Vapovanie je vrcholne trendy: Vieš, čo znamenajú skratky MTL, DTL a CCH?

Vapovanie je vítanou a čoraz väčšmi vyhľadávanou náhradou dymovej formy používania bylín či tabaku. Vplyvom modernej doby, zavádzajúcej inovačné technológie a propagujúcej zdravý životný štýl, sa popularita tradičného fajčenia pomaly, ale isto prepadá. Do popredia vystupujú progresívne a menej škodlivé riešenia, medzi ktoré vaping rozhodne patrí. Už žiadny oheň, decht, oxid uhoľnatý či toxické splodiny horenia – v kurze je poctivá para, skrývajúca v sebe len účinné látky, arómu prípadne nikotín. Skúsený vaper môže tento lahodný aerosól inhalovať až troma rôznymi spôsobmi. Záleží iba na ňom, či si zvolí techniku MTL, DL alebo CCH. O čom je reč?

MTL Vaping

Metóda MTL (Mouth To Lung) v preklade znamená „ústa – pľúca“. Tento spôsob sa podobá fajčeniu klasických cigariet a pripomína bežné šlukovanie. Para z vaporizéra sa totiž potiahne najprv do úst, až potom sa vdychuje do pľúc. Poťahovanie systémom MTL je najrozšírenejšie – siahajú po ňom najmä vaperi, ktorí po rokoch vychutnávania si tabakového dymu presedlali na paru len nedávno. Prečo práve oni? Lebo zvyk je železná košeľa – cigarety síce vymenili za vapík, no zaužívaný štýl ťahu si pritom mohli ponechať. MTL vaporizéry vytvárajú skromnejšie oblaky pary, ich prioritou je vyzdvihnutie a zvýraznenie chuti. Sú prispôsobené pre e-liquidy s vyšším obsahom nikotínu a vyváženým pomerom VG (rastlinného glycerínu) a PG (propylénglykolu) – ideálne 50VG / 50PG. MTL vaporizéry majú odpor vyšší než 1Ω a ich náustky sú oproti ostatným výrazne užšie.

MTL vaporizér v kocke

 • vhodný pre bývalých fajčiarov cigariet, ktorí prešli na vaping
 • menšie množstvo pary
 • nižšia spotreba energie
 • vyhovujú mu redšie e-liquidy
 • nižšia spotreba náplne
 • priateľskejšia cena prístroja

Vaping DTL

Vapovanie à la DTL (Direct To Lung) znamená priamy poťah do pľúc vapera bez toho, aby sa prúd pary zastavoval a koncentroval v jeho ústach. Vaper tak pri ťahu robí dve veci naraz – nasáva aerosól a súčasne sa nadychuje. Možno ti nepoviem nič nové, ale veľmi podobne sa fajčí aj konvenčná vodná fajka. DTL zariadenie je určené pre skúsenejších a zrelších húličov, nováčikovia či menej zbehlí vaperi by mali voliť skôr MTL. DTL vaporizér produkuje veľké množstvo pary, s čím úzko súvisí aj jeho vyššia spotreba e-liquidu. Obsah nikotínu v e-liquide však musí byť pri tak obrovskom objeme vyrobenej pary nižší (eventuálne nulový), v opačnom prípade ti hrozí dráždenie na kašeľ či nepríjemné driapanie v krku. DTL vaping okrem toho znamená aj širší náustok, hustejšiu náplň, väčšiu žhaviacu hlavu a nádržku e-liquidu či odpor prístroja nižší než 1Ω. Pomer glycerolu, od ktorého závisí množstvo pary, a propylénglykolu, na ktorom záleží sila arómy, by v náplni DTL vaporizéra mal byť 70VG / 30PG. Nezabúdaj, že pri kúpe DTL vaporizéra je podstatná tiež výdrž a kapacita jeho batérie. To len, aby si nebol permanentne napichnutý na nabíjačke…

DTL vaporizér v kocke

 • bohaté oblaky pary
 • väčšia spotreba náplne (e-liquidu)
 • vyššie požiadavky na batériu
 • kvalitný a silnejší nic-hit (nikotínový zásah)
 • trochu vyššia cena

CCH Vaping

Najzaujímavejšou skratkou dnešného článku je CCH (Cloud-Chasing), čo v preklade znamená „prenasledovanie oblakov“. Praktizuje sa podobne ako DTL – ťahá sa rovno do pľúc, charakterizujú ho však extrémne veľké mračná pary. CCH vaporizéry využívajú na svoju činnosť iba cievky s odporom nepresahujúcim 1Ω, z čoho je odvodený aj názov „ sub-ohm vaping“. CCH je natoľko obľúbenou relaxačno-zábavnou aktivitou, že priaznivci tejto kratochvíle si začali medzi sebou organizovať dokonca preteky. Kto vyfúkne najväčší a najkrajší kúdol delikátnej hmloviny, ten je kráľ! Triky s parou predvádzajú mladí vaperi hlavne na internete, veľtrhoch, rôznych vystúpeniach, ale aj špecializovaných obchodoch situovaných vo väčších nákupných centrách. Označujú sa ako „vaping tricksters“ a na svojich vystúpeniach používajú spravidla len beznikotínové e-liquidy s vysokým obsahom glycerolu. Jedným z najznámejších trikov s parou je tzv. francúzsky nádych. Je to vydychovanie pary ústami za jej súčasného vťahovania nosom, čo má za následok vytvorenie zvláštneho oblaku nad hornou perou vapera. Predpokladá sa, že cloud-chasing má svoj pôvod na západnom pobreží USA, kde sa začal praktizovať okolo roku 2012. Najväčšími cloudovými súťažami v Amerike sú Vape Capitol Cloud Championships , International Cloud Championships v Kalifornii a World Series of Vape v Las Vegas.

CCH vapovanie v kocke

 • mohutné a konzistentné oblaky pary
 • nikdy nekončiaca hra s parou a skvelá zábava
 • dominancia „nicotine-free“ náplní
 • v roku 2015 bol na cloudovom turnaji v meste Plano v americkom Texase vydýchnutý
 • oblak pary, ktorý vo vzdialenosti 1,8m od vapera dosiahol veľkosť viac ako 1,5 metra
 • najviac inštruktážnych videí o CCH obsahuje You Tube a Instagram
 • medzi najsledovanejších majstrov CCH patria Austin Lawrence alias „The Vape God“
 • a Titus Edwards, známy pod prezývkou „Vape King“ – je ich fakt plný internet.

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.