašišom v Európe.

tehla hašišu v ruke a gulička hašišu

Ako sa marihuana a hašiš používa? Metód ich aplikácie je viac!

Obvyklým a snáď najčastejším spôsobom používania marihuany hašiša je fajčenie, kedy sa zvyknú miešať s primeraným množstvom tabaku. Fajčia sa vo forme jointa, pomocou šlukovky (mini fajky), vodnej fajky, bonga či vaporizéra. Pri perorálnom použití sa pridávajú ako ingrediencie do rôznych nápojov a potravín – môžu to byť koláče, sušienky, ale aj známe gumové medvedíky, olej, mlieko či maslo. Aby konope konzumované v jedle malo očakávaný účinok, musí prejsť najprv procesom dekarboxylácie. Čo to je? Podrvený kanabis rovnomerne rozložíš na plech na pečenie a vložíš na pol hodinky do rúry vyhriatej na 90 až 110 stupňov Celzia. Počas dekarboxylácie sa v konope aktivujú účinné látky – neúčinná kyselina tetrahydrokanabinolová (THCA) sa premení na psychoaktívny tetrahydrokanabinol (THC). Do úvahy je potrebné brať skutočnosť, že THC sa vo vode rozpúšťa len minimálne. Práve preto sa odporúča jeho konzumácia v potravinách s vyšším obsahom tuku.

Ako marihuana a hašiš účinkujú? Ich efekt je veľmi podobný!

Pri fajčení marihuany a hašiša ich účinok nastupuje veľmi rýchlo – zvyčajne to trvá len pár minút a dĺžka citeľného vplyvu je približne dve hodiny. Po zjedení sa účinok trávy alebo hašiša síce prejaví trochu neskôr – od 30 do 90 minút, ale v kvalitnom rauši vydržíš dlhých 6 až 8 hodín. Ako sa účinky marihuany a hašiša prejavujú? V prvej fáze ich pôsobenia môžeš pocítiť silnú eufóriu, veselosť, zmenené (spomalené) vnímanie priestoru a času, predĺži sa tvoj reakčný čas a zostria sa ti zmysly. Myšlienky aj reč sa stávajú nesúvislé a rátaj s prípadnými halucináciami. V ústach budeš mať sucho, pocítiš silný hlad, zhorší sa ti krátkodobá pamäť, zvýši sa ti srdečná frekvencia a oči budeš mať červené ako angorák. V druhej fáze ich účinku zas nastupujú prejavy ako apatia, ospalosť, letargia či únava.

Nezabúdaj, že marihuana a hašiš sú drogy. V žiadnom prípade nepatria do rúk deťom či mladistvým osobám, no aj dospelý človek musí byť v styku s nimi zvlášť opatrný.

Článok pre teba pripravil Vojto

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.