Marihuanové listy: Vyskúšaj toto fantastické pesto!

Marihuanové listy majú veľa možností využitia (nielen) v kuchynských receptoch. Dajú sa z nich vytvoriť dobroty rôznych druhov a jedna z najjednoduchších dobrôt je práve pesto. To ide vytvoriť z hocijakých, čerstvých, zelených listov. Najznámejšie pesto je určite bazalkové, ale výborne funguje aj medvedí cesnak, žihľava a kopa ďalších byliniek.

Konopné listy v v miske a kešu orechu v miske vedľa

Pred nedávnom som navštívila kamarátov v ČR, ktorí si pestujú aj malú úrodu konope. V jedno ráno sa jeden z nich pustil do obstrihávania listov zo svojich rastliniek a nazbieral slušné množstvo, ktoré sa chystal vyhodiť do kompostu. Na šťastie som bola pri tom a stihla som mu v tom zabrániť! Môj pesto milujúci jazýček hneď vedel čo s nimi spraviť.

Najlepšie je, že na pesto sa dá využiť „co dům dal“ metóda a teda ho ide urobiť veľmi jednoducho s tým čo máte doma, alebo sa s tým dá vyhrať aj o niečo viac. Moja verzia v tomto recepte je taká zlatá stredná cesta. V závislosti od množstva listov ktoré nazbieraš, si môžeš urobiť jednorazovú verziu na jeden obed, alebo aj zásobu do zaváraninových pohárov.

Konopné pesto: recept - miešanie ingrediencií

Konopné pesto na dve porcie cestovín

Konopné pesto podľa Sheeny obsahovalo tieto ingrediencie:

Listy z marihuany – 2 šálky
Kešu orechy – hrsť
Vlašské orechy – cca pol hrste
Čierne korenie – podľa chuti (použila som cca pol lyžičky)
Soľ – podľa chuti (tiež som použila asi pol lyžičky)
Panenský olivový olej – 1-1,5 dcl (postupne som prilievala)

Postup:
Listy a ostatné suché suroviny si nahádžeš do mixéra, zaleješ trochou olivového oleja a spustíš mixovanie. Orechy sú tvrdé, takže potrebovali trochu viac času. Olej môžeš dať aj celý naraz, alebo postupne prilievať tak ako ja. Nevadí ani keď to trochu preženieš, pesto má mať dosť oleja a ten ešte aj slúži ako konzervant. Táto informácia sa ti zíde ak ho budeš robiť viac. Po rozmixovaní som si ho premiestnila do misky, umyla mixér (odporúčam to spraviť hneď, inak to ide ťažko).

Hotové konopné pesto v modrej miske

Využitie:
Osobne mám k pestu najradšej cestoviny, takže ja som nám k nim uvarila tie a všetko som ešte zasypala aj hromadou syra. Veľmi ho ale môžem odporučiť, napríklad aj k vajíčkam, perfektne sa hodí na toasty a sendviče, do krémových polievok, či ako dip k viacerým snackom.

THC v listoch máva koncentráciu cca 1-2%, takže zhúlené stavy nečakaj

THC v listoch moc nebýva, a už vôbec nie v tých mladých, preto z tohto pesta pravdepodobne nebudeš mať žiadne stavy, ak si ich ale želáš, nič ti nebráni prihodiť si tam aj trochu thc koncentrátu, alebo šišky, v ktorých si ale najprv thc musíš aktivovať.

Monika Sheena

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.