Marihuana a závislosť! Ako veľmi je zelená bylinka návyková?

Marihuana a závislosť – téma rozdeľujúca odbornú obec, používateľov samotných, ale aj širokú laickú verejnosť. Zarytí odporcovia trávy ťa budú celkom určite presviedčať, že riziko vytvorenia závislosti je vysoké. Naopak, fanúšikovia a milovníci kanabisu ti zas budú sväto-sväte tvrdiť, že je to ničím nepodložený mýtus. Na koho strane je pravda? Tá bude, ako to už obvykle býva, najskôr niekde uprostred. Faktom je, že marihuana je droga – hovoriť teda o jej absolútnej bezpečnosti by asi nebolo veľmi správne. Rovnako prehnané je však hádzať ju do jedného vreca s heroínom či pervitínom – od tvrdých drog má mariška veľmi, ale naozaj veľmi ďaleko. Že si z toho trochu zmätený? Nevadí, s tým sme rátali – už o malú chvíľu však budeš zaručene vedieť, kde je sever. Je to skutočne len pár minút čítania!

Žena ovoniava šišku konope a zatvára pri tom oči

Akým druhom drogy je marihuana a čo je vlastne závislosť?

Drogou rozumej omamnú či psychotropnú látku (prírodnú alebo umelú), ktorej používanie môže spôsobiť závislosť – má vplyv na tvoju myseľ, vôľu i správanie. Marihuana je najrozšírenejšia mäkká (u nás nelegálna) droga na svete – skladá sa z usušených listov, plodov a kvetov konope. Jej účinnou látkou, pre ktorú je mimoriadne vyhľadávaná, je THC alebo tiež delta-9-tetrahydrokanabinol. THC je psychoaktívny kanabinoid. Vzniká premenou z neúčinnej kyseliny tetrahydrokanabinolovej (THCA) počas procesu dekarboxylácie – pôsobenia teploty 90 až110 stupňov Celzia po dobu 30 minút na rozdrvené suché časti rastliny alebo pri ich fajčení. Závislosť (toxikománia) = choroba! Je to duševný alebo telesný stav sprevádzaný neodolateľnou túžbou a silnou potrebou opakovane dodávať svojmu telu nejakú látku – to všetko bez ohľadu na spôsobený následok. Kde sa v tomto svete nachádza marihuana?

Závislosť môže byť psychická alebo fyzická! Ktorá z nich sa týka konope?

Psychická závislosť je charakterizovaná vnútorným nutkaním, kedy sa mozog usiluje presvedčiť tvoje telo, že drogu potrebuje. Miesto drogy to však často býva aj dobré jedlo, obľúbený koníček či konkrétny druh športovej aktivity. V prípade, že v priebehu dňa tejto potrebe venuješ väčšinu svojich myšlienok na úkor riešenia iných, neraz dôležitejších záležitostí – si psychicky závislý. Vyslovene škodlivé to pre teba nie je, ale už je to závislosť.

Detail sklenenej fajky s kotlíkom plným podrvenej marihuany, ktorú si prikladá k ústam žena s upravenými nehtami

Fyzická závislosť zas vzniká po dlhšom čase používania drogy. Tvoj organizmus si na ňu zvykne natoľko, že po prerušení jej prísunu sa telo začne drogy intenzívne dožadovať. Prejavuje sa to nevoľnosťou, ťažobou, slabosťou, nepokojom, potením alebo bolesťami hlavy či dokonca spustením epileptického záchvatu.

Potenciálnu závislosť na marihuane môžeme označiť ako slabú či ľahkú – tráva je oveľa menej návyková ako tabak alebo alkohol. Paradoxom tak je, že napríklad cigarety alebo alkoholické nápoje (s istými obmedzeniami predaja týkajúcich sa veku) sú úplne legálne! Pri marihuane prichádza do úvahy skôr závislosť psychická – pravdepodobnosť jej výskytu závisí od viacerých okolností. Ktoré to sú? Je to dĺžka a frekvencia používania , ale aj spotrebované množstvo. Keď si dáš šluka z bonga len príležitostne, nie si pravidelným či vášnivým fajčiarom alebo húliš trávu iba krátko, vznik návyku je minimálny. Psychická závislosť sa prejavuje silnou túžbou po marihuane – správaním upriameným na jej získavanie a nezáujmom o veci, ktoré s ňou nesúvisia. Fyzická závislosť sa naopak prejavuje abstinenčným príznakom – telo štrajkuje až dovtedy, kým drogu nedostane. Aby používateľ dosiahol rovnaký účinok ako na začiatku, je nutné neustále zvyšovanie dávok. Pri kanabise je však pravdepodobnosť vytvorenia fyzickej závislosti naozaj nízka.

Mladá žena vyfukuje dym z jointa - detail

Ako vzniká závislosť na konope a čo je to porucha používania marihuany?

Ako sa môžeš stať závislým na kanabise? Všetko začína víkendovým jointom na uvoľnenie či dobrú náladu alebo drobným experimentom pri občasnom posedení s priateľmi. Telo si pomaly začína vyvíjať a zvyšovať toleranciu na THC – kvalitný rauš sa stáva otázkou postupného zvyšovania množstva použitého matroša. Kto je ohrozený najviac? Najhoršie sú na tom používatelia so slabšou vôľou – psychicky odolnejší a vyrovnanejší jedinci sú na tom rozhodne lepšie. Čo znamená porucha používania marihuany? Je to stav, kedy húlič pokračuje v konzumácii konope aj napriek tomu, že mu tráva začala negatívne zasahovať do života či dokonca poškodzovať zdravie. Za zneužívanie kanabisu považujeme to, keď dotyčný aj napriek vyššie uvedeným skutočnostiam konope fajčiť neprestane. Tu už sa dokorán otvárajú dvere depresii, úzkosti, strate motivácie spoločensky žiť a pracovať či celkovej nechuti k životu. A toto určite nechceš!

Marihuana a závislosť je téma na viac káv! Na čo si ešte musíš dávať pozor?

Označenie marihuany ako vstupnej brány do sveta tvrdých drog je nanajvýš diskutabilné a sporné – názory jednotlivých skupín na tento problém sa diametrálne líšia. Rovnako neplatí, že každý sviatočný fajčiar trávy je budúci nevyliečiteľný narkoman. Ako uzavrieť dnešnú tému? Áno – kanabis je návyková záležitosť. Podstatné je správne odhadnúť svoje schopnosti, stanoviť si isté hranice a k používaniu marihuany sa postaviť zodpovedne. Aj keď na predávkovanie marihuanou doposiaľ ešte nikto neumrel, dodržať rozumnú mieru je v každom prípade nevyhnutné!

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.