Marihuana verzus alkohol – ktorá droga skutočne škodí viac? Možno tušíš správne!

Marihuana verzus alkohol – vieš, kto z tejto dvojice je naozaj ten, ktorý ti ubližuje viac, ako ten druhý? Tip na jasného šampióna tohto súboja má už isto každý – poznáš však aj skutočné dôvody víťazstva jedného, či druhého duelanta?

Okrem laickej verejnosti a bežných konzumentov sa tejto téme venovalo už aj množstvo kapacít na vedeckej úrovni. Určite ti nemusím zdôrazňovať, že ide o bitku dvoch nie celkom rovnocenných súperov, čo sa týka ich postavenia. Alkohol je v pozícii tolerovaného a legálneho hráčamarihuane sa ušiel zaznávaný a kriminalizovaný roh pomyselného ringu. Aj napriek tomuto výraznému hendikepu je každému fanúšikovi zelenej rastlinky určite zrejmé, kto v tomto zápase utŕži rozhodujúce KO! Tak sa na to teda spoločne pozrime.

dva poháde vína, šišky konope a kvety vo váze su pekne uložené na bielom prestieraní

Alkohol je rizikovejší – fakty to jasne potvrdzujú!

Odporcovia alkoholu sú presvedčení, že je rozhodne nebezpečnejší a má na svedomí nejeden zničený, alebo celkom stratený ľudský život. O množstve otráv metanolom veľakrát informovala televízia aj internet – možno sú ti známe prípady i z tvojho okolia. V porovnaní s alkoholom – marihuana nemá doposiaľ na svedomí ani jeden prípad spôsobenia smrti človeku. V tejto súvislosti vedci potvrdili, že sa konope predávkovať nedá. A čo je najväčší paradox? Konope je jedným z odporúčaných prostriedkov na liečbu závislosti od alkoholu! A toto už skutočne stojí za zamyslenie..

na stene je premietnutý tieň pohárov na alkohol

V akom nebezpečenstve si ak húliš iba občas?

Odborníci tvrdia, že alkohol je rozhodne viac toxický a nebezpečný, ako marihuana. Je dokonca škodlivejší, ako iné tvrdšie drogy, či niektoré lieky. Prečo je potom akceptovaný a v médiách dokonca nechýbajú jeho opakujúca sa reklama? Odpoveď je jednoduchá – kvôli finančným výnosom. Vypitie už niekoľkých desiatok poldecákov môže u jednotlivca vyvolať dokonca smrť – toto ľahkomyseľné riskovanie je však spoločnosťou nepochopiteľne tolerované.

V porovnaní s tým, čaká človeka, ktorý si vyslovene iba pre liečebné účely vypestuje len pár rastlín konope tvrdá represia, nezriedka aj väzenie. Pritom marihuana je toxická iba zanedbateľne a možnosť smrti po jej užití je skutočne nepatrná. Alkohol je podľa niektorých najškodlivejšou návykovou látkou. Výskum preukázal, že jemné užívanie marihuany u pacientov závislých na heroíne a alkohole zlepšilo ich progres v liečbe. Stále málo? Ideme ďalej!

mladý muž fajčí jointa z marihuany

Marihuana a závislosť? Ani tu niečo celkom nesedí!

Zo všetkých známych drog je to práve marihuana, ktorá so sebou nesie najmenšie riziko vzniku závislosti – potvrdzujú to viaceré vedecké články a štúdie. Závislosť na marihuane sa vyskytuje približne u 10% konzumentov – jedná sa však o závislosť psychickú. Závislosť na alkohole a nikotíne sa vytvára rýchlejšie, je viac-menej fyzická. Sila závislosti na nikotíne dosahuje úroveň závislosti na heroíne. Delírium tremens ( náhle prerušenie príjmu alkoholu – najťažšie štádium abstinenčného syndrómu) u alkoholika je život ohrozujúci stav a má až 15% úmrtnosť!

Najprv marihuana – neskôr tvrdé drogy? Ďalší mýtus!

Marihuana je pre drvivú väčšinu konzumentov “vrcholom ich rebríčka“, pričom po tvrdšie alternatívy nikdy nevyskúšajú. Povesť marihuany, ako “vstupnej brány“ ku užívaniu tvrdých drog, zrejme nestojí až na takých pevných nohách, ako sa zdalo. Napríklad – v roku 2007 bol v Kalifornii na vzorke 4000 žiadateľov o povolenie liečby marihuanou uskutočnený výskum, ktorý to len potvrdil. Kontrolovaným a miernym užívaním marihuany u respondentov klesla spotreba alkoholu a tvrdých drog až o polovicu! V tomto prípade bol vplyv marihuany u nich vyhodnotený dokonca ako zdravotný benefit. Tráva jednoducho nie je odrazovým mostíkom ku tvrdým drogám!

stará pani s úsmevom ovoniava marihuanu v nádobke

Marihuana verzus alkohol – veľké porovnanie pokračuje!

Marihuana verzus alkohol – preteky sa vyostrujú! Konope má upokojujúce účinky – alkohol zvyšuje agresivitu. Marihuana zosilňuje zmyslové vnímanie a posilňuje priateľské vzťahy – alkohol podnecuje útočnosť, výbojnosť a deštruktívne správanie. Alkohol poškodzuje mozog tým, že spôsobuje odumieranie mozgových buniek – THC (tetrahydrokanabinol) v marihuane spôsobuje zvýšenú produkciu dopamínu (“hormónu šťastia“), čo vyvoláva stav subjektívne dobrej nálady a podnecuje kreativitu.

Po užití väčšieho množstva alkoholu na dobre rozbehnutej žúrke, sa na druhý deň ráno zaručene prebudíš v posteli s neželanou spoločníčkou – opicou. Pri marihuane ti táto pridaná hodnota vôbec nehrozí – po postupnom ústupe raušu sa v pohode dostaneš do normálneho režimu a funguješ ďalej. Zostatky THC, ktoré ti v tele síce ešte pretrvávajú aj niekoľko týždňov, už na teba nemajú absolútne žiadny významnejší dopad.

májáky na policajnom aute

Vodiči zbystrite pozornosť – toto sa vás týka!

Marihuana nikdy nebola hlavnou príčinou dopravných nehôd – táto výsada patrí taktiež alkoholu. Už nízka dávka alkoholu u vodiča spôsobuje zníženú schopnosť viesť motorové vozidlo – v tejto oblasti je vplyv marihuany tiež výraznejšie slabší. Pod vplyvom alkoholu má vodič tendenciu ku riskantnejšej a agresívnejšej jazde – marihuana má úplne opačný účinok. Pri testovaní vodičov po dopravných nehodách bola prítomnosť marihuany veľakrát zistená zároveň s požitím alkoholu. Pozor – marihuana ani alkohol za volant jednoznačne nepatria!

Marihuanu a alkohol nikdy nekombinuj! Prečo?

Výskum preukázal, že súčasné užívanie marihuany a alkoholu nie je práve tým najšťastnejším riešením. Pri ich kombinácii dochádza ku najrozsiahlejšiemu odumieraniu mozgových neurónov – potvrdili to síce iba skúšky na potkanoch, ale prečo riskovať? Rozmýšľam, ako tému ukončiť – snáď len dobre mienenou radou. Či už ti chutí pohárik, alebo tráva – všetko s mierou. Aj dobrého veľa škodí!

Článok pre teba pripravil Vojtech

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.