Užívanie marihuany: Ako to robiť čo najbezpečnejšie?

Užívanie marihuany má v dnešnej dobe mnoho podôb. Najpopulárnejšia forma je, z mnohých dôvodov, ešte stále fajčenie, ktoré so sebou napriek zdravotným výhodám THC prináša aj niekoľko zdravotných rizík. Oleje, tinktúry, či THC v jedlách ti pomôžu vyhnúť sa týmto rizikám, ale tiež prinášajú radu nevýhod, ako napríklad nedostatočné dávkovanie alebo naopak prílišné dávkovanie, ak sú vytvorené neskúsenými rukami. Prečítaj si tieto tipy na bezpečnejšie užívanie.

Fajčenie marihuany s obmedzeným rizikom

Fajčenie marihuany je najčastejšou a najpopulárnejšou formou užívania. Ak si fajčiar a naďalej chceš trávu prijímať priamo do pľúc, zváž vyradenie tabaku pri balení jointa. Tabak je, vďaka svojím toxínom, najrizikovejším faktorom pri fajčení. Ak ho teda vyradíš, odľahčíš svoje pľúca, zatiaľ čo si stále môžeš užívať výhody, ktoré so sebou kanabis prináša. Ešte zdravšou alternatívou fajčenia, je použiť vodné bongo. Trávu stále dostávaš do pľúc, avšak voda dym ochladzuje, menej dráždi a je miernejší aj na naše dýchacie orgány.

Priehľadné sklenené bongo na čiernom pozadí - detail vázy a kotlíka

Pri inhalovaní sa vyhni dlhému držaniu dymu v pľúcach. Ľudia sa ešte stále hádajú o tom, či zadržiavanie dymu v pľúcach pomáha zhúliť sa viac. Zatiaľ na to však ešte stále neexistuje jednoznačná odpoveď. Vykonávajú sa štúdie, avšak ani pri tých sa vedci zhodnúť nevedia. Čo je však rozhodne jasné, je to, že väčšie usadeniny toxínov a dechtu v pľúcach, rozhodne nestoja za sporné a minimálne rozdiely v zhúlení sa takým spôsobom. Namiesto toho si daj menšie šluky, častejšie.

Ďalšou možnosťou je použiť vaporizér, ktorý sa zdá byť zatiaľ najzdravšou formou fajčenia. Pozor však na lacné napodobneniny, pretože tie môžu byť, vďaka nekvalitným materiálom, škodlivejšie než čokoľvek iné.

Gumené cukríky, nádobka s podrvenou sušinou konope, cigaretový papierik s marihuanou a vaporizačné pero

THC v jedle – na čo sa pripraviť?

THC v jedle, či v tinktúrach je rozhodne najzdravšou alternatívou, avšak kým vychytáš dávkovanie, môže sa stať, že nie vždy dosiahneš očakávaný stav. Odhadnutie správnej dávky je pravdepodobne najväčšou prekážkou, ktorú treba prekonať. Niekedy môže byť primalá a inokedy zas priveľká. Nástup zhúlenia väčšinou trvá podstatne dlhšie, avšak následne je intenzívnejšie a aj dlhšie vydrží.

S jedlom si tiež musíš dávať pozor, aby sa k nemu nedostali nič netušiaci rodičia, spolubývajúci, deti, alebo aj domáce zvieratá. Predstava náhodného zhúlenia sa, môže byť vtipná, no nemusí to dobre dopadnúť. Takže je najlepšie svoje koláčiky a podobne držať z dosahu rúk, do ktorých nepatria.

Čokoládové koláčiky a konopné listy na tmavom pozadí

Užívanie marihuany a bezpečnostné rady pre každého

Marihuana má nepochybne veľa pozitívnych účinkov, avšak nikdy netreba zabúdať na to, že stále je to droga ktorá ovplyvňuje mozog. Preto je dôležité si pamätať, že rovnako ako alkohol, ani náhodou nepatrí za volant. Aj keď sa cítiš v pohode, tvoje reakcie môžu byť výrazne spomalené a ohrozíš seba, alebo svoje okolie. Rovnako môže mať tráva vplyv na ešte nevyvinutý mozog, takže v mladšom veku je lepšie sa jej vyhnúť, alebo jej užívanie držať na minime. V rámci možností, vždy dávaj pozor na to od koho ju máš, pretože existuje množstvo syntetických drog podobných marihuane, ale s omnoho nebezpečnejšími účinkami, ako aj vedľajšími efektami.

Monika Sheena

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.