Marihuana a začervenanie očí: Máš aj ty po fajčení trávy pohľad upíra? TOTO je príčina!

Marihuana a začervenanie očí po jej zásahu je téma, ktorá sa na fórach nadšencov kanabisu rozoberala už mnohokrát. V príspevkoch diskutujúcich tu nájdeš všeličo – niektoré názory sú fakt chytré, iné pomenej, je však aj kopec takých, že zbohom zdravý rozum. Ak ťa zaujíma, čo sa naozaj deje s očami húliča po pár šlukoch gandže a čo všetko s tým má kúzelná bylinka spoločné, si tu správne.

Oči – okno do duše!

Rozhodne to nie je len fráza – oči naozaj nikdy neklamú, tie húličove zvlášť. Zápach po jointe môžeš vyvetrať, použiť parfém či voňavý krém na ruky a do úst dať mentolku, no oči ťa prezradia. Červené oči sú totiž typickým príznakom toho, že si si nedávno trochu „potiahol“. Asi ťa nepoteším, ale nezáleží ani na tom, či si gandžu fajčil, jedol alebo vapoval. U fajčiarov s vyššou toleranciu tento prejav až tak výrazný nie je, dokonca sa nemusí objaviť vôbec. Citlivejší jedinci a začiatočníci s ním však musia počítať takmer na 100%. Na mieru začervenania pritom priamo vplýva množstvo použitej trávy a jej potencia.

Ako to marihuana robí?

Predstava, že začervenanie očí je spôsobené dymom či dráždivými splodinami horenia, je mylná. Tvoje červené oči má totiž na svedomí tetrahydrokanabinol (THC) – psychoaktívny kanabinoid, ktorý v marihuane vzniká transformáciou z kyseliny tetrahydrokanabinolovej (THCA). Aby sa z neaktívnej THCA stal THC, musí marihuana absolvovať proces dekarboxylácie (ak ju chceš neskôr konzumovať), alebo horieť v podobe jointa, náplne bonga či šlukovky. Tetrahydrokanabinol znižuje krvný tlak, následkom čoho dochádza k rozšíreniu ciev a drobných vlásočníc v oku húliča. Tým, že zvýšenie prietoku krvi v očných kapilárach tieto cievky viac zviditeľní, tvoje oko naberá výrazne červenú farbu. Intenzita začervenania súvisí s koncentráciou THC v použitom matroši. Ak je v marihuane THC pomenej, oči budeš mať len ružové až svetlo červené, v prípade vyššieho množstva však môžu tvoje „kukadlá“ vyzerať doslova ako paviánov zadok. A to už je teda iná červeň…

THC ako liek na glaukóm

Glaukóm alebo tiež zelený zákal je veľmi zákerné ochorenie oka, ktoré pri zanedbaní liečby môže viesť k úplnej slepote. Jedná sa o vážne poškodenie zraku, ktoré je zapríčinené odumieraním zrakového nervu v dôsledku vysokého vnútroočného tlaku. Táto choroba nie je vyliečiteľná, dá sa len spomaliť, pričom terapia spočíva najmä v snahe upraviť očný tlak na požadovanú hodnotu.
Bolo zistené, že fajčenie marihuany skutočne dokáže tlak v oku znížiť zhruba o 20-30%, niekedy aj viac. Hoci tento pozitívny účinok trvá približne 3 až 4 hodiny, z hľadiska využitia v reálnom živote bol tento spôsob liečby vyhodnotený ako neprijateľný. Prečo? Pacient by v záujme dosiahnutia želaného výsledku musel vyfajčiť aspoň 7 (!) jointov denne, čo by ho s prihliadnutím na psychotropný účinok THC úplne vyradilo z bežného života. Svojmu oku by možno pomohol, no bol by 24/7 zhúlený na šalát… Odborníci argumentujú aj tým, že pravidelné znižovanie krvného tlaku by obmedzilo prietok krvi v očnom nerve natoľko, že by to mohlo spôsobiť jeho ďalšie – ešte väčšie poškodenie. Tvrdia, že v liečbe glaukómu pomocou THC tak riziko významne prevyšuje prínos, preto ich postoj k marihuane je v tomto smere negatívny. Na zmiernenie príznakov glaukómu však množstvo ľudí používa húlenie trávy aj naďalej s tým, že im to jednoducho pomáha.

Marihuana a začervenanie očí – ako z toho von?

Červené oči po fajčení kanabisu nie sú rozhodne nič príjemné, v základe však ide o celkom neškodnú záležitosť. Ak si doma, rumeň v očiach nech ťa netrápi – nikto ťa nevidí, nikomu nič vysvetľovať nemusíš. Keď ale potrebuješ na verejnosť a pri pohľade do zrkadla zistíš, že máš oči ako angorák, už je to trochu problém. Ako prvú pomoc môžeš vyskúšať kvapky do očí, ktoré sú určené na tlmenie prejavov podráždenia či alergie – sú normálne dostupné v každej lekárni. Zúžiť cievy môže aj studený lokálny obklad, šálka kávy, alebo nápoj s vyšším obsahom kofeínu. Vhodné je však aj zvýšenie príjmu tekutín – dobrá hydratácia robí s telom divy! Nič z uvedeného nezabralo? Tak si nasaď slnečné okuliare, tvár sa inkognito a vyhovor sa na sennú nádchu, deficit spánku, prievan či zápal očných spojiviek. Mimochodom, až budeš plánovať najbližšiu akciu, vyber si radšej konope s nižšou koncentráciou THC a vyšším obsahom kanabidiolu (CBD). Možno si „nezalietaš“ až tak vysoko, no začervenanie očí bude menej intenzívne a zbavíš sa ho oveľa skôr.